8 objawów zaburzeń równowagi hormonalnej, które odbijają się na Twojej urodzie

5mindlazdrowia.pl 2 lat temu

Zarówno wzrost jak i nastrój czy wygląd zewnętrzny w dużym stopniu zależy od prawidłowej pracy układu hormonalnego. Równowaga hormonalna jest więc bardzo ważna. Czasami wystarczy, iż zaburzona praca jednego z gruczołów dokrewnych może zaważyć o pogorszeniu samopoczucia, a choćby poważnej chorobie hormonalnej.

Czym są hormony?

Hormony to pewnego rodzaju substancje, których zadaniem jest pobudzanie lub wygaszanie różnych mechanizmów komórkowych w określonych tkankach. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w nich receptorach wrażliwych na określony rodzaj hormonów. Hormonów, które odpowiadają za nasz rytm okołodobowy, wzrost, nastrój, libido czy chociażby zmiany zachodzące podczas ciąży. W rzeczywistości od hormonów zależy więcej niż wielu z nas mogłoby się wydawać.

źródło: canva

Poniżej znajdziesz najczęstsze objawy zaburzeń równowagi hormonalnej, które mogą odbić się na Twoim wyglądzie zewnętrznym. jeżeli podejrzewasz, iż mogą one dotyczyć Ciebie, natychmiast zgłoś się do endokrynologa, lekarza zajmującego się zaburzeniami funkcjonowaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego, który pomoże Ci zwalczyć problem.

#1 Nadwaga

Bardzo możliwe, iż znasz kogoś, kto choć uważa na to, co je i nie stroni od aktywności fizycznej, wciąż walczy z dodatkowymi kilogramami lub kogoś, kto jest bardzo szczupły, choć porcje, które je, są ogromne. Najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu rzeczy będą właśnie hormony.

#2 Trądzik

Pojawienie się trądziku może być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji skóry, niezrównoważonej diety lub cyklu miesiączkowego. jeżeli jednak trądzik stał się stałym bywalcem na Twojej twarzy, z którym nie potrafisz się uporać, prawdopodobnie jest to objaw zaburzenia hormonalnego.

Pixabay

#3 Zmęczenie

Przewlekłe zmęczenie może być oznaką braku równowagi hormonalnej. choćby ci, którzy śpią przez 8 godzin, mogą być zmęczeni przez cały kolejny dzień. Głównym winowajcą może być w tym przypadku zbyt wysoki poziom progesteronu we krwi. Badanie krwi pozwoli Ci zmierzyć jego poziom.

#4 Pocenie się

Nadmierne pocenie się nie zawsze jest związane z zaburzeniami hormonalnymi. Warto jednak sprawdzić poziom hormonów, zwłaszcza, jeżeli poceniu się towarzyszą nagłe uderzenia gorąca.

Pixabay

#5 Cienie pod oczami

Żaden podkład nie pomoże ukryć niechcianych cieni pod oczami, jeżeli śpisz tylko 3 godziny dziennie. Sen często wydaje się być nieosiągalnym dobrem i luksusem, w momencie gdy poziom hormonów wzrasta. I tak oto przewlekła bezsenność może być objawem niedoboru testosteronu w przypadku mężczyzn i progesteronu w przypadku kobiet.

#6 Zmiany na piersiach

Niski poziom estrogenu może zmniejszyć gęstość tkanki piersi. Wysoki poziom tego hormonu może z kolei powodować grudki lub cysty. jeżeli więc zauważysz zmiany w swoich piersiach (poczujesz guzki) natychmiast udaj się do lekarza.

#7 Utrata włosów

Nadmierne wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych objawów braku równowagi hormonalnej. jeżeli różnego rodzaju szampony nie przynoszą efektów, a Twoje włosy wciąż pozostają na szczotce, warto przebadać się pod kątem poziomu hormonów.

#8 Nadmierne owłosienie

Podczas gdy niektóre kobiety próbują powstrzymać wypadanie włosów, inne szukają sposobów na to, aby się ich pozbyć. Ciemne włosy w okolicach klatki piersiowej, twarzy, na dłoniach lub innych częściach ciała, gdzie zwykle nie ma włosów lub jest ich bardzo niewiele, mogą wskazywać na poważne zaburzenia równowagi hormonalnej.

Idź do oryginalnego materiału