HIT jesieni – zupa kremowa z dyni i zapiekanych pomidorów. Początek jesieni to idealna pora na pyszną i rozgrzewającą zupę dyniową z pomidorami. Krem z dyni z dodatkiem pomidorów jest moją ulubioną wersją, ponieważ jej smak jest zdecydowanie bardziej wyraźny. Gotową zupę posypuję pestkami dyni lub czarnuszki i ozdabiam łyżką kwaśnej śmietany. Możesz też użyć groszka ptysiowego lub chrupiących grzanek, listków świeżej bazylii. Warzywa do zupy zapiekam w piekarniku, dzięki temu zupa ma bogatszy, niepowtarzalny smak i aromat.
Poznaj idealną zupę kremową z dyni, o której przepis prosi każdy, kto ją spróbował. Tak było i ze mną, gdy spróbowałam ją pierwszy raz na obiedzie u siostry. Ma idealnie wyważony smak i piękny kolor. Do tego jest aksamitnie delikatna i syta. Sekret tkwi w zapiekaniu warzyw. Gładki krem dyniowo pomidorowy przypadnie do gustu dla dzieci i dorosłych. Zupa dyniowa jest coraz popularniejsza w Polsce. Zapraszam do wypróbowania przepisu.
Zupa dyniowa idealnie wpisuje się w dietę: wegetariańską, wegańską, bezglutenową.
W 100g pomidorów jest 17,7 kcal
W 100g dyni jest 26,1 kcal
Kaloryczność zupy dyniowo pomidorowej: 70 kcal w 100g. Z fantastycznego warzywa jakim jest bez wątpienia dynia, przyrządzisz także ciasto dyniowe lub placki.
Zupa krem z dyni i pomidorów – składniki.
- 2 kg dyni (po obraniu ze skóry i bez pestek zostaje nam 1kg) *
- 300g pomidorów
- 1 cebula
- ząbek czosnku
- 2 szklanki wody lub bulionu warzywnego
- pół łyżeczki soli,
- 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
- łyżeczkę mielonego imbiru (lub kilka cm starowanego świeżego imbiru)
- 2 – 3 łyżki oliwy z oliwek
- dodatkowo 100 ml śmietanki 30% lub kwaśnej śmietany.
- Możemy wykorzystać do zupy każdą odmianę jadalnej dyni. Najlepsza jednak jest okrągła dynia Hokkaido, która charakteryzuje się intensywnie pomarańczową skórką i złotym miąższem. Dynia najlepsza jest na przełomie września i października, kiedy dojrzewa i robi się słodka. Do zupy wybieram nie przerośnięte dynie.
Sposób wykonania zupy krem z dyni i pomidorów.
Do ugotowania zupy potrzebujemy dwukilogramowej dyni, czyli 1 kg dyni już gotowej (po oczyszczonej ze skóry, pestek i białego miąższu). Dynie kroję w paski o grubości 2 cm.
Pomidory (u mnie 3 sztuki śliwkowych) zalewam wrzątkiem, obieram ze skórki i kroję w plastry o grubości 1,5 – 2cm .
Cebulę i czosnek obieram i kroję w kostkę.
Piekarnik nagrzewam do temperatury 180 stopni C. Naczynie żaroodporne smaruję oczywiście oliwą i układam w nim pokrojone warzywa. Kolejność jest następująca: dynie na spodzie, potem pomidory i na wierzch cebulę z czosnkiem.
Naczynie z warzywami przykryłam pokrywką (można też użyć folii aluminiowej, choć staram się z niej nie korzystać). Zapiekam 45 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni z grzałką góra i dół.
Warzywa po zapieczenie przenoszę do garnka.
Zalewam 2 szklankami gorącej wody. Mieszam dokładnie, wstawiam na mały ogień i podgrzewam przez około 10 minut.
Następnie zupę miksuje blenderem na gładki krem. Całość doprawiam do dzięki soli i świeżo zmielonego pieprzu. Dodaje także imbir do smaku.
Do zupy możesz dodać także około 100 ml śmietanki 30%. Moja wersja zupy jest odchudzona. Śmietankę dodaję na koniec w trakcie doprawiania. Zamiast dwóch szklanek wody możemy dać dwie szklanki bulionu warzywnego. Zupa jest wówczas bardziej aromatyczna i zdrowsza. Wymaga jednak więcej pracy, chyba iż mamy zapas bulionu w lodówce. Smacznego.
Sprawdź także moje pozostałe pyszne zupy domowe.