Archipelag La Maddalena – rajski zakątek Sardynii

italiapozaszlakiem.com 4 miesięcy temu

Archipelag La Maddalena stanowi esencję surowego piękna Sardynii, które urzeka swoim naturalnym majestatem.

Zacznijmy jednak od tego, iż Sardynia, druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, otoczona jest licznymi mniejszymi wyspami i wysepkami, które są częścią jej terytorium.

Główne wyspy należące do Sardynii, to:

  1. Archipelag La Maddalena – leży u północnych wybrzeży Sardynii, w skład którego wchodzi siedem wysp: La Maddalena, Caprera, Santo Stefano, Spargi, Budelli, Razzoli i Santa Maria.
  2. San Pietro – wyspa na południowo-zachodnim wybrzeżu Sardynii.
  3. Sant’Antioco – największa wyspa u wybrzeży Sardynii, połączona mostem z lądem.
  4. Isola Asinara – położona na północ od Sardynii, słynie z parku narodowego.
  5. Tavolara – wyspa na wschodnim wybrzeżu Sardynii, znana z imponującego klifu.

W tym artykule skupiam się na Archipelagu La Maddalena, jednego z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc na Sardynii i w całych Włoszech. To tutaj różowy granit spotyka się z krystalicznie czystymi wodami Morza Tyrreńskiego, tworząc krajobraz, który zapada w pamięć, jak mało który.

Każda z wysp tego archipelagu – od głównej Maddaleny, po mniej znane perły, jak Spargi czy Budelli – wydaje się być wyrzeźbiona ręką artysty. By to ocenić, najlepiej pojawić się na archipelagu osobiście.

To jak?

Postaram się ciebie teraz zachęcić do odwiedzin w tym zakątku Sardynii, który znajduje się już całkiem blisko francuskiej Korsyki.

Archipelag La Maddalena

Wyobraź sobie miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a każdy oddech jest wypełniony zapachem morza i słońca. To właśnie archipelag La Maddalena, malowniczy zespół wysp położony u północno-wschodniego wybrzeża Sardynii.

Po raz pierwszy ten raj odwiedziłam w 2011 roku. Wyruszyłam w tygodniowy rejs, który wspominam jako jedne z najpiękniejszych wakacji. Na pokładzie był doświadczony kapitan, który znał dobrze ten akwen, a wrażenie, jakie zrobiła na mnie Sardynia, zapadły głęboko w moim sercu. Pamiętam, iż w mojej głowie pojawiła się myśl, iż jestem raju i iż mogłabym mieć tutaj swój dom.

Cóż, niedługo sprawdziłam ceny nieruchomości na Costa Smeralda (Szmaragdowym Wybrzeżu) i La Maddalena i byłam nieco rozczarowana. W miejscu, gdzie domy kupują politycy, aktorzy, sportowcy, biznesmeni, piosenkarze czy celebryci z pierwszych stron gazet, nie można się spodziewać przyzwoitych cen.

Nie rezygnuję z tego marzenia, ale póki co, stawiam na częste wizyty na Sardynii. Wracam tu regularnie, czasami choćby dwa razy w roku, dlatego udało mi się już zwiedzić całą wyspę, jednak … piękno tego archipelagu skradło mi serce i duszę.

Dlatego, zanim opowiem ci o wszystkich wyspach Archipelagu La Maddalena, chciałabym zacząć od tego, jak nie zepsuć sobie wrażeń wakacyjnych, z tego wspaniałego miejsca.

Archipelag La Maddalena

Jak zwiedzać Archipelag La Maddalena

Zwiedzanie archipelagu La Maddalena to jedno z tych doświadczeń, które na długo zapadają w pamięć. Dlatego chciałabym cię gorąco namówić, abyś nie żałował budżetu na zwiedzanie wysp archipelagu, aby zapewnić sobie i bliskim najlepsze wrażenia.

Prywatne rejsy jachtem bądź katamaranem lub mniejsze, bardziej kameralne łodzie są idealnym rozwiązaniem, szczególnie jeżeli cenisz sobie spokój i chcesz uniknąć tłumów. Tego typu usługi często oferują możliwość dostosowania trasy do twoich potrzeb, zatrzymywania się w mniej popularnych, a także możliwość kąpieli w ukrytych zatoczkach, co ja szczególnie sobie cenię.

Ja płynęłam jachtem i dobrze wiem, iż to są zupełnie inne doświadczenia niż statek zabierający na pokład setki turystów.

Statki wycieczkowe na Archipelag La Maddalena

Najbardziej ekonomiczną wersją zwiedzania wysp w archipelagu La Maddalena jest rejs jedną z większych łodzi wycieczkowych. w okresie to oznacza wypchaną po brzegi turystami łódź, na której każdy próbuje znaleźć dla siebie zakątek z dobrym widokiem. Choć takie wycieczki są przystępne cenowo, musisz być przygotowany na tłok i ograniczoną swobodę. W szczycie sezonu łodzie te mogą być tak pełne, iż znalezienie miejsca do siedzenia staje się wyzwaniem, a hałas i zgiełk mogą przeszkadzać w cieszeniu się pięknem okolicznej przyrody.

Choć niska cena (która wcale nie jest taka niska) może kusić, ale komfort i jakość wrażeń będą (i tu ciśnie mi się na usta niezbyt eleganckie słowo). Tłumy turystów, ograniczony czas na zwiedzanie i brak intymności to główne wady takich wycieczek.

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić takiego plan rejsu, aby nie być zaskoczonym, iż nie zwiedzasz wszystkich wysp, tylko z reguły trzy, a niektóre wymienione w programie atrakcje będziesz oglądać jedynie z daleka.

Port na wyspie La Maddalena

Wskazówka I Możesz już teraz zarezerwować rejs na wyspy archipelagu La Maddalena.

Powered by GetYourGuide

Archipelag La Maddalena jachtem lub prywatną łodzią

Jeśli chcesz zwiedzać archipelag w bardziej intymnej atmosferze, warto zainwestować w wynajem prywatnej łodzi lub jachtu z kapitanem. Choć jest to droższa opcja, ale oferuje ona luksus pełnej swobody i możliwość eksploracji mniej dostępnych zakątków archipelagu z wyżywienie na pokładzie.

Na Sardynii bardzo prężnie działają Polacy, którzy mają w swoich ofertach rejsy jachtem po archipelagu, znajdziesz ich w sieci, a także na grupach FB poświęconych Sardynii. Możesz wziąć jednodniowy rejs z obiadem na katamaranie czy jachtem motorowym. Taki rejs jest zwykle dla 12 osób vs. 180 osób na pokładzie większego statku wycieczkowego.

Wskazówka I Archipelag można podziwiać choćby w trakcie lotu helikopterem typu Robinson. Taki półgodzinny lot to też może być frajda. Możesz poszukać ofert w internecie, we wspomnianych już grupach na FB poświęconych Sardynii.

Mój rejs po Archipelagu La Maddalena
Pływaliśmy przez tydzień po wodach północnej Sardynii
Przerwa w porcie na wyspie La Maddalena

La Maddalena – serce i dusza archipelagu

Wyobraź sobie miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a każdy oddech jest wypełniony zapachem morza i słońca. To właśnie La Maddalena, największa i najbardziej czarująca z wysp archipelagu.

Moja imienniczka!

Urocze, brukowane uliczki miasteczka La Maddalena prowadzą do ukrytych kawiarni, gdzie możesz delektować się włoskim espresso z widokiem na lazurowe wody Morza Śródziemnego. Każda chwila na tej wyspie to esencja dolce vita, albo coś w tym stylu. Nie bądźmy dla siebie zbyt surowi w ocenianiu włoskich wakacji.

Nie przegap okazji, żeby wsiąść na rower i objechać wyspę, odkrywając jej zatoczki i plaże, które przypominają idealne widokówki. Na szczególną uwagę zasługuje Spiaggia di Cala Spalmatore – miejsce, gdzie piasek jest miękki jak aksamit, a woda przejrzysta jak kryształ. Poza tym jestem pewna, iż odkryjesz mnóstwo cudnych zatoczek.

La Maddalena to jednak nie tylko piękne widoki. Historia wyspy sięga czasów Napoleona, więc weź pod uwagę wizytę w miejscowym muzeum, to ci pozwoli poznać fascynujące opowieści o wyspie. A jeżeli kochasz wiedzieć więcej, koniecznie odwiedź wyspę Caprera, połączoną z La Maddaleną groblą, gdzie znajdziesz muzeum Giuseppe Garibaldiego, włoskiego bohatera narodowego.

Widok na port w La Maddalena
Starsi panowie
Fiat 500
I kawiarenki
Słynne rękodzieło sardyńskie na La Maddalena

Jak dostać się na wyspę La Maddalena?

Prom na La Maddalena regularnie kursuje z portu w Palau. Podróż trwa około 20 minut, a widoki podczas rejsu są niczego sobie!

Widok na port w Palau

Co zobaczyć w miasteczku La Maddalena?

Spacer po malowniczych uliczkach prowadzi do wielu ciekawych zakątków. Koniecznie odwiedź serce miasteczka, czyli Piazza Garibaldi. Warto również zobaczyć Museo Navale, które opowiada o bogatej historii morskiej archipelagu.

Fajnie się pokręcić także wieczorem, wpaść na pizzę, a potem pójść na wieczorny spacer. To fajny pomysł, aby nocować na La Maddalena. Wyspa jest piękna, a w miasteczku niczego nie brakuje. Mam wspaniałe wspomnienia z La Maddaleny.

Miasteczko La Maddalena

Gdzie pójść na lody w miasteczku La Maddalena?

Na lody wpadnij do Gelateria Dolci Distrazioni, gdzie znajdziesz duży wybór smaków przygotowanych z lokalnych składników. A jakie ciasta pyszne! Jak mówią Włosi: Bravissimi!

Jaką restaurację polecam?

Na obiad lub kolację wybierz

, znaną z wyśmienitych ryb i owoców morza oraz tradycyjnych sardyńskich potraw. Poza tym jest tu mnóstwo fajnych knajpek, a także pizzerii.

Gdzie się zatrzymać na nocleg?

Jeśli szukasz miejsca na nocleg w rozsądnej cenie, rozważ Hotel Villa Marina***. To kameralny hotel z doskonałą lokalizacją, blisko centrum miasteczka, z przyjazną obsługą i wygodnymi pokojami.

Hotel Villa Marina
Villa Marina

Wyspa Caprera – raj na ziemi!

Caprera to druga co do wielkości wyspa archipelagu La Maddalena, jest połączona z La Maddaleną groblą o długości 600 metrów, zbudowanym w 1958 roku. Wyspa jest otoczona gęstymi lasami, a jej poszarpane wybrzeże kryje urokliwe zatoczki, które przeplatają się z klifami opadającymi stromo do morza. Caprera jest przepiękna!

Wybrzeże Caprery dzieli się na dwie części. Wschodnia strona, zdominowana przez różowy granit i gęstą śródziemnomorską roślinność, jest trudna do przejścia, ale właśnie dzięki tej dzikości w 1982 roku stała się rezerwatem przyrody, a później częścią parku narodowego.

W strefie ochrony ścisłej (strefa A) obowiązuje całkowity zakaz połowów. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest Cala Coticcio, zwana „sardyńską Tahiti”, do której można dojść pieszo lub drogą morską (więcej szczegółów znajdziesz poniżej).

W południowo-wschodniej części wyspy znajdują się Cala Portese i Cala dei Due Mari, gdzie krystalicznie czysta woda obmywa oba brzegi zatoki, a także plaża del Relitto, znana z wraku starego statku leżącego na brzegu.

Zachodnią część wyspy dominują rozległe, płaskie tereny oraz las piniowy. Nie można pominąć turkusowych wód Cala Napoletana, dzikiej przyrody Cala Garibaldi oraz piaszczystych plaż Cala Serena.

Stagnali, dawniej osada wojskowa z portem rybackim i przystanią dla jachtów, jest dziś najbardziej zaludnionym obszarem na wyspie. Caprera jest również znana z centrum żeglarskiego, Centro Velico Caprera (CVC), najstarszej szkoły żeglarstwa we Włoszech i jedynego miejsca noclegowego na wyspie.

Zielona Caprera
Caprera

Caprera – dom Giuseppe Garibaldiego

Najsłynniejszym mieszkańcem wyspy był Giuseppe Garibaldi, włoski bohater narodowy, który spędził tu ostatnie 26 lat swojego życia. W jego dawnym domu, zwanym Casa Bianca, czas zatrzymał się o godzinie 18:21, 2 czerwca 1882 roku, kiedy to Garibaldi zmarł.

Dziś Casa Bianca, pełna osobistych przedmiotów, pamiątek i codziennych przedmiotów Garibaldiego, jest częścią Compendio Garibaldino, jednego z najczęściej odwiedzanych muzeów we Włoszech.

Caprera, Archipelag La Maddalena

Jak się dostać na plażę Cala Coticcio na wyspie Caprera – ważne wskazówki!

Dostęp do Cala Coticcio jest regulowany, aby chronić środowisko, dlatego trzeba wcześniej zarezerwować wycieczkę z ekologicznym przewodnikiem turystycznym, jednym z tej listy. Są to przewodnicy prywatni z odpowiedniki uprawnieniami, z którym należy ustalić najpierw koszt wycieczki pieszej na plażę Cala Coticcio (to może być, np. 50 EUR).

Każdy zwiedzający jest zobowiązany – po dokonaniu rezerwacji wycieczki z przewodnikiem – wpłacić składkę w wysokości 3 EUR na rzecz Parku Narodowego Archipelagu La Maddalena (dzieci do 12 roku życia nie płacą tej składki). Na stronie parku znajdziesz link do płatności.

Bilet należy opłacić tytułem: „Escursione Cala Coticcio” („Wycieczka Cala Coticcio”) lub „Escursione Cala Brigantina” (Wycieczka Cala Brigantina”), podając dzień i godzinę planowanej wycieczki.

UWAGA! Bilet jest istotny wyłącznie na wskazany dzień i nie podlega zwrotowi w przypadku niewykorzystania. Obowiązuje limit miejsc, więc nie czekaj z rezerwacją do ostatniej chwili.

Podróż do Cala Coticcio wymaga pieszej wędrówki, która jest momentami nieco wymagająca i trwa około 30-45 minut.

Inny sposób to dotarcie od strony morza, ale nie można dopłynąć do samej plaży, ale jedynie do bojek w niewielkiej zatoczce, a następnie do brzegu dopłynąć wpław lub na materacu. Ta metoda nie zwalnia z obowiązku rejestracji na stronie parku narodowego i uiszczenia składki. Ponton motorowy (wł. gommone) można wynająć w Porto Mannu czy Palau.

Wskazówka I Na plaży jest zwykle zawsze strażnik z parku, który sprawdza, czy opłaciłeś składkę i zarezerwowałeś swój pobyt tego dnia, w tych godzinach. jeżeli ich nie masz, zostaniesz poproszony o opuszczenie tego małego raju.

Idąc na Cala Coticcio
W drodze na Cala Coticcio
Cala Coticcio, Archipelag La Maddalena
Na Cala Coticcio

Jak się dostać na Caprerę

Po dotarciu promem na La Maddalenę możesz wynająć samochód, skuter lub rower, aby przejechać na wyspę Caprera. Można także wykupić wycieczkę łodzią ze skipperem w La Maddalena lub w jednym z miasteczek na Costa Smeralda.

Jeździ także autobus Gruppo Turmo Travel z centrum La Maddaleny, linia Nido d’Aquila – La Maddalena – Stagnali.

Wyspa Santo Stefano – ukryty skarb Archipelagu La Maddalena

Santo Stefano to czwarta co do wielkości wyspa archipelagu La Maddalena. Jest to jedyna wyspa archipelagu, na której znaleziono ślady prehistorycznych osad z okresu neolitu (IV-III tysiąclecie p.n.e.), w tym narzędzia z obsydianu i porfiru, które prawdopodobnie służyły do polowań. W średniowieczu wyspa była schronieniem dla mnichów, którzy wznosili tu nieistniejące już sanktuaria.

Dziś Santo Stefano to obowiązkowy punkt wycieczek po parku narodowym archipelagu La Maddalena. Wyspa ma powierzchnię trzech kilometrów kwadratowych, a jej najwyższym punktem jest Monte Zucchero (101 m n.p.m.).

Na południowym zachodzie wyspy wznosi się forteca San Giorgio, zbudowana w 1773 roku, aby chronić kanał między La Maddaleną a Sardynią. To właśnie stąd Napoleon Bonaparte koordynował, dwadzieścia lat później, atak na La Maddalenę. w tej chwili w forcie można zobaczyć dwie małe, podziemne cele oraz ruiny prochowni i strażnicy.

Santo Stefano przez wiele lat była zamknięta dla turystyki ze względu na obecność bazy wojskowej NATO (od 1972 do 2008 r.). Dziś pozostały tam magazyny zarządzane przez włoską marynarkę wojenną.

Na zachodnim wybrzeżu znajduje się malownicza plaża Spiaggia del Pesce, z białym, drobnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą o odcieniach błękitu i turkusu. W pobliżu można podziwiać wysepkę Roma (wł. Isolotto Roma), której nazwa pochodzi od statku zatopionego podczas II wojny światowej.

W Cala Villa Marina znajduje się dawna kopalnia granitu, używana do początków XX wieku. Można tam zobaczyć monumentalny, nigdy nieukończony pomnik poświęcony Costanzo Ciano.

Południowy odcinek wyspy charakteryzują plaże Punta Santo Stefano i Cala Levante, oddzielone skalnym występem i wychodzące na wybrzeże Palau. Morze ma tutaj szmaragdowy odcień, pięknie kontrastujący z różowym kolorem skał.

Wyspa jest również doskonałym miejscem na piesze wycieczki, podczas których można odkrywać jej surową, ale malowniczą przyrodę.

Jak się dostać na wyspę Santo Stefano i gdzie nocować

Dostęp na wyspę Santo Stefano jest ograniczony, dlatego najlepiej skorzystać z zorganizowanych wycieczek lub wynająć łódź na wyspie La Maddalena.

Na wyspie jest tylko jeden ośrodek noclegowy, Santo Stefano Resort & Spa ****, w którym jest 299 pokoi.

Santo Stefano

Wyspa Spargi – niezamieszkały raj

Spargi leży naprzeciwko zachodnich wybrzeży La Maddaleny i jest trzecią co do wielkości wyspą w parku narodowym archipelagu, zajmującą powierzchnię ponad czterech kilometrów kwadratowych.

Dziewicze plaże Spargi, otoczone poszarpanym wybrzeżem i surowym krajobrazem, to główne cechy tej wyspy. Towarzyszy jej mniejsza „siostra” Spargiotto, gdzie gniazdują rzadkie gatunki ptaków, takie jak kormoran czubaty, mewa śródziemnomorska i nawałnik burzowy. Na zachód od niej wznosi się skała Spargiottello z podwodnym kanionem, idealnym do nurkowania.

Spargi, ze względu na swoją granitową i dziką naturę, jest niezamieszkana. Ma niemal okrągły kształt z nielicznymi zatokami, ale licznymi piaszczystymi plażami.

Podwodne krajobrazy Spargi kryją wiele niespodzianek, w tym secca di Washington (mielizna Waszyngtona), w pobliżu Punta Zanotto, porośniętą czerwonymi gorgoniami oraz wrak rzymskiego statku handlowego z II wieku p.n.e., odkryty w 1939 roku w secca Corsara.

Wskazówka I Część jego ładunku można zobaczyć w Museo archeologico navale „Nino Lamboglia” poświęconego słynnemu rzymskiemu wrakowi i jego ładunkowi starożytnych amfor wydobytych z dna morskiego przy archipelagu La Maddalena.

Spargi najbardziej zachwyca na południowym i wschodnim wybrzeżu, gdzie białe plaże, takie jak Cala Corsara, Cala Soraya, Cala Conneri (znana jako Cala dell’Amore) i Cala Granara, błyszczą turkusowymi wodami.

Północna część wyspy kryje urokliwe zatoki Cala Pietranera, a zachodnia – Cala Piscioli.

Wnętrze wyspy jest niemal niedostępne, porośnięte dziką roślinnością. W XX wieku wyspa służyła jako baza wojskowa podczas obu wojen światowych. Dziś te fortyfikacje są atrakcją turystyczną, zwłaszcza na północnym wybrzeżu, gdzie znajduje się fort Zanotto, ukryty między granitowymi skałami i dziką roślinnością.

Na północnym zachodzie znajduje się stary port wojskowy Cala Granu oraz inne dawne obiekty wojskowe.

Cala Corsara na wyspie Spargi

Jak dotrzeć na wyspę Spargi

Na wyspę można dotrzeć prywatnymi łodziami lub podczas wycieczek organizowanych z Costa Smeralda, La Maddalena, Palau i Santa Teresa Gallura.

Wyspa Budelli i jej słynna różowa plaża

Budelli to miejsce, które zachwyca swoją dziką naturą i jedną z najpiękniejszych plaż na świecie, choć można je podziwiać tylko z oddali.

Wyspa będąca jednym z najcenniejszych klejnotów archipelagu La Maddalena, jest słynna ze swoich turkusowych wód i słynnej różowej plaży, Spiaggia Rosa, uznawanej za jedną z najpiękniejszych w całym basenie Morza Śródziemnego.

Różowy kolor piasku pochodzi od mikroskopijnych organizmów Miniacinia miniacea, które żyją w trawie morskiej, posidonii, a następnie, przenoszone przez prądy i fale morskie, osadzają się na brzegu.

Wskazówka I W 1964 roku Michelangelo Antonioni uwiecznił tę wyjątkową plażę w filmie „Czerwona Pustynia”, ukazując jej naturalne piękno.

Wyspa Budelli

Więcej na temat tej niezwykłej plaży przeczytasz w moim artykule Różowa plaża na Sardynii.

Na Budelli mieszka tylko strażnik

Budelli była prywatną własnością, ale w maju 2016 roku przeszła na własność parku narodowego. w tej chwili jest chroniona surowymi przepisami krajobrazowymi i środowiskowymi, dlatego można ją podziwiać tylko z przewodnikami parku, bez możliwości kotwiczenia, kąpieli czy chodzenia po plaży.

Nawet z daleka, wyspa emanuje niesamowitym urokiem. Jej linia brzegowa wynosi 12 kilometrów, a powierzchnia 25 hektarów, zamieszkana jest jedynie przez strażnika.

Wraz z wyspami Razzoli, Santa Maria i pobliską Spargi, Budelli tworzy najbardziej dziką część archipelagu.

Ze szczytu (jak to brzmi) Monte Budello (87 m n.p.m.) roztacza się zapierający dech w piersiach widok na granitowe klify, gęstą roślinność śródziemnomorską, a także ukryte zatoczki z najdelikatniejszym piaskiem i błękitnym morzem.

Na północnym wschodzie znajduje się plaża, spiaggia del Cavaliere, wspaniała zatoka z jasnym piaskiem, otoczona złotymi i różowymi skałami, pokrytymi pachnącą makią śródziemnomorską. Plaża ta również jest pod ścisłą ochroną – łodzie mogą zbliżać się tylko na wyznaczoną odległość.

Różowa plaża, Spiaggia Rosa, Budelli

Jak dotrzeć do wyspy Budelli

Aby dotrzeć do Budelli, można skorzystać z wycieczek z przewodnikiem lub wynająć łódź z Costa Smeralda, La Maddalena, Palau lub Santa Teresa Gallura.

Wskazówka I Cały archipelag, znany jako „sanktuarium wielorybów”, oferuje doskonałe warunki do nurkowania, a jednym z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest podwodna „secca” Washington między Budelli a Spargi.

Razzoli – najdziksza z wysp archipelagu La Maddalena

To przedostatni bastion Sardynii w Cieśninie Bonifacio, na granicy z Korsyką, ustępuje na północ tylko swojej „bliźniaczej” wyspie Santa Maria.

Razzoli dominuje nad północnym skrajem parku narodowego archipelagu La Maddalena, będąc piątą co do wielkości wyspą tego regionu, z powierzchnią wynoszącą półtora kilometra kwadratowego i linią brzegową o długości ponad dwunastu kilometrów.

Razzoli jest największa z „północnej trójki”, w skład której wchodzą również Budelli oraz Santa Maria, oddalona o kilka metrów i połączona naturalnym „przejściem”, zwanym Passo degli Asinelli.

Charakterystyczne cechy Razzoli to poszarpane wybrzeże oraz skalisty teren z najwyższym punktem na Monte Cappello (65 m n.p.m.). Jednak to jej historia, pełna tajemnic, które na przestrzeni wieków stawały się coraz bardziej zagadkowe i fascynujące, przyciąga najbardziej.

Dziewicza roślinność i bogata fauna morska sprawiają, iż Razzoli, spośród 60 wysp i wysepek archipelagu, zachowała najdzikszy charakter. Granitowe klify stanowią naturalną barierę przed burzliwym morzem na północnym krańcu Sardynii. Skały uformowane przez wiatr i wodę tworzą naturalne rzeźby.

W ukrytych zatokach, które można uznać za prawdziwe klejnoty, znajdują się m.in. Cala Cappello, Cala Noce, Cala Lunga (dostępna tylko od strony morza, złożona z drobnych kamyków i piasku) oraz inne małe, piaszczyste zatoczki, takie jak Cala Bove Marino. W przeszłości można było tutaj spotkać foki mniszki, ostatni raz widziane w 1997 roku.

Wyspa Razzoli i Santa Maria

Latarnia morska, Faro di Isola Razzoli

W głębi wyspy, pośród granitowych skał i śródziemnomorskiej roślinności, mieszkają głównie ptaki morskie, ale ścieżką można dojść do latarni morskiej, Faro di Isola Razzoli, zbudowanej w 1974 roku obok starszej budowli z 1843 roku. Jest to najdalej na północ wysunięta latarnia na Sardynii, na wschodnim podejściu do Cieśniny Bonifacio. Budynek jest połączony ścieżką z zatoczką Cala Lunga.

Tuż przed latarnią znajduje się tajemniczy grób, o którym krążą stare legendy. Mówi się, iż pochowano tam młodą kobietę, córkę latarnika, która zmarła przy porodzie, a w niektóre noce można usłyszeć jej przejmujące jęki. Inni twierdzą, iż grób skrywa ciała dwóch francuskich marynarzy, którzy zginęli w katastrofie morskiej w 1855 roku.

Faro di Razzoli

Jak dotrzeć na wyspę Razzano

Aby dotrzeć na wyspę Razzoli, należy wynająć łódź lub lepiej skorzystać z zorganizowanych wycieczek, które regularnie wypływają z kilku miejsc na Sardynii, takich jak La Maddalena, Palau, Szmaragdowe Wyrzeże (wł. Costa Smeralda) czy Santa Teresa Gallura. jeżeli możesz wybrać się tutaj w ramach rejsu jachtem, Cala Lunga jest idealnym miejscem na przystanek.

Wyspa Santa Maria

Santa Maria wraz z Razzoli i Budelli stanowi najbardziej wysuniętą na północ część parku archipelagu La Maddalena.

Wysepka ma powierzchnię dwóch kilometrów kwadratowych, a długość jej poszarpanej linii brzegowej wynosi dziesięć kilometrów. To druga, po La Maddalenie, zamieszkana wyspa archipelagu.

Wyspa jest raczej płaska, jej najwyższe wzniesienie, Guardia del Turco, ma zaledwie 49 metrów. Na wyspie można spacerować szlakami wśród śródziemnomorskiej makii, są tu także ruiny benedyktyńskiego klasztoru, zbudowanego w pierwszej połowie XI wieku. Opuszczony w XVI wieku, pod koniec XVIII wieku trafił w ręce rodziny Bertoleoni, która później znalazła się także na wyspie Spargi. W XIX wieku odrestaurowany budynek stał się domem pasterza. w tej chwili na Santa Maria znajduje się kilka innych domostw, które służą jako letnie rezydencje, także dla artystów i ludzi ze świata rozrywki.

Inny szlak prowadzi do latarni morskiej, Punta Filetto, skąd można podziwiać otwarte morze i kilka mniejszych wysepek. Z latarni dostrzeżesz plaże Cala Santa Maria i Cala di Fosso. Pierwsza, dostępna drogą morską, składa się z białego, drobniutkiego piasku, oblewanego przez krystalicznie czyste morze, bogate w faunę morską. Ma 200 metrów długości i jest największą plażą w całym archipelagu. Jej płytkie, piaszczyste dno opada łagodnie w stronę głębszych wód, tworząc wspaniały naturalny basen. Zatoczkę otaczają skały o różowych odcieniach, pokryte śródziemnomorską zielenią. Za zatoką rozciąga się słonowodne jeziorko Palude, będące siedliskiem wielu gatunków ptaków wodnych.

Z Santa Maria możesz łatwo przejść na sąsiednią wyspę, Razzoli, przez Przejście Osłów (wł. passo degli asinelli), piaszczystą mierzeję zanurzoną zaledwie na pół metra pod wodą.

Dalej na północ napotkasz węższe przejście Strangolato, które oddziela Santa Maria od wysepki La Presa, będącej najbardziej wysuniętym na północ punktem Sardynii.

Na Santa Marię można dopłynąć z portów w La Maddalena lub Palau.

Isola Santa Maria

Planując swoją podróż

Znajdź hotel lub apartament na wakacje dzięki booking.com.

Pamiętaj, aby zawsze mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne. Ja korzystam z najlepszej na rynku porównywarki rankomat.pl.

Bilety lotnicze możesz znaleźć i zarezerwować na booking.com.

jeżeli potrzebujesz samochodu we Włoszech, skorzystaj z najlepszej porównywarki discovercars.com lub rentalcars.com.

Potrzebujesz biletów na prom? Znajdziesz je na Direct Ferries.

Gdy kupujesz coś za pośrednictwem moich linków, zarabiam niewielką kwotę. Ty przez cały czas płacisz tyle samo, ze mną dzieli się sprzedawca. Dziękuję za twoje znaczące wsparcie.

Nie masz teraz czasu w czytanie? Nie ma sprawy! Zapisz sobie poniższe zdjęcia na Pinterest, aby przeczytać później.

Włoska poczta

Dzielę się z Tobą moimi włoskimi podróżami, mając nadzieję, iż cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych państw na świecie.

Dołącz do czytelników mojego newslettera, poste italiane. Dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, a także otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na FB: Moje wielkie włoskie podróże, którą wyróżnił Magazyn Glamour, jako jedna z najciekawszych grup na FB.

Zapraszam cię także na mojego

, na którym znajdziesz całą masę włoskich inspiracji!

La vita è bella! Życie jest piękne!

Idź do oryginalnego materiału