Segregowanie odpadów przez wiele lat było dobrowolne, ale od 1 stycznia 2021 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy. Zgodnie z zasadami Jednolitego Systemu Organizacji Odpadów, w tej chwili panuje podział na 5 frakcji: kosz niebieski (papier), zielony (szkło), żółty (metale i tworzywa sztuczne), brązowy (odpady bio) i czarny (odpady zmieszane).
REKLAMA
Zobacz wideo Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz choćby 4 razy więcej
Gdzie wyrzucać kartony po mleku w 2024? Wcale nie do niebieskiego kosza
Prawidłowa segregacja śmieci nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Niektóre odpady to jedna wielka zagwozdka, bo trudno je przyporządkować do konkretnego kontenera. Takim produktem jest chociażby karton po mleku. Notorycznie trafia do złego pojemnika.
Przeczytaj też: Poczta Polska zbiera śmieci. Masz w domu taki sprzęt? Teraz zostawisz go bez kolejki w placówce
Ludzie zwykle wrzucają go do niebieskiego kubła na papier. Jest to duży błąd. Opakowanie po mleku zawsze należy wrzucić do żółtego kosza. Wcześniej trzeba je opróżnić i zgnieść, żeby zajmowało mniej miejsca. Badania przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton wykazały, iż wie o tym tylko 58 proc. osób.
Co wrzucamy do pojemnika na plastik? Nie tylko karton po mleku
Karton po mleku to przykład opakowania wielomateriałowego, czyli wykonanego co najmniej z dwóch różnych materiałów. Ma wewnętrzną powłokę z folii oraz polietylenu, dlatego powinien trafić do kubła na metale i tworzywa sztuczne. Co jeszcze można wrzucić do żółtego pojemnika?
plastikowe butelki i opakowania,
plastikowe i metalowe zakrętki do butelek, słoików oraz innych pojemników,
foliowe torebki i reklamówki,
kartony po napojach,
aluminiowe puszki po napojach,
opakowania po chemii gospodarczej, kosmetykach.
jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.