Nie wszystkie dzieci uczą się jednakowo. Niektórym przerabianie i zapamiętywanie materiału sprawia więcej trudności, niż innym i muszą poświęcać znaczną ilość czasu w naukę. Podpowiadamy, jak ułatwić dzieciom naukę!
- Korzystanie z dobrych materiałów edukacyjnych
Nieocenioną pomocą jest dobrej jakości, sprawdzony podręcznik. Możesz rozeznać się w sieci, czy podręczniki szkolne Twojego dziecka są na pewno najlepsze na rynku – być może okaże się, iż inne wydawnictwo drukuje znacznie przyjemniejszą publikację, z której możecie korzystać jako z dodatkowego źródła do powtarzania materiału z podstawy szkolnej.
Dobre repetytoria także pomogą utrwalać i systematyzować wiedzę podzieloną na wygodne ściągi w formie skoncentrowanych działów z danego przedmiotu.
- Nauka przez zabawę
Gry edukacyjne, rymowanki czy piosenki pozwalają łatwiej kodować dzieciom informacje poprzez zastosowanie skojarzeń. Możesz więc wymyślić dziecku wierszyk rymujący się nazwami pierwiastków chemicznych albo wspólnie stwórzcie historię opowiadającą o gramatyce języka polskiego.
Do nauki historii przyda się na przykład mapa myśli, bawcie się także zespołowo, np. w quiz z nagrodami.
- Technika Pomodoro
Udowodniono, iż ta technika jest szalenie skuteczna. Oznacza tylko tyle, iż naukę trzeba podzielić na mniejsze segmenty czasowe, a co 25 minut robić 5 minut przerwy. Wystarczy na przykład odejść od biurka, zjeść coś albo przejść się po domu.
W przypadku, gdy nauki jest bardzo dużo, powinno się robić dłuższe przerwy, na przykład na spacer. Po powrocie można rozpocząć kolejny moduł – odświeżony umysł lepiej przyswaja informacje.
- Własne notatki i streszczenia
Dobrą metodą zapamiętywania materiału jest jego powtarzanie poprzez spisywanie swojej wiedzy. Zachęć dziecko do tego, by tworzyło notatki i streszczenia tak, jakby chciało nauczyć kogoś innego. Ta technika sprawdza się, bo uczeń angażuje się w jak najbardziej kompleksowe wyjaśnienie danego zagadnienia, w końcu robi to dla kogoś.
- Odpowiednia przestrzeń do nauki
Nie ma nic gorszego dla procesu uczenia się niż przebodźcowanie. Dziecko musi mieć spokojne, zaciszne i dobrze oświetlone miejsce do nauki. Najlepiej takie pozbawione dystraktorów w postaci telewizora, dużej ilości zabawek czy rzeczy, które odciągają umysł od nauki i utrudniają skupienie.
Niech na czas powtarzania materiału odłoży telefon, a o ile używa laptopa, powinien wyświetlać on tylko treści potrzebne do nauki.
Możesz zaproponować dziecku przekąski i napoje, by nie musiało samo rozpraszać się w celu poszukiwania czegoś do jedzenia i picia – odpowiednie nawodnienie i pobudzenie myślenia na przykład orzechami sprawia, iż nauka idzie zdecydowanie łatwiej.
Skuteczna nauka wymaga łączenia kilku tych metod, a wszystko trzeba dostosować do wieku i zasobów danego dziecka. Zachęcamy do przetestowania powyższych trików i komunikowania się z uczniem tak, by móc na bieżąco wiedzieć, czy nie jest przytłoczony ilością nauki i co jeszcze można poprawić, by było mu prościej!
Artykuł sponsorowany.