1 000 000 turystów w Kopalni Soli „Wieliczka”

krknews.pl 1 dzień temu

Wielicką kopalnię odwiedzili milionowi goście. Okazali się nimi Pani Justyna i Pan Marcin z Malborka, którzy solne progi przekroczyli wraz z dziećmi 23 lipca tuż przed południem. – Kupiliśmy na dzisiaj bilet rodzinny, były to ostatnie miejsca… także to super niespodzianka dla nas! – powiedzieli jednocześnie zaskoczeni i uszczęśliwieni Milionowi Turyści 2025. Zaszczytne miano przypada raz na milion, niemniej, jak podkreślają włodarze Kopalni Soli „Wieliczka”, każdy gość jest istotny i wyjątkowy.

Milionowi Turyści 2025 zostali podjęci z wszelkimi honorami. Na nadszybiu szybu Daniłowicza czekali na nich zarządzający trasą turystyczną: Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka Barbara Ptak, Członek Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka Barbara Zięba-Godula oraz Członek Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Wsparcie Mariusz Kot. Były fanfary, błyski fleszy oraz całe mnóstwo niespodzianek. Państwo Justyna i Marcin otrzymali w upominku zestaw solnych kosmetyków i pamiątek, voucher na pobyt w Hotelu Grand Sal oraz bilety na Koncert Noworoczny 2026.

Bardzo nas cieszy fakt, iż milionowi turyści przyjechali do Wieliczki z Malborka – miasta, w którym również znajduje się obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Zamek krzyżacki w Malborku (wpisany w 1997 roku). Oba zabytki – wielicki i malborski – przez lata zacieśniały współpracę, dzieląc się doświadczeniem i wspólnie rozwijając ofertę turystyczną. W przeszłości Prezes Marian Leśny gościł wielokrotnie przedstawicieli Malborka, m.in. w ramach współpracy z ówczesnym włodarzem zamku Mariuszem Mierzwińskim. Partnerstwo między polskimi obiektami UNESCO znacząco wzmacnia promocję dziedzictwa kulturowego zarówno w kraju, jak i za granicą.

Każdego roku Milionowy Turysta przyjeżdża do nas wcześniej. Ponad dwa tygodnie szybciej niż w roku ubiegłym oraz dwa dni wcześniej niż w rekordowym roku 2019, w którym kopalnię odwiedziło prawie 1 862 tys. gości – zauważa Mariusz Kot, Członek Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Wsparcie. – Po raz pierwszy w historii Kopalni milionowego w danym roku turystę witaliśmy 20 lat temu, w grudniu 2005. Od kilku ostatnich lat przyjmujemy go latem. Rok 2025 pozwala mieć nadzieję na doskonały wynik: już teraz, licząc od stycznia do czerwca, zanotowaliśmy na podziemnych trasach o 19 tys. osób więcej niż w tym samy okresie w 2019 i o 106 tys. niż w 2024. Wysoka frekwencja bardzo cieszy, oznacza bowiem, iż dobrze wywiązujemy się z naszego zadania: bezpiecznie i komfortowo udostępniamy zabytek, realizując tym samym zobowiązania zapisane w Konwencji UNESCO. Górnicze dziedzictwo Wieliczki to blisko 800 lat nieprzerwanej historii. My, Polacy mamy z czego być dumni, mamy co pokazać światu i mamy też o co dbać. Niezapomniane, pełne wrażeń zwiedzanie jest możliwe dzięki wysiłkowi pracowników czuwających nad organizacją ruchu oraz dzięki naszym wspaniałym przewodnikom. Milion gości świętujemy dziś dzięki górniczej załodze, która nieprzerwanie prowadzi roboty zabezpieczające i utrzymaniowe. Sukces Kopalni Soli „Wieliczka” to efekt pracy zespołowej – podkreśla Mariusz Kot.

Wielicka kopalnia pozostaje turystyczną atrakcją od stuleci. Pierwsi udokumentowani zwiedzający wizytowali podziemia w XV wieku. – Nie ma przesady w twierdzeniu, iż „Wieliczkę” zwiedza cały świat. Przyjeżdżają do nas goście choćby z tak odległych zakątków globu, jak Brazylia, Australia, Tuvalu albo Kiribati – komentuje Barbara Ptak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka. – Do końca czerwca przeważał ruch turystów zagranicznych: 70%. Najliczniejsi są turyści z państw europejskich – ponad 86% wszystkich obcokrajowców. Pozostałe nieco ponad 12% to turyści z Ameryki Północnej i Azji. Tradycyjnie już największą grupę gości stanowią goście z Wielkiej Brytanii. Na kolejnych miejscach w roku 2025 mamy kolejno Włochów, Francuzów, Hiszpanów, Amerykanów, Niemców, Czechów, Litwinów, Greków i Słowaków – wymienia Prezes Ptak.

Dane dotyczące ilości turystów pochodzą z systemu sprzedażowego Kopalni Soli „Wieliczka”. Ruch turystyczny jest monitorowany na bieżąco, dzięki czemu można dokładnie określić, kiedy w Kopalni pojawi się milionowy turysta. Równolegle prowadzone są cykliczne badania satysfakcji wśród turystów korzystających z różnych ofert Kopalni, co pozwala podnosić jakość oferowanych usług.

Od stycznia do końca czerwca 2025 Kopalnię Soli „Wieliczka” zwiedziło o 14% więcej turystów niż w 2024. Niesłabnące zainteresowanie wielicką kopalnią wynika zarówno z jej niezaprzeczalnej urody, jak i komfortowego udostępnienia. – Ponad 98% zwiedzających docenia przewodników, chwaląc ich za uprzejmość, interesujący przekaz czy umiejętność dostosowania się do potrzeb grupy. Prawie 96% gości jest zadowolona z organizacji zwiedzania, a ok. 96% podkreśla atrakcyjność oferty handlowej oraz gastronomii kopalni – potwierdza Barbara Zięba-Godula, Członek Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka. – Najmocniej w pamięć turystom zapada olśniewająca kaplica św. Kingi. Często na pytanie, co podobało się najbardziej, pada odpowiedź: „wszystko, cała kopalnia”, „przewodnik i historie, które opowiadał”, „konstrukcja, architektura wnętrza, komory, korytarze”. Turystów zachwycają kryształowe żyrandole, solne jeziora, rzeźby.

Jak się okazało, Państwo Justyna i Marcin spędzają wraz z dziećmi dwutygodniowy urlop w Zakopanem i nie wyobrażali sobie, by w planie podróży mogło zabraknąć wielickiej Kopalni. Nie spodziewali się jednak, iż wizyta w Wieliczce zamieni się w tak wyjątkowe przeżycie. Tuż po wejściu do nadszybia Szybu Daniłowicza emocje sięgnęły zenitu – przewodnik zapowiedział, iż w zgromadzonej grupie znajduje się milionowy gość!

Ich decyzja o zakupie ostatnich dostępnych biletów na dzień 23 lipca okazała się wyjątkowo szczęśliwa. Tym samym trafili dokładnie na moment, w którym liczba tegorocznych zwiedzających przekroczyła magiczny milion. Na trasie turystycznej para wykazała ogromne zainteresowanie – zasypywali przewodnika pytaniami nie tylko o historię Kopalni, ale również o aktualne prace zabezpieczające, które są nieodłącznym elementem dbałości o bezcenne dziedzictwo.

Niespodzianki czekały 23 lipca nie tylko na Milionowego Turystę 2025, ale na wszystkich zwiedzających Trasę Turystyczną. Goście mieli do dyspozycji m.in. specjalną ściankę do zdjęć, a na ogromnej mapie świata mogli zaznaczyć miejsce, z którego przyjechali do Wieliczki. Miłą pamiątką tego wyjątkowego dnia były bryłki wielickiej soli.

Idź do oryginalnego materiału