10 powodów, dlaczego warto jeść brokuły?

dietetykaga.pl 1 rok temu
Brokuły to warzywa popularne nie tylko w Polsce. Należą razem z kalafiorem, kapustą, jarmużem, brukselką czy kalarepą do warzyw kapustnych. Składają się z ciasno ułożonych zielonych różyczek osadzonych na krótkiej i grubej łodydze. Gdyby zostały później zebrane zakwitłyby z nich żółte kwiaty. Jakie mają adekwatności i czy warto po nie sięgać? Oto 10 powodów, dlaczego warto jeść brokuły.

Właściwości brokułów

    1. Brokuły mają mnóstwo błonnika. Zjedzenie 4 różyczek tego warzywa dostarczy nam 2,6g błonnika i jedynie 34 kcal, są więc niskokaloryczne. Polecane dla osób dbających o linię i odchudzających się.
    2. Zawierają kaempferol. To naturalny związek chemiczny z grupy flawonoidów, który działa przeciwzapalnie i chroni przed alergią.
    3. To warzywo niskoskrobiowe, a więc niskowęglowodanowe. Odpowiednie dla cukrzyków i chorujących na insulinooporność. Indeks glikemiczny brokuła jest niski i wynosi 15, nie powoduje więc gwałtownego skoku cukru we krwi.
    4. Dzięki zawartości karotenoidów takich jak zeaksantyna i luteina korzystnie wpływają na nasz wzrok. Chronią przed uszkodzeniem oczu i ślepotą.
    5. Zawierają witaminy A i K, które ułatwiają wchłanianie witaminy D. Ponadto witamina A korzystnie wpływa na stan naszej skóry i kości, stąd nazywana witaminą młodości, a witamina K poprawia krzepliwość krwi.
    6. Źródło witaminy C. W 100g brokułów znajdziemy jej aż 89,2mg, co pokryje prawie w 90% nasze dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę.
    7. Brokuły pomagają udrożnić tętnice, przez co zmniejszają ryzyko chorób serca oraz chronią przed nowotworami płuc, prostaty, piersi i jelita grubego. A to wszystko za sprawą sulforafanu, który jest silnym przeciwutleniaczem i działa przeciwbakteryjnie.
    8. Zawierają sporo wapnia. Jedząc 100g brokuła dostarczymy organizmowi 40mg tego pierwiastka.
    9. Brokuły obniżają ciśnienie krwi, ponieważ zawierają potas, który również zapobiega skurczom np.łydek oraz udrażnia naczynia krwionośne.
    10. Jedząc brokuły chronimy nasze stawy przed ich zwyrodnieniem a także przed rakiem żołądka, zapaleniem przełyku, czy chorobach przyzębia.

Jak spożywać brokuły?

Brokuły najlepiej gotować na parze około 3-4 minut lub gotować w garnku al’dente, wtedy nie stracą zbyt dużo witamin. Unikajmy długotrwałego gotowania brokułów, gdyż spowoduje to, iż stracą większość sulforafanu. Możemy przygotować z nich zupę krem, różne sałatki i zapiekanki. Wykorzystujmy więc to warzywo jak najczęściej w naszej kuchni i cieszmy się naszym zdrowiem jak najdłużej.

Idź do oryginalnego materiału