Alergia i nietolerancja na pomidory. Jak rozpoznać na jakie schorzenie cierpimy?

5mindlazdrowia.pl 1 rok temu

Polacy spożywają rocznie około 10 kg pomidorów, co czyni je drugim najpopularniejszym warzywem (chociaż technicznie jest to owoc) po ziemniakach. Pomidory pojawiają się w menu pod różnymi postaciami – surowego warzywa, sosów, przecierów czy ketchupu. Mimo, iż jest to bardzo zdrowe warzywo, spora część ludzi po spożyciu pomidorów odczuwa nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej wynika to z alergii lub nietolerancji na ten produkt. Jak odróżnić jedno od drugiego?

źródło: canva

Alergia i nietolerancja na pomidory (znane również jako nadwrażliwość) są powszechne ze względu na ich częste spożycie. Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między tymi schorzeniami i zastosować odpowiednie środki zaradcze.

Alergia na pomidory to reakcja immunologiczna na białka znajdujące się w tym warzywie, a jej objawy pojawiają się niemal natychmiast po ich spożyciu. Symptomy mogą wahać się od łagodnych do ciężkich i występują pod postacią:
– wysypki skórnej,
– pokrzywki,
– podrażnienie twarzy lub gardła,
– obrzęku,
– egzemy,
– nieżytu nosa,
– swędzenia oczu,
– trudności z oddychaniem.
– w skrajnych przepadkach może dojść do ataku anafilaktycznego.

źródło: canva

Jeśli podejrzewasz, iż masz alergię na pomidory, warto udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. jeżeli wyniki potwierdzą alergię, lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe lub inne leki na alergie. prawdopodobnie będziesz musiał zrezygnować z ich spożycia, aby nie narażać się na reakcję alergiczną.

Nietolerancja różni się od alergii tym, iż nie dotyczy układu odpornościowego. Zamiast tego jest to niezdolność do trawienia niektórych składników znajdujących się w pomidorach. Co więcej jej objawy pojawiają się dopiero po kilku dniach w postaci problemów trawiennych, takich jak:
– gazy,
– wzdęcia,
– ból brzucha,
– biegunka.

źródło: canva

Identyfikacja przyczyny alergii i nietolerancji na pomidory może być trudna, ponieważ warzywo to jest często spożywane z innymi alergenami, takimi jak mleko w serze lub pszenica w chlebie. Ponadto osoby cierpiące na alergię na pomidory mogą również reagować na inne pokarmy z rodziny psiankowatych, takie jak ziemniaki, papryka i bakłażan. Aby pomóc zidentyfikować przyczynę, można wykonać test na nietolerancję pokarmową w celu zbadania ponad 200 składników żywnościowych.

Alergia na pomidory jest jedną z najczęstszych alergii, jednak częstość jej występowania jest niewielka w porównaniu z przypadkami nietolerancji na pomidory. jeżeli uważasz, iż masz objawy alergii na pomidory, koniecznie zwróć się o pomoc lekarską.

Idź do oryginalnego materiału