10 zdań, które powinnaś mówić nastolatkowi. To klucz do budowania dobrej relacji

mamadu.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Nastoletnie dzieci potrzebują wsparcia i miłości rodziców, ale wyrażanych inaczej niż wobec kilkulatków. fot. Pavel Anoshin/Unsplash


Ty przez cały czas widzisz w nim swoją 4-letnią pociechę, która uwielbia przytulanie i każdego dnia potrzebuje swojej mamy, ale prawda jest taka, iż nie wiadomo kiedy ten maluch stał się nastolatkiem, która potrzebuje od rodziców wyrażania miłości i wsparcia w nieco inny sposób. Oto 10 zdań i kilka podpowiedzi, którymi dasz dziecku wsparcie i zapewnisz o miłości.


Inny sposób wyrażania uczuć


Każdy rodzic, który ma pod dachem nastolatka, wie, iż nie zawsze najlepszym sposobem na poprawienie relacji jest ciągłe mówienie "Kocham cię" i próby przytulania. Te ostatnie często spalają na panewce, bo mało który 15-latek ma chęć na buziaki i przytulaski z mamą, tak jak miał to w zwyczaju, kiedy był przedszkolakiem. Tak, jak łaskotanie i wspólne wyścigi po parku są dla kilkulatka informacją od rodziców, iż go kochają i chcą spędzać z nim czas, tak dla nastolatka językiem miłości rodzicielskiej są zupełnie inne zachowania.

Kiedy masz na co dzień do czynienia z nastolatkiem, może ci się czasami wydawać, iż nie wiesz, jak do niego trafić. Tymczasem okazuje się, iż wcale nie jest to aż tak skomplikowane. Według Melanie McNally psycholożki klinicznej i trenerki mózgu wystarczy kilka gestów i zdań, które rodzic każdego dnia skieruje w stronę swojego nastoletniego dziecka. Przede wszystkim nastolatki widzą, iż rodzicowi zależy i chce go wspierać, kiedy:

Odkłada telefon i słucha tego, co mówi dziecko


Zwraca uwagę i pamięta o tym, co lubi nastolatek


Zadaje dziecku przemyślane pytania, które pokazują, iż go słucha



"W pracy z nastolatkami moje podejście do pokazywania im, iż mi zależy, jest dość proste. Słucham, daję przestrzeń i jestem interesująca tego, co mają do powiedzenia" – mówi McNally w rozmowie ze scarymommy.com. Rodzice mogą z łatwością zastosować tę prostą metodę w domu i dzięki niej więcej nie usłyszą, iż przecież ich dziecka nikt nie rozumie.

10 zdań-kluczy do nastolatka


McNelly wymienia przyzwyczajenia, które sprawiają, iż dziecko dostaje sygnały o naszym wsparciu, miłości i zainteresowaniu. Wśród nich jest m.in. kontakt wzrokowy podczas rozmowy, dawanie przestrzeni do wyrażania swojego zdania, słuchanie z uwagą i analizowanie perspektywy nastolatka, brak oceny i narzucania własnej opinii.

Oprócz postawy, która po prostu daje nastolatkowi możliwość bycia sobą bez poczucia oceniania, szufladkowania i bez narzucania mu swojego m.in. światopoglądu, nastoletnie dziecko poczuje się kochane, słysząc konkretne zdania. Kiedy wypowiesz je do swojego dziecka, ono wyczyta z nich jasną dla siebie informację, iż rodzic je kocha i wspiera. Żeby uniknąć przewracania oczami, mów mu codziennie tych 10 zdań:

Źródło: scarymommy.com


Idź do oryginalnego materiału