Arabscy goście coraz liczniej odwiedzają Podhale. Nie wszyscy są zachwyceni. "To nie klient premium"

gazeta.pl 6 godzin temu
Perła polskich Tatr od dawna przyciąga turystów z całego świata. W ostatnich latach szczególnie zauważalna jest obecność gości z państw Bliskiego Wschodu. Obcokrajowcy stali się nieodłącznym elementem krajobrazu Zakopanego, co budzi zarówno entuzjazm, jak i kontrowersje.
Miasto Zakopane ogłosiło w mediach społecznościowych, iż na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Małopolskiej Organizacji Turystycznej delegacja z regionu wzięła udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych ATM Dubaj. Wydarzenie miało na celu promocję terenu górskiego wśród turystów z państw arabskich, którzy coraz chętniej odwiedzają Podhale. Zakopiańska kapela miała okazję zaprezentować lokalny folklor, a przedstawiciele promowali atrakcje, licząc na dalszy wzrost zainteresowania.


REKLAMA


Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!


Zakopane. Problem z Arabami. Radni i mieszkańcy podzieleni w opiniach
Podczas sesji miejskiej komisji turystyki i promocji pojawiły się głosy wyrażające wątpliwości co do rosnącej liczby turystów z państw arabskich. Jak informuje "Tygodnik Podhalański", radny Tymoteusz Mróz zwrócił uwagę na fakt, iż ich obecność wpływa na spadek liczby gości z Polski, USA, Niemiec i Francji.


Poza tym to nie szejkowie do nas przyjeżdżają, to nie jest ten klient premium, na którym nam zależy, stąd obawy ludzi z branży, bo to i różnice w utrzymaniu higieny, mocno roszczeniowe postawy turystów arabskich, a to, iż do nas docierają, to między innymi efekt otworzenia tanich połączeń lotniczych arabskich linii do Krakowa


- dodał przewodniczący komisji. Z kolei radny Tomasz Marszałek zauważył, iż turyści z Bliskiego Wschodu są spokojni, rodzinni i zostawiają w regionie znaczne sumy pieniędzy.


Oni przyjeżdżają całymi rodzinami, z reguły są niepijący i śpią w hotelach. Zostawiają u nas dużo pieniędzy. Wszędzie chcą być wożeni, oni w góry nie pójdą


- cytuje "Tygodnik Podhalański". Dodał, iż owszem, jak w każdej grupie etnicznej, trafić się mogą trudni klienci. Przytoczył m.in. historię ortodoksyjnych gości z Izraela, którzy podczas pobytu w jednym z apartamentów przestawili całe wyposażenie wnętrza, odsuwając meble od ścian. Wspomniał też o turystach z Azji, którzy postanowili ugotować zupę... w umywalce.


Obcokrajowcy w Zakopanem. Turyści z Bliskiego Wschodu dominują
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2024 roku z noclegów w Polsce skorzystało 7,9 mln turystów zagranicznych, z czego Małopolskę odwiedziło 2 mln osób. Wśród nich znaczącą grupę stanowili podróżni z państw Bliskiego Wschodu, szczególnie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej i Kataru. W czerwcu 2024 roku goście z państw arabskich stanowili ponad 30 proc. wszystkich obcokrajowców w Zakopanem. Uważasz, iż promocja Zakopanego na targach jest dobrym pomysłem? Zapraszamy do udziału w sondzie.
Idź do oryginalnego materiału