Wrocław jest miastem, z którego pochodzą jedne z najstarszych wzmianek o piernikarstwie - pierwsza pojawiła się już w 1355 roku, choć tradycja ta może być dużo starsza. Pierniki miały wartości smakowe, ale też uzdrawiające.
Wrocław i region to nie tylko legendarne kluski śląski, kultowe zrazy czy żurek. To nie tylko słodkie ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką, świeży, faszerowany karp czy wreszcie tradycyjny bigos. Choć bez wątpienia dania te mają swoją niezwykłą historię. W końcu powstały w wyniku połączenia różnych kultur i tradycji kulinarnych z Polski, Czech, Niemiec oraz Kresów.
Wrocław to także bogactwo pierników. Najstarsze zapiski dotyczące wypieku tych pyszności na Śląsku sięgają XIII wieku. Nie każdy wie, iż to właśnie ze Śląska pochodzą jedne z pierwszych wzmianek o jego wypieku. Tę słodką historię przybliża wystawa poświęcona tradycji wrocławskiego piernikarstwa, która w poniedziałek, 25 listopada, stanęła na ul. Świdnickiej.
Podczas poniedziałkowego spotkania z mediami pokazano pierniki odciśnięte w formach inspirowanych tymi historycznymi. Wrocław posiada ich spore zaplecze - w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się ponad 200 form pierników.
Pierniki przeszły długą drogę - od słowiańskich miodowników, poprzez miękkie i twarde placki, krajanki, wyroby figuralne przeznaczone na stół arystokracji, pierniki zalecane jako lek apteczny, pierniki lukrowane - by na koniec stać się ogólnodostępnym produktem przemysłowym.
Na Śląsku początki piernika wiążą się ze słowiańskim wypiekiem znanym jako miodownik. Śląsk był umiejscowiony na skrzyżowaniu szlaków handlowych, co zapewniało mu dostęp do przypraw korzennych, a okoliczne lasy sprzyjały pozyskiwaniu miodu. Pierwsza wzmianka o wytwarzaniu piernika w Europie Środkowej pochodzi ze Świdnicy z 1293 roku. W stolicy regionu, we Wrocławiu, najstarszy zapis o pierniku datowany jest na 1355 rok, choć wiemy, iż tradycja mogła być dużo starsza.
Wystawa powstała na podstawie obszernej kwerendy oraz współpracy z instytucjami muzealnymi i archiwalnymi. Będzie dostępna na ul. Świdnickiej do 19 grudnia.