10 najlepszych punktów widokowych na Spiszu [road trip]

mywaytoheaven.pl 3 miesięcy temu

Spisz to region pomiędzy Podhalem, Liptowem, a Beskidem Sądeckim, oferujący niesamowite panoramy i sielankowe krajobrazy. Tereny te wciąż można odkrywać we względnym spokoju, a co najważniejsze tylko od nas zależy, w jaki sposób będziemy dokonywać eksploracji. Siatka szlaków turystycznych pozwala przejść Spisz pieszo, rower będzie również świetnym wyborem, ale także możemy pokusić się o road trip, czyli zwiedzanie samochodem. Zapraszam w najlepsze punkty widokowe na Spiszu 💙
Głodówka
Głodówka to polana położona przy drodze wojewódzkiej nr 960, oferująca widok na Tatry Wysokie oraz Bielskie. Punkt widokowy znajduje się na wysokości około 1100m n.p.m., a dla turystów głodnych nie tylko panoram, tuż obok jest usytuowane schronisko o tej samej nazwie, gdzie całkiem nieźle karmią. Na Głodówkę najlepiej dostać się samochodem lub rowerem.





Czarna Góra (Litwinka)
Litwinka to punkt widokowy wznoszący się nad miejscowością Czarna Góra. Na wierzchołek można dostać się koleją krzesełkową, zielonym szlakiem turystycznym, ale także prowadzi tam droga jezdna (zimą wymagane łańcuchy), na końcu której znajduje się bezpłatny parking. Widokowa polana pozwala na obserwację Tatr, na szczycie jest altanka, a tuż obok znajduje się ośrodek narciarski Grapa SKI.




Łapszanka
Łapszanka to wieś na Spiszu położona na wysokości 750-990 m n.p.m., szczególnie słynna z punktu widokowego z białą kapliczką. Przełęcz nad Łapszanką to sielankowa polana, która zachwyca o każdej porze roku, a widok na Tatry Bielskie, Wysokie, czy Magurę Spiską jest jednym ze wspanialszych w tym paśmie. Tuż obok kapliczki znajduje się zatoczka na kilka samochodów, ale równie trafnym wyborem będzie spacer po okolicy lub wycieczka rowerem.




Jurgów
Jurgów, a adekwatnie Jurgów-Podspady to jedno z najbardziej rozpoznawalnych przejść granicznych między Polską a Słowacją. Wszystko za sprawą niebywałego widoku na Tatry Bielskie, który właśnie z granicy prezentuje się najlepiej. Masywne szczyty przyciągają wielu amatorów krajobrazów, a najłatwiej można dostać się tu samochodem. Przy drodze jest szerokie pobocze do bezpiecznego zaparkowania i podziwiania widoków.




Zdiar
Kolejne miejsce na Słowacji, gdzie Tatry Bielskie są na wyciągnięcie ręki to Zdiar Strednica. Ogromne kopy wznoszące się ponad sielankowymi polanami robią niesamowite wrażenie, a położenie widokówki tuż obok parkingu wręcz zachęca do road tripu w te okolice. Miejsce znajduje się przy drodze krajowej 66, która startuje przy przejściu granicznym Jurgów.





Osturnia
Osturnia to niewielka wieś na słowackim Zamagurzu znana z rusińskich zabytków architektury ludowej, a jej mieszkańcy mówią gwarą trudno zrozumiałą dla Słowaków. Dojechać można tam samochodem i rowerem drogą z Hanuszowców przez Przełęcz Hanuszowską lub pieszo szlakiem turystycznym żółtym z Łapszanki. Ponad wsią rozpościera się fenomenalna panorama na Tatry, a punkt widokowy jest kameralny - można wsłuchać się w śpiew ptaków i szum trawy.




Lesnicke Sedlo
Przełęcz pod Tokarnią, czyli słowackie Lesnicke Sedlo to jeden z moich ulubionych punktów widokowych. Dotrzeć można tam samochodem, jadąc drogą krajową 543 aż do miejscowości Wielki Lipnik, gdzie skręcamy w lewo w kierunku wsi Lipnica. Można tutaj także dotrzeć na nogach lub na rowerze - na przełęczy krzyżują się dwa szlaki turystyczne: czerwony z miejscowości Czerwony Klasztor oraz żółty prowadzący ze Szlachtowej przez Wysoki Wierch, natomiast czerwona droga rowerowa zamyka się w 27-kilometrową pętlę od Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru. Przełęcz położona jest na wysokości 720m n.p.m. - przede wszystkim oferuje genialny widok na Tatry, ale podziwiać z niej również możemy Pieniny, słowacką część Beskidu Sądeckiego oraz pasmo Magury Spiskiej.





Sromowce Niżne / Czerwony Klasztor
Kolejne dwie przygraniczne miejscowości położone są u stóp Pienin. Samochód można zostawić po polskiej lub słowackiej stronie, a dzięki mostowi granicznemu na Dunajcu możemy zwiedzić obie wsie. To właśnie tutaj zaczyna się słynny spływ Dunajcem w towarzystwie flisaków, a widok na Trzy Korony zapiera dech w piersiach. Polecam dostać się tutaj samochodem lub przy okazji rowerowej trasy.




Niedzica
Niedzica położona jest u podnóża Pienin Spiskich, a jej najbardziej rozpoznawalnym punktem jest zamek oraz zapora na Jeziorze Czorsztyńskim. Szczególnie polecam odwiedzić to miejsce późnym popołudniem, kiedy zatłoczone uliczki pustoszeją, a słońce kładzie promienie na tafli jeziora. Wokół cisza, szum wody oraz widok na Gorce, Pieniny i Tatry.





Wielkie Pole (Czorsztyn)
Wielkie Pole w Czorsztynie to jedno z najmniej oczywistych miejsc widokowych, a jednocześnie najłatwiej dostępnych. Punkt co prawda nie znajduje się przy drodze głównej, tylko przy ulicy Wielkie Pole, prowadzącej do zamku czorsztyńskiego. Panorama tutaj obejmuje Tatry Bielskie, Wysokie oraz Zachodnie, dostrzeżemy Jezioro Czorsztyńskie oraz zamki po obu stronach akwenu.



Koniecznie dajcie znać, czy odwiedziliście wszystkie te miejsca i które jest Waszym ulubionym. Przyznam, iż naprawdę ciężko się zdecydować, mając przed sobą najpiękniejsze miejsca na Spiszu, dlatego najlepiej połączyć je w pełną wrażeń pętlę. Udanej objazdówki 😍

A.P.



Idź do oryginalnego materiału