5 najciekawszych tras w Karkonoszach

portal-informacyjny.com 3 miesięcy temu
Zdjęcie: 5 najciekawszych tras w Karkonoszach


Portal Informacyjny: Z badania Polskiej Organizacji Turystycznej, urlopowe plany Polaków koncentrują się przede wszystkim na wypoczynku i relaksie w gronie rodziny lub przyjaciół. Coraz większą rolę odgrywa także aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych i kulturalnych. Przy wyborze miejsca wyjazdu respondenci kierują się, przede wszystkim, niepowtarzalną atmosferą danej miejscowości czy regionu (26 proc.) oraz łatwym dojazdem (20 proc.). To pokazuje, iż Polacy doceniają walory turystyczne swojej ojczyzny i chętnie odkrywają jej uroki.

Dlaczego Karkonosze stają się najchętniej odwiedzanym regionem?

Polskie góry cieszą się rosnącą popularnością wśród turystów. Według najnowszych badań aż 7, na 10. Polaków planuje w 2024 roku wyjechać na urlop. Większość z badanych stawia na wyjazd krajowy, a coraz chętniej odwiedzanym regionem w polskich górach stają się Karkonosze, słynące z przepięknej przyrody, malowniczych widoków i wielu ciekawych tras turystycznych są znakomitym miejscem do aktywnego wypoczynku.

„Myślę, iż każdy, kto lubi aktywnie spędzać urlop, znakomicie będzie się czuć w Karkonoszach. To jeden z najpiękniejszych regionów Polski, który oferuje mnóstwo atrakcji dla turystów pieszych i rowerowych.”- Uważa Adrian Marchewka – dyrektor operacyjny w Termach Karkonosze Resort & SPA. – „Wędrówki po Karkonoszach dają możliwość obcowania z piękną przyrodą, zobaczenia zabytków architektury i odwiedzenia ciekawych, mało znanych, miejsc. Taki wyjazd to połączenie przyjemnego z pożytecznym, bo przecież ruch i aktywność fizyczna doskonale wpływają na naszą formę i samopoczucie.” – Twierdzi Adrian Marchewka – dyrektor operacyjny w Termach Karkonosze Resort & SPA.

Jakie są najciekawsze trasy w Karkonoszach?

Najciekawsze trasy w Karkonoszach to:

1. Karpacz – Śnieżka przez Kocioł Łomniczki

Jedna z najpiękniejszych tras w Karkonoszach. Z Karpacza można wyruszyć szlakiem żółtym wzdłuż potoku Łomniczka lub szlakiem czerwonym drogą przez las. Oba szlaki zbiegają się przy schronisku nad Łomniczką i od tego miejsca trasa prowadzi szlakiem czerwonym. Droga pnie się w górę przez Kocioł Łomniczki, a oczom ukazują się coraz bardziej malownicze widoki – z jednej strony sięgające 100 metrów ściany kotła, z drugiej strome zbocze Śnieżki. Ponad kotłem znajduje się schronisko Dom Śląski, dobre miejsce do odpoczynku przed ostatnim etapem wędrówki.

2. Sowia Dolina

Tu znów punktem startowym jest Karpacz, a dokładniej jego dzielnica Wilcza Poręba. Trasa wiedzie czarnym szlakiem i jest dobrą propozycją na spacer dla całej rodziny, który można wzbogacić o podejście na Sowią Przełęcz i Skalny Stół. Sowia Dolina jest jednym z najciekawszych miejsc w Karkonoszach. Już w średniowieczu poszukiwano tu kamieni szlachetnych, a w sztolniach wydobywano między innymi bardzo rzadko spotykane szafiry. Dziś łowcy zagadek szukają tu bursztynowej komnaty, a łowcy wrażeń rozkoszują się widokami panoramy Karpacza i okolic, które można podziwiać dochodząc do Sowiej Przełęczy.

3. Zamek Chojnik

Zamek Chojnik to malownicza warownia leżąca na skalistym wzgórzu nieopodal Sobieszowa, dzielnicy Jeleniej Góry. jeżeli wierzyć legendom, to właśnie tutaj panowała okrutna księżniczka Kunegunda, która rycerzom chcącym ubiegać się o jej rękę nakazywała objechanie warowni konno i w zbroi. Wielu śmiałków zakończyło tę próbę w przepaści, a jedyny, któremu się udało, wzgardził ręką księżniczki. Dziś Zamek Chojnik to świetny punkt widokowy, a największą atrakcją jest wspomniana, ponad 100-metrowa skalista przepaść pod murami. Do Zamku Chojnik można się dostać z Sobieszowa szlakiem czerwonym. Spacer w obie strony zajmie ok. 2 godz. 30 min.

4. Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej

Karkonoski klasyk i marzenie wielu turystów. Czerwony szlak liczy prawie 28 kilometrów i prowadzi głównym grzbietem Karkonoszy – raz po polskiej, raz po czeskiej stronie granicy – od Szrenicy po Przełęcz Okraj. Pokonanie go zajmuje około 10 godzin, więc przed wyprawą warto wszystko dokładnie zaplanować i mieć opracowanych kilka wariantów. Gra jest warta świeczki, bo widoki na trasie zapierają dech w piersiach. Szlak został uruchomiony w latach 60. XX wieku jako Droga Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej. W czasach PRL-u dochodziło tam do spotkań opozycji polskiej i czechosłowackiej. Później pojawiły się tu małe przejścia graniczne.

5. Rowerowa Trasa Kogeneracji

Bardzo interesująca trasa dla miłośników rowerów. Liczy niemal 60 kilometrów, ale biegnie dość łatwymi odcinkami asfaltowymi oraz szutrowymi w Górach Izerskich i czeskich Karkonoszach. Ma formę pętli ze startem i metą w Szklarskiej Porębie. Podczas podziwiania przepięknych panoram Karkonoszy, warto się zatrzymać w kilku punktach ta na trasie. Po polskiej stronie jest to na przykład kopalnia odkrywkowa „Stanisław”, a po czeskiej stronie Harrachov oraz Wodospad Mumlawy.

Co to jest HSP Management?

HSP Management jest renomowaną spółką zarządzającą, znaną między innymi z obsługi ekskluzywnych obiektów takich jak Szczawnica Park Resort & SPA, Hotel Batory oraz Termy Karkonosze Resort & Spa. Misją przedsiębiorstwa jest kultywowanie tradycji hotelarskich poprzez dostarczanie gościom wyjątkowego serwisu, a także niezapomnianych wrażeń z pobytu w pięknych polskich lokalizacjach. Goście, mogą doświadczyć gościnności HSP Management w Pieninach, a także w Karkonoszach, mając gwarancję jakości obsługi, kuchni, produktów i designu.

Co to są Karkonosze?

Karkonosze to najwyższe i największe pasmo górskie Sudetów (zrębowy łańcuch górski na obszarze południowo-zachodniej Polski i północnych Czech, stosunkowo niewielki skrawek znajduje się w Niemczech) rozciągające się na pograniczu polsko-czeskim od Bramy Lubawskiej na wschodzie (Przełęcz Lubawska, 511 m n.p.m.) aż po Jakuszyce na zachodzie (Przełęcz Szklarska, 886 m n.p.m.). Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO (akronim angielskiego terminu: United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury) i są chronione poprzez utworzenie na ich terenie Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Krkonošského národní parku.

Jaki jest najwyższy szczyt Karkonoszy?

Najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżka (1603 m n.p.m.) – jest jednocześnie najwyższym szczytem Sudetów. Karkonosze są też najwyższym pasmem górskim w całym Średniogórzu Europejskim, czyli w paśmie gór i wyżyn ciągnącym się od Republiki Francji i Królestwa Belgii przez Federalną Republikę Niemiec, Republikę Czeską i Rzeczpospolitą Polską po Karpaty.

Jakie piętra klimatyczne i roślinne występują w Karkonoszach?

W Karkonoszach wykształciły się niemal wszystkie piętra klimatyczne oraz roślinne, typowe dla gór wysokich. Pionowy zasięg występowania pięter jest jednak obniżony o prawie 400 m w stosunku do najbliższych gór Europy o podobnym charakterze. Najbliższe pasma górskie, w których występuje wykształcone piętro subalpejskie i alpejskie to Karpaty i Alpy (400 km) oraz Bałkany (1 500 km) i Góry Skandynawskie (2 000 km).

Czy w Karkonoszach są wodospady?

Na wielu potokach w Karkonoszach występują wodospady, z których najbardziej znane, to: Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki, Wodospad Podgórnej, Kaskada Myi, Wodospad Wrzosówki, Wodospady Łomniczki, Wodospad Piszczaka, a po stronie czeskiej Mumlavský vodopád, Wodospad Łaby, Wodospad Panczawy.

Czy w Karkonoszach są jeziora?

W Karkonoszach są jeziora. Po polskiej stronie znajdują się jeziora polodowcowe Wielki Staw i Mały Staw oraz niewielkie Śnieżne Stawki. Po stronie czeskiej znajduje się tylko jedno, niewielkie, jezioro polodowcowe – Mechové jezírko.

Czy w Karkonoszach są interesujące gatunki zwierząt?

Położenie geograficzne i ukształtowanie masywu górskiego oraz specyficzne chłodne i wilgotne warunki klimatyczne w połączeniu z izolacją geograficzną sprawiły, iż w Karkonoszach zachowały się tak zwane relikty polodowcowe (gatunki roślin i zwierząt, które licznie występowały w okresie zlodowacenia i przetrwały do dnia dzisiejszego) oraz endemity, czyli gatunki nie występujące nigdzie indziej poza Karkonoszami (do endemitów zaliczono aż 30 gatunków, w tym dzwonek karkonoski.

W Karkonoszach żyją rysie (które wyginęły na przełomie XVIII i XIX wieków, a ich powrót rozpoczął się w 2006 roku) oraz wilki. W 2017 pojawił się orzeł przedni (ostatnie gniazdowanie 1864 r.). W Karonoszach żyje sporo zwierzyny płowej, niżej dzików i drobniejszych ssaków. W Karkonoszach można spotkać bielika, piżmaka, wydrę oraz jenota, Z tych sztucznie sprowadzonych zwierząt szczególnie znane są muflony, zwane także owcami górskimi.

Dziękujemy, iż przeczytanie naszego artykułu. Zapraszamy do lektury innych publikacji.

Portal Informacyjny, info, /dec/ ilustracja: materiały prasowe 22.08.2024

Idź do oryginalnego materiału