AIR FRYER W KUCHNI – RECENZJA I PRZEPISY

basiaszmydt.pl 9 miesięcy temu

Żyjemy dziś intensywnie, czasem odrobinę za szybko. Jednak wciąż w większości przypadków zależy nam, by zmieścić w ciągu dnia i wszystkie aktywności, i jakościowy czas z rodziną, i świadome, zdrowe odżywianie. Szukamy rozwiązań, które pomogą nam usprawnić codzienność i przyspieszyć takie czynności, jak przygotowywanie posiłków. W ostatnich czasach popularny stał się AIR FRYER, czyli beztłuszczowa frytkownica. Ten niewielki sprzęt ma naprawdę mnóstwo możliwości, a ja postaram się o nich opowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Przyjrzę się dokładniej frytkownicy beztłuszczowej Deerma KZ120, jej działaniu, wszystkim zaletom, ale i wadom. Czy rzeczywiście warto zainwestować w taki sprzęt? Jakie możliwości daje nam air fryer? Dla kogo jest beztłuszczowa frytkownica? Na te i inne pytania odpowiem w dzisiejszym wpisie. Zapraszam cię do lektury, która mam nadzieję, pomoże dokonać świadomego wyboru przy ewentualnym zakupie.

Nie byłabym sobą, gdybym nie wrzuciła choć kilku przepisów, zatem na końcu artykułu spodziewaj się kilku banalnie prostych pomysłów na dania z air fryera.

KLIKNIJ TUTAJ I ZOBACZ MODEL AIR FRYER DEERMA KZ120

AIR FRYER DEERMA KZ 120 – CO TO TAK WŁAŚCIWIE JEST?

To beztłuszczowa frytkownica, ale niech nie zmyli cię ta nazwa, bo w tym sprzęcie oprócz zdrowych frytek, przygotujesz mnóstwo innych potraw. W sieci znajdziesz ten sprzęt również pod nazwą frytkownica powietrzna lub właśnie air fryer. Urządzenie to używa gorącego powietrza do smażenia potraw z minimalną ilością tłuszczu. Wentylator cyrkuluje gorące powietrze wokół żywności, zapewniając równomierne i chrupiące smażenie na zewnątrz, jednocześnie zachowując soczystość wewnątrz potrawy. To zdrowa alternatywa do smażenia na głębokim tłuszczu. Air Fryer Deerma KZ 120 ma 1700 W mocy, co sprawia, iż nasze potrawy są gotowe dosłownie w kilkanaście minut, a sam proces ich przygotowania jest w zasadzie bezobsługowy.

ZALETY AIR FRYER’A

  • najważniejszą według mnie zaletą air fryer’a jest szybkość i łatwość przygotowywania zdrowych posiłków. Frytki z batata są gotowe w 10 minut, danie jednogarnkowe z kurczaka i warzyw w maksymalnie 20 minut. Sprzęt jest niemal bezobsługowy, nie wymaga od nas żadnego pilnowania, sprawdzania, włączasz przycisk z programem i możesz wyjść z kuchni, wziąć prysznic po pracy, a potem w wygodnym ubraniu, zrelaksowana, zjeść gotowy, zdrowy i pyszny obiad.
  • jest na maksa łatwy w obsłudze. choćby jeżeli uważasz, iż masz dwie lewe ręce do gotowania, to przy air fryerze nie ma już wymówek. Po prostu wrzucasz do środka na przykład pokrojone warzywa, mięso, odrobinę oliwy, ulubione przyprawy, ustawiasz temperaturę i czas i gotowe.
  • jest idealny dla tych wszystkich, którzy mają słabość do smażonych rzeczy, ale chcą zdrowszych alternatyw. Nuggetsy, frytki lub chipsy z ziemniaków wychodzą po prostu doskonałe.
  • Air fryer ma mnóstwo zastosowań. Oprócz pieczenia czy beztłuszczowego smażenia, można w nim podgrzewać potrawy albo je rozmrażać.
  • Model Deerma KZ 120 zajmuje stosunkowo kilka miejsca
  • Ma nieprzywierającą powłokę, więc nie trzeba używać żadnej folii czy papieru do pieczenia
  • bardzo łatwo się go czyści
  • jest bezpieczny, wyłącza się po zakończonym cyklu pieczenia
  • jest energooszczędny i zużywa dużo mniej prądu, niż piekarnik
  • jest niemal bezgłośny podczas swojej pracy
  • ma atrakcyjną cenę w stosunku do swojej jakości

SPRAWDŹ TUTAJ CENĘ AIR FRYER’A

WADY AIR FRYER’A

  • jeśli chcemy, żeby nasze ziemniaczane talarki czy też frytki były równomiernie usmażone, trzeba się trochę nagimnastykować, żeby je równiutko ułożyć w pojemniku air fryer’a, co zajmuje więcej czasu
  • jeśli pieczemy na przykład frytki korzystając zarówno z pojemnika, jak i z tacki, którą umieszczamy poziom wyżej, to warzywa mają różny czas pieczenia i trzeba to skontrolować. Te umieszczone wyżej, czyli bliżej grzałki, pieką się dużo szybciej i trzeba je wyjąć wcześniej, zanim te niżej się dopieką. Niektóre potrawy trzeba podczas pieczenia zamieszać.
  • myślę, iż air fryer wymaga oswojenia przez każdego indywidualnie i trzeba z nim dojść do pewnej wprawy, nauczyć się tego, jak pracuje. Zanim to zrobiłam, kilka potraw wysychało mi za bardzo podczas pieczenia. Teraz już nie mam takiego problemu, bo wiem, jaki program dobrać i na jakiej wysokości umieścić poszczególne składniki.

Jak widzisz zalety przeważają nad wadami, a wady nie są takimi, których nie można rozwiązać.

MOJE DOŚWIADCZENIE Z AIR FRYER’EM

Na początku podchodziłam do tego urządzenia sceptycznie. Sprawdzałam go na wszelkie możliwe sposoby, sprawdzając w czym może być lepszy od piekarnika czy patelni. Zaczęłam od nuggetsów, potem upiekłam ziemniaczane talarki i z dnia na dzień nabierałam odwagi, by eksperymentować z bardziej wymyślnymi potrawami. Po tygodniu zorientowałam się, iż używam go w zasadzie każdego dnia, bo po pierwsze przygotowywał jedzenie ekspresowo, a po drugie moja kuchnia była czysta. Air Fryer ogranicza gotowanie do deski do krojenia, na której trzeba pokroić warzywa, swojego pojemnika i talerzy, na których zjadamy obiad. Sprawdza mi się doskonale, gdy ja jestem sama w domu, a jak wiadomo dla samej siebie to rzadko kiedy chce się gotować wykwintne dania. Zależy mi na tym, żeby jeść zdrowe rzeczy, więc po prostu wrzucam do niego kawałki warzyw i mięso, skrapiam to oliwą i przyprawami i piekę sobie potrawkę na kilka dni. Później tylko wkładam porcję do air fryera, żeby ją podgrzać.

Jest też świetny jeżeli chodzi o zachcianki dziaciaków. Nasi chłopcy kochają frytki lub ziemniaczane talarki, a te air fryer robi naprawdę pyszne. Zwłaszcza gdy dobierzemy odpowiednią mieszankę przypraw (polecam paprykę wędzoną). To urządzenie sprawdza się doskonale, gdy odwiedza nas przyjaciółka z gromadką dzieci. Nagle w mojej kuchni powstaje fabryka frytek, które są gotowe w 10-15 minut. To bardzo ważne, gdy po swoją porcję ustawia się całkiem długa kolejka. Super opcja na imprezy.

DLA KOGO JEST AIR FRYER?

  • dla wszystkich, którzy mają mało czasu w gotowanie, a chcieliby jeść zdrowo
  • dla tych, którzy nie do końca radzą sobie z gotowaniem
  • dla tych, którzy mają małe kuchnie lub dla tych, którzy nie mają piekarnika
  • dla działkowiczów! To idealny sprzęt na działkę, na której zwykle nie ma piekarników. Wiem, bo moja przyjaciółka (ta od gromadki dzieci) ma taki na swojej działce i jest w użyciu non stop!
  • dla rodziców małych dzieci, którym trudno wygospodarować czas na długie gotowania, a dzieci mają dość krótką listę potraw, które lubią. Piszę to z własnego doświadczenia. Mój synek, gdy był malutki jadł frytki, rosół, pomidorową, jabłka i kaszkę przez kilka lat. Gdybym wtedy miała air fryera, nie musiałabym smażyć tych frytek na głębokim oleju.
  • dla singli, którzy gotują tylko dla siebie

PRZEPISY, A WŁAŚCIWIE POMYSŁY NA TO, CO MOŻEMY ZROBIĆ W AIR FRYERZE

Ciężko jest podawać przepisy na dania z air fryer’a, bo tak jak napisałam, one adekwatnie robią się same. Możesz w nim zrobić frytki, chipsy warzywne, pieczone warzywa, mięso czy owoce morza. Można w nim przygotować zapiekanki, omlety, placki, muffinki lub owoce pod kruszonką. Oto co my przygotowujemy w nim najczęściej:

Ziemniaczane talarki

Ziemniaki kroję na cieniutkie, 2 mm plasterki. Wkładam je do miski, przyprawiam solą, pieprzem, czosnkiem w proszku i papryką wędzoną. Odstawiam na 10 minut. Sól sprawi, iż ziemniaki stracą dużo wody. Odlewam wodę i polewam je odrobiną oliwy, a następnie rękami mieszam delikatnie ziemniaczane plasterki, aż oblepią się tłuszczem i przyprawami. Układam je w air fryerze jeden obok drugiego i ustawiam program do pieczenia frytek. Po upieczeniu przyprawiam dodatkową porcją soli, jeżeli jest taka potrzeba.

Frytki z batata z sosem kolendrowo – cytrynowym

Frytki z batatów robię dokładnie tak samo, jak ziemniaczane chipsy. Ważne jest, by ułożyć pokrojonego w słupki batata jeden obok drugiego, ale tak by się ze sobą nie dotykały. Frytki z batatów podaję z jogurtem greckim wymieszanym z pieprzem, skórką z cytryny, odrobiną soku z cytryny i posiekaną kolendrą. Przepyszne i bardzo zdrowe!

Potrawka z warzyw i kurczaka

Tę potrawkę jadłam przez ostatni tydzień chyba codziennie. Do pojemnika air fryera wrzucałam warzywa, które znalazłam w lodówce: cukinię, pieczarki, cebulę, brokuła, paprykę i czosnek. Dodawałam pokrojonego w kosteczkę kurczaka. Skrapiałam całość oliwą, doprawiałam przyprawą włoską, czosnkiem w proszku, solą i pieprzem i wstawiałam na 20-25 minut do air fryera. Do tego ugotowana mieszanka kaszy gryczanej i soczewicy i niezastąpione kiszone ogórki i zdrowy obiad gotowy.

To już wszystko. Mam nadzieję, iż mój wpis dał ci obraz tego, w jaki sposób możesz wykorzystać urządzenie air fryer w swojej kuchni. jeżeli masz do mnie jakiekolwiek pytania, napisz śmiało w komentarzu pod tym postem.

—————————————————————————————————–

Mój dzisiejszy wpis powstał we współpracy z marką Deerma

Idź do oryginalnego materiału