Czy jesteś gotowa poświęcić trochę czasu każdego dnia, na to, na co większość ludzi by swojego czasu nie poświęciła, aby móc spędzić większą część swojego życia tak, jak większości ludzi nie będzie dane?
Pomyśl przez chwilę nad tym pytaniem. Pozwól mu zapaść w pamięć. Ostatecznie staniesz się tym, co robisz wielokrotnie. Zdobywanie wiedzy nie oznacza, iż się rozwijasz — rozwój ma miejsce tylko wtedy, gdy to, co wiesz, zmienia twoje codzienne życie (większość ludzi pomija drugą część).
I czy to nie zabawne, iż z dnia na dzień nic się nie zmienia, ale kiedy spojrzysz wstecz, wszystko jest inne? Oto siła codziennych nawyków. Czas o nich pomyśleć – o tych małych rzeczach, które robisz każdego dnia, bo to właśnie te małe rzeczy cię definiują.
Niezależnie od okoliczności życiowych i tego, jak definiujesz sukces, nie odniesiesz go nagle. Sukces osiąga się z czasem dzięki swoim nawykom. Podobnie jest z porażkami. Wszystkie twoje małe codzienne niepowodzenia, jeżeli się na nich nie uczysz, łączą się i powodują twoją porażkę…
A zatem, jak więc zarządzasz swoimi nawykami i co za tym idzie – swoim życiem?
Czy małe rzeczy, które robisz każdego dnia, działają na twoją korzyść czy przeciwko tobie? jeżeli bliżej ci do drugiej odpowiedzi, gwałtownie odkryjesz wartość w drobnych codziennych nawykach wymienionych poniżej.
I pamiętaj, iż ten artykuł dotyczy wprowadzania drobnych, trwałych zmian w codziennym zachowaniu. Oznacza to stopniowe praktykowanie każdego z tych nawyków – jednego po drugim, dzień po dniu, a następnie pozwalanie, aby budowały się one na sobie nawzajem.
Nawyk mycia naczyń
Tak, dobrze widzisz. To tylko jeden mały krok naprzód: kiedy zjesz zupę, umyj miskę i łyżkę. Kiedy skończysz pić kawę, opłucz dzbanek i kubek. Nie zostawiaj brudnych naczyń w zlewie lub na blacie na później. Umyj je od razu.
Wykształć ten mały nawyk. Gdy będziesz to robić konsekwentnie przez kilka tygodni, zacznij odkładać ubrania tam, gdzie ich miejsce, od razu kiedy je zdejmiesz. Następnie zacznij robić kilka przysiadów każdego ranka. Zjedz kilka warzyw na obiad. I tak dalej, i tak dalej.
Wykonuj jedną z tych czynności na raz, a zaczniesz budować zdrowy nawyk praktykowania samodyscypliny i w końcu przekonasz się, iż jesteś w stanie zrobić te małe rzeczy i dokończyć to, co zacząłeś.
Ale znowu, na początek po prostu umyj naczynia. Uważnie, z uśmiechem.
Nawyk pisania dziennika (wystarczy kilka minut)
Ludzie sukcesu na całym świecie — ci, którzy konsekwentnie dokonują pozytywnych zmian w swoim życiu — codziennie zastanawiają się i uczą na podstawie swoich doświadczeń życiowych. Często używają do tego właśnie jakiejś formy dziennika.
Jeśli chcesz gdzieś w życiu dojść, potrzebujesz mapy i właśnie twój dziennik może być tą mapą. Możesz zapisać, co dzisiaj zrobiłaś, co próbowałaś osiągnąć, gdzie popełniłaś błędy i wiele więcej. To miejsce do refleksji. To miejsce na uchwycenie ważnych myśli. To miejsce, w którym możesz sprawdzić, gdzie byłaś i dokąd zamierzasz się udać. Jest to jedno z najrzadziej wykorzystywanych, a niezwykle skutecznych narzędzi dostępnych dla wszystkich. Pisać można w zeszycie, notesie, na karteczkach, w telefonie czy komputerze.
Nawyk robienia jednej i tylko jednej rzeczy na raz
Bądź szczera…
Czy sprawdzasz media społecznościowe na telefonie, gdy siedzisz na spotkaniach lub spędzasz czas z rodziną i przyjaciółmi?
Jesz obiad przy stole czy w biegu?
Czy telewizor w twoim domu jest często włączony, choćby gdy jesteś zajęta innymi sprawami?
Czy zdarza ci się wysyłać SMS-y podczas jazdy samochodem, albo mknąć spiesznie przez miasto?
Największym kosztem robienia wielu rzeczy na raz jest stopniowy spadek twojej produktywności i szczęścia w dłuższej perspektywie. Kiedy przyzwyczaisz się do ciągłego dzielenia uwagi, będziesz częściowo zaangażowana w każdą czynność, ale rzadko skupiony na jakiejkolwiek. I ten oszałamiający brak skupienia w końcu podnosi cię na duchu i sprowadza na dół.
Użyjmy krótkiej metafory, aby przybliżyć tę kwestię:
Jeśli przytrzymasz lupę nad stosem suchych liści, gdy słońce świeci jasno w najgorętsze popołudnie w całym roku, NIC się nie stanie… pod warunkiem, iż gwałtownie przesuwasz szkło powiększające z jednego liścia na drugi.
Ale gdy tylko przytrzymasz lupę nieruchomo i SKUPISZ powiększone promienie słońca na jednym obszarze jednego liścia, stos stanie w płomieniach.
Oto siła skupienia się na jednej rzeczy na raz.
Twoją szansą na co dzień jest uświadomienie sobie, iż jesteś lupą w swoim własnym życiu i iż możesz celowo skupiać energię na jednej rzeczy. Kiedy to zrobisz, rozpalisz niesamowite „płomienie”, które posuną do przodu twoje projekty, twoje marzenia, twoje relacje, a choćby otaczający cię świat.
Nawyk zwiększania świadomości swoich przywiązań
Większości rzeczy, których desperacko próbujemy się trzymać, jakby były prawdziwymi, solidnymi i wiecznymi elementami naszego życia, tak naprawdę nie ma. Lub jeżeli istnieją w jakiejś formie, zmieniają się, są płynne, nietrwałe lub po prostu wyobrażone w naszych umysłach.
Kiedy to zrozumiemy, życie stanie się o wiele łatwiejsze.
Wyobraź sobie, iż z zawiązanymi oczami stąpasz po wodzie pośrodku dużego basenu i desperacko starasz się chwycić krawędzi basenu, który Twoim zdaniem jest w pobliżu, ale w rzeczywistości tak nie jest – jest daleko. Próba uchwycenia tej wyimaginowanej krawędzi stresuje cię i męczy, gdy pluskasz się bez celu, próbując trzymać się czegoś, czego nie ma.
Teraz wyobraź sobie, iż zatrzymujesz się, bierzesz głęboki oddech i zdajesz sobie sprawę, iż w pobliżu nie ma nic, czego można by się trzymać. Tylko woda wokół ciebie. Możesz przez cały czas zmagać się z chwytaniem czegoś, co nie istnieje, lub możesz zaakceptować, iż wokół ciebie jest tylko woda, zrelaksować się i unosić.
Codziennie świadomie zadaj sobie pytanie:
Czego tak desperacko próbujesz się teraz trzymać w swoim życiu i jak to na Ciebie wpływa?
Następnie wyobraź sobie, iż rzecz, której próbujesz się trzymać, tak naprawdę nie istnieje. Wyobraź sobie, iż odpuszczasz… i unosisz się w powietrzu.
Nawyk pozwalania, aby większość rzeczy była taka, jaka jest
Niektóre rzeczy w życiu warto zmienić. Większości rzeczy nie warto. Wycofanie się i pozwolenie na to, aby pewne rzeczy się wydarzyły, oznacza, iż te rzeczy same „się o siebie zatroszczą”, a twoje potrzeby również zostaną zaspokojone. Będziesz mieć mniej stresu (i mniej do zrobienia), a więcej czasu i energii na pracę nad rzeczami, które naprawdę mają znaczenie i nad którymi faktycznie możesz mieć kontrolę – na przykład nad swoim podejściem do wszystkiego.
Odpuszczenie nie oznacza poddania się. Chodzi o porzucenie wszelkich obsesyjnych przywiązań do konkretnych ludzi, wyników i sytuacji. Oznacza to pojawianie się każdego dnia w swoim życiu z zamiarem bycia najlepszym sobą i robienia wszystkiego, co potrafisz, bez oczekiwania, iż życie potoczy się w określony sposób.
Nawyk dziękowania przed snem
Przeoczenie wszystkiego, co wspaniałe, jest tragedią i to bardzo wyniszczającą. Kiedy gubisz się w czarnych myślach na temat sytuacji życiowej, jeżeli wciąż myślisz o tym, co „powinnaś, ale tego nie dowozisz, w końcu rodzi się w tobie obsesyjna tęsknota za czymś pięknym. Nigdy nie będziesz szczęśliwa, jeżeli nie będziesz świadomie wdzięczna za dobre rzeczy w swoim życiu.
Oto super proste, pięciominutowe codzienne ćwiczenie wdzięczności.
Każdego wieczoru przed pójściem spać zapisz trzy rzeczy, które udały ci się w ciągu dnia. Dodaj do każdej z nich krótkie, przyczynowe wyjaśnienie. Zobaczysz, jak gwałtownie pojawią się pozytywne efekty tego ćwiczenia.