Zrób zamiast jagodzianek. Babciny przysmak z PRL-u będziesz jeść przez cały rok

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /Pixel


Wysyp owoców w lipcu to idealna okazja do przygotowania domowych pyszności. jeżeli znudziły ci się już tradycyjne jagodzianki, przygotuj inny przysmak z PRL-u. Możesz zainspirować się przepisem z babcinego zeszytu na obłędnie smaczne jagody w syropie, które w kuchni wykorzystasz przez cały rok na wiele sposobów.

Jagody w syropie to babciny przysmak. Niektórzy doskonale go pamiętają, bo przywodzi na myśl czasy dzieciństwa w okresie PRL-u. Wielu młodym osobom jest jednak absolutnie nieznany, a szkoda, bo smakuje znakomicie.

Nie warto jeść go non stop (z uwagi na dość wysoką kaloryczność), ale od czasu do czasu większość z nas może sobie na niego pozwolić. Zwłaszcza jeżeli jest dodatkiem do innego jedzenia.

Jagody w syropie: do czego można użyć w kuchni?

Jagody w syropie to słodycz przełamana kwaskowatymi owocami. Idealnie pasują do deserów, np. do lodów śmietankowych. Możesz nimi także polewać swoje ulubione ciasta albo rozpływające się w ustach bułeczki drożdżowe.

Latem warto również dodawać je do wody, a zimą do herbaty. Podczas obiadu świetnie urozmaicą natomiast smak naleśników, pierogów, kaszy mannej, ryżu z jabłkami lub makaronów w wersji słodkiej z owocami.

Może cię zainteresować: Taki syrop z owoców czarnego bzu robiła moja babcia. Lepszego przepisu nie znajdziesz

Jak zrobić jagody w syropie? Przepis na domowy przysmak musisz sobie zapisać

Jak zrobić jagody w syropie? To nic trudnego. Aby zrobić 10 małych słoiczków o pojemności 200 ml, potrzebujesz tylko czterech składników. Wszystkie bez problemu zbierzesz lub kupisz w sklepie spożywczym.

  • jagody (dokładnie umyte) - około 2 kg
  • cukier - 1 kg
  • cytryny (na sok) - 2 sztuki
  • woda - 1 litr

Jagody zbierz lub kup w warzywniaku albo na targu, gdzie ceny powinny być atrakcyjniejsze. Po przyniesieniu do domu owoce dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Gdy wyschną, usuń z nich szypułki, gałązki i listki.

Rozpuść cukier w wodzie w średniej wielkości garnku. Dodaj sok z cytryny i doprowadź do wrzenia. Zacznij powoli wrzucać do naczynia osuszone jagody, przez cały czas mieszając zawartość garnka.

Gotuj 3-4 minuty, aż owoce zmiękną, a później wypełnij nimi słoiczki (cukier musi przykrywać jagody, bo inaczej się zepsują). Dokładnie zakręć pokrywki i ułóż słoiki w dużym garnku z wyłożonym szmatką dnem.

Zalej w całości wodą, a po zagotowaniu wody, pasteryzuj przetwory przez 20 minut. Wyjmij słoiki z jagodami w cukrze i odstaw do wystygnięcia. zi odstaw do całkowitego wystygnięcia.

Czytaj również: Pij 2 łyżeczki dziennie. Przyspieszysz metabolizm i wzmocnisz stawy

Zobacz też:

Ogórki pleśnieją w trakcie kiszenia? Najpewniej popełniasz ten błąd. Jak temu zapobiec?

W PRL-u to ciasto było na każdych imieninach. Dziś uwielbiają je nie tylko dzieci

Taki przecier pomidorowy robiła moja babcia. O niebo lepszy od sklepowego

Idź do oryginalnego materiału