Zwiedzanie Pomorza – Lębork i jego średniowieczne atrakcje

tysiacstronswiata.pl 2 lat temu

Odwiedzając województwo pomorskie możemy liczyć nie tylko na piękne nadmorskie widoki, ale też na spory kawałek ciekawej i żywej wciąż historii. Zwiedzanie Pomorza rozpoczęliśmy od naszej pierwszej stricte tematycznej podróży Szlakiem Zamków Gotyckich. Lębork jest jednym z ośmiu miast na tym szlaku, w których można podziwiać gotyckie warownie. O atrakcjach pozostałych z nich, w tym najpotężniejszego Malborka, możecie przeczytać w naszych poprzednich wpisach. Tymczasem zapraszam Was w podróż po średniowiecznych atrakcjach Lęborka.

Zwiedzanie Pomorza – historia Lęborka

Miasto powstało w I połowie XIV wieku. Zostało założone przez zakon krzyżacki. Tuż po akcie lokacyjnym zbudowano obwarowania miejskie wraz z zamkiem i licznymi basztami. Dzięki położeniu na głównym szlaku komunikacyjnym pomiędzy Szczecinem a Gdańskiem, miasto gwałtownie zyskiwało na znaczeniu. Lębork w czasach krzyżackich pełnił rolę ośrodka administracji państwa zakonnego. Swoją siedzibę miał tu prokurator (urzędnik krzyżacki), a następnie wójt.

W wyniku wojny trzynastoletniej Lębork trafia do Polski, by niedługo później przejść we władanie książąt pomorskich. Lębork miał dość burzliwą historię i wielokrotnie zmieniał właściciela. Utracony w wyniku rozbiorów, ostatecznie wraca do Polski po zakończeniu II wojny światowej.

Zwiedzanie Pomorza – zabytki Lęborka

Ze względu na tematyczną podróż i podążanie Szlakiem Zamków Gotyckich, najbardziej interesowały nas średniowieczne zabytki miasta. Nie mogliśmy jednak pominąć XX-wiecznej wieży ciśnień z tarasem widokowym oraz eklektycznych kamieniczek przy ulicy Staromiejskiej. Poniżej znajdziecie krótki opis każdego z tych miejsc.

Średniowieczne gotyckie zabytki Lęborka

Zamek krzyżacki – duży ceglany budynek z połowy XIV wieku. Dziś pełni funkcję sądu. Ze względu na liczne przebudowy zamek z czasem zatracił obronny charakter. Warto podejść i pooglądać go z zewnątrz. Mając na uwadze obecne przeznaczenie, nie ma możliwości, ani sensu (brak oryginalnego wyposażenia i zabudowy), zwiedzać go od środka. Na dziedzińcu przed zamkiem znajdują się dyby i pręgierz, a raczej ich średniowieczne repliki.

Sanktuarium św. Jakuba – jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Przyjmuje się, iż powstało na przełomie XIV i XV wieku. Doskonały przykład gotyckiej sakralnej budowli obronnej średniowiecza. Warto zajrzeć do środka. Wieża Sanktuarium jest obok Wieży Ciśnień oraz Kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, jednym z najlepszych punktów widokowych na miasto.

Pozostałości murów miejskich z basztami – do naszych czasów w Lęborku zachowało się naprawdę sporo fragmentów murów miejskich. Wśród nich wyróżniają się zrewitalizowane baszty łupinowe. Dziś stanowią interesujący element zwiedzania miasta. Warto poprosić pracownika Muzeum o umożliwienie zobaczenia ich od środka. Wewnątrz natraficie na tematyczne wystawy. Koniecznie zaglądnijcie do Baszty nr 24, Baszty nr 27 oraz Baszty Browarnej czyli siedziby Bractwa Rycerskiego. Co interesujące jedna z baszt – Baszta Bluszczowa – została wykupiona przez osobę prywatną, która urządziła sobie w niej… mieszkanie! Jestem przeciekawa, jak wygląda wnętrze takiego domu. Najważniejsze jednak jest to, iż właściciel zadbał, aby z zewnątrz prezentowała się jako adekwatny i godny element historycznej zabudowy miasta.

Pozostałe atrakcje Lęborka – zwiedzanie Pomorza

Muzeum w Lęborku

Jeden z obowiązkowych punktów wizyty w Lęborku. Główny gmach Muzeum w Lęborku mieści się w zabytkowej XX-wiecznej kamienicy. To właśnie tu mamy okazję obejrzeć film prezentujący historię Lęborka oraz dowiedzieć się jak miasteczko wyglądało w średniowieczu. Po tej projekcji, spacer zabytkowymi ulicami miasta był jeszcze ciekawszy, gdyż można było porównać ile historycznej zabudowy zachowało się do naszych czasów.

W muzeum czekają na Was wystawy tematyczne, w tym archeologiczne i etnograficzne. Bardzo nam się spodobało, iż przy wystawach umieszczono kody QR, które umożliwiały szybkie przeniesienie się do strony internetowej Muzeum i odsłuchanie nagrań dotyczących wystawionych eksponatów.

Wieża Ciśnień

To właśnie tu mieści się oddział Muzeum w Lęborku. Ta 28-metrowa budowla z 1912 roku pełniła pierwotnie funkcję wieży ciśnień – elementu systemu wodociągowego miasta. Jak wiecie już z naszych pozostałych wpisów, w tych rejonach Polski, wieże tego rodzaju były swego czasu czasu bardzo popularnym rozwiązaniem. Nam bardzo spodobały się także te odwiedzone w Gołdapi czy Giżycku.

Obecnie jest to bardzo nowoczesne muzeum z pięknie przygotowaną wystawą archeologiczną oraz przyjemnym tarasem widokowym, z którego można pooglądać okolicę z góry. Ciekawą atrakcją jest też możliwość zobaczenia wielkiego zbiornika, w którym niegdyś znajdowała się woda płynąca do miasta.

W oddziale lęborskiego muzeum znajdującym się w Wieży Ciśnień znajduje się eksponat wyjątkowy na skalę kraju, a może choćby i Europy. Powstała choćby o nim książka! To szklana ryba odnaleziona w grobie z przełomu II i III wieku. Mający około 1800 lat eksponat świetnie się zachował i niewątpliwie jest archeologiczną perełką.

Spacerując po Lęborku – zwiedzanie Pomorza

Najlepszym pomysłem na zwiedzanie Lęborka jest po prostu przespacerowanie się uliczkami przecinającymi centrum miasta. Co rusz natraficie na historyczną zabudowę, która niezależnie do tego czy będzie pochodzić z XIV czy z XX wieku, zachwyci swym pięknem choćby zatwardziałego malkontenta.

Pamiętajcie by w trakcie tego uroczego spaceru nie pominąć ulicy Staromiejskiej i położonych przy niej mieszczańskich kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku.

Nie sposób nie wspomnieć też o pięknym neogotyckim Ratuszu Miejskim z 1900 roku. Przy frontowym wejściu można dostrzec wzorzec tzw. „pręta chełmińskiego” czyli średniowiecznej jednostki miary wynoszącej 4,32 metra. Używano jej do wytyczania ulic i działek dawnego Lęborka.

Nawiązując do neogotyku, jego doskonałym przykładem jest także Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski z 1870 roku oraz budynek poczty z 1905 roku.

Przenosząc się jeszcze na chwilę w okolice Wieży Ciśnień, po zwiedzaniu polecamy wrócić do miasta ścieżką prowadzącą przez Park im. Bolesława Chrobrego, gdzie można natrafić na lęborskie Stonehenge. Idąc dalej przejdziecie obok pomnika czołgu i fontanny, a następnie możecie odbić w kierunku ulicy Syrokomli i zejść w stronę centrum miasta kolorowymi schodami.

Lębork – gdzie spać

Pozostając w tematyce podróży Szlakiem Zamków Gotyckich, zapragnęliśmy nocować w miejscach bliskich odwiedzanych przez nas twierdz lub chociaż nawiązujących do klimatów średniowiecza. Z tego tytułu oraz ze względu na przystępne ceny, skorzystaliśmy z oferty Karczmy Rycerskiej. Wprawdzie ze średniowieczem te pokoje gościnne kilka miały wspólnego, ale było czysto i blisko do centrum. jeżeli nie zależy Wam na luksusach, a chcecie się mieć gdzie przespać to nada się. Jedyna negatywna uwaga to światło w łazience na czujnik, który nie łapie pod prysznicem i egipskie ciemności w trakcie kąpieli.

Lębork – gdzie zjeść

Ze względu na zorganizowaną imprezę w miejscu naszego noclegu, niestety nie mogliśmy zjeść w restauracji Karczmy Rycerskiej. Nie możemy zatem potwierdzić ani zaprzeczyć doniesieniom, iż jedzenie jest tu smakowite.

Po porządnym spacerze uliczkami Lęborka mieliśmy poważną ochotę na sycący domowy obiad. Najlepszy wynik w wyszukanym przez nas rankingu otrzymała Dobra Kuchnia w Starej Aptece. Smaczne domowe obiadki, w przystępnej cenie. Szczerze polecamy.

Z kolei na deser wybraliśmy się do małej kawiarenki nieopodal centrum o wdzięcznej nazwie Choco&Latte. Dobra kawka i bardzo smaczna szarlotka na ciepło. Dajemy również dużą okejkę.

Zwiedzanie Pomorza – urokliwe miasteczka warte odwiedzenia

Podróżując po województwie pomorskim skupiliśmy się na odwiedzeniu gotyckich zamków i poznaniu średniowiecznych zabytków, tradycji i historii. Nie sposób było jednak nie dostrzec, iż pomorskie miasteczka, do których zawitaliśmy mają więcej do zaoferowania. Urokliwe uliczki, piękne zabytkowe budynki, bogactwo sztuki i kultury ludowej. To wszystko czeka na podróżujących w te rejony Polski.

Jakie miasto lub jaka atrakcja województwa pomorskiego najbardziej zapadły Wam w pamięć? Jesteśmy ciekawi Waszych podbojów, bo sami z chęcią wrócimy w te okolice by jeszcze lepiej poznać Pomorze i to od tej niemorskiej strony. ?

Idź do oryginalnego materiału