2G przechodzi do historii. Minister cyfryzacji: „Wyłączamy 2G bez narażania życia i zdrowia”
Norweski Urząd ds. Łączności (Nkom) przeprowadził szeroko zakrojone badanie dotyczące zależności społeczeństwa od sieci 2G przed planowanym jej wyłączeniem. Wyniki jasno wskazują, iż możliwe jest rozpoczęcie kontrolowanego i stopniowego wygaszania tej technologii w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.
Przeczytaj również: Zwiedzamy Norwegię: Surowe przepisy drogowe i wysokie mandaty – to trzeba wiedzieć!
„Wyłączamy 2G bez narażania życia i zdrowia”
– Dysponujemy teraz solidnymi podstawami wiedzy, które potwierdzają, iż można rozpocząć proces wycofywania sieci 2G. Dzięki dobrej koordynacji, starannemu planowaniu i ścisłej współpracy z branżą zapewnimy, iż przejście od 2G przebiegnie w sposób bezpieczny i przewidywalny – bez narażania życia i zdrowia – podkreśla Karianne Tung, minister ds. cyfryzacji i administracji.
Telenor zdecydował się odroczyć wyłączenie swojej sieci 2G do końca 2027 roku. Z kolei Telia podzieliła kraj na osiem stref i planuje rozpocząć wygaszanie swojej sieci w jednej strefie na raz, począwszy od sierpnia.
Badanie, które objęło 363 odpowiedzi z sektora publicznego i prywatnego, pokazuje, iż większość instytucji ma już przygotowane plany zastąpienia urządzeń zależnych od sieci 2G. Gminy, które muszą wymienić alarmy bezpieczeństwa, złożyły już odpowiednie zamówienia i są w kontakcie z firmą Telia. Dostawcy wind mają pełną wiedzę o alarmach działających w technologii 2G i są gotowi do szybkiej reakcji na prośby o ich wymianę.
Przeczytaj również: Zgoda musi być wyraźna
2G przechodzi do historii
– Stopniowe wycofywanie technologii daje nam przestrzeń na naukę i elastyczne reagowanie w razie napotkania trudności. To rozsądne i odpowiedzialne podejście do zmiany technologicznej, przed którą stoimy – zaznacza minister Tung.
Nkom zaleca również, by władze publiczne wspierały płynne przejście poprzez ścisły dialog z operatorami i zaangażowanymi podmiotami. Podkreślono również potrzebę prowadzenia wspólnych kampanii informacyjnych i jasnej komunikacji o planowanym zakończeniu działania sieci 2G.
– Wszyscy, którzy korzystają jeszcze z urządzeń działających w oparciu o 2G, muszą je jak najszybciej wymienić. Nie można traktować decyzji Telenora o opóźnieniu jako pretekstu do zwlekania. jeżeli jeszcze nie dokonano wymiany – trzeba to zrobić teraz – apeluje John-Eivind Velure, dyrektor Nkom.
Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post
Źródło: regjeringen, Zdjęcie: pixabay
Przeczytaj również: “Norgespris” – nowa stała cena prądu: Co się zmieni w opłatach za prąd?