Nie wszyscy posiadają umiejętności hydraulika czy liczne talenty człowieka renesansu, ale samodzielny montaż baterii łazienkowej to czynność, z którą poradzi sobie wiele osób. To bardzo dobra wiadomość, zważywszy na to, jak trudno doczekać się na wizytę fachowca. Podpowiadamy, jakie narzędzia do montażu baterii są niezbędne i w jaki sposób, krok po kroku go przeprowadzić. Z artykułu dowiesz się także jak uniknąć wycieków przy montażu baterii łazienkowej, sprawdzając jej szczelność.
Niezbędne narzędzia do montażu baterii
Jeśli posiadasz w domu swoją skrzynkę z narzędziami, to być może kilka z niezbędnych przyborów już tam jest. Do wymiany baterii łazienkowych przy wannie, umywalce czy prysznicu niezbędne są:
- obcęgi
- klucz nastawny
- klucz rurkowy
- klucz płaski
- wkrętaki
- pakuły lniane lub taśma teflonowa
Może również przydać się piłka do metalu lub nożyce, a w przypadku montażu baterii naściennej poziomica i pasta uszczelniająca do gwintów. Niezbędne może też być zastosowanie wiertarki oraz specjalnych wierteł do glazury.
Samodzielny montaż baterii łazienkowej stojącej
W zależności od tego, czy do zamontowania masz baterię umywalkową, nawannową czy duży zestaw prysznicowy, może okazać się, iż będziesz jednak potrzebować pomocy fachowca. Oceń więc swoje możliwości realnie już na początku, aby później nie trzeba było przerywać pracy w połowie. Jedną z prostszych prac remontowych jest wymiana baterii umywalkowej. Wybierz niską do płytkich umywalek lub wysoką do głębokich mis. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu wysokości korpusu do rozmiaru umywalki unikniesz rozchlapywania wody podczas jej użytkowania na co dzień.
Krok po kroku: montaż baterii łazienkowej stojącej jednootworowej do umywalki i bidetu
- Przygotuj baterię do montażu i dokładnie przeczytaj załączoną instrukcję od producenta. Niektóre z dostępnych modeli armatury mają opcję łatwego montażu, co upewni Cię, iż dasz sobie radę bez pomocy fachowca.
- Zanim przystąpisz do pracy, zakręć zawór doprowadzający wodę do łazienki, co w praktyce najczęściej wiąże się z zamknięciem głównego zaworu odpowiadającego za całą instalację w domu.
- Wkręć wężyki przyłączeniowe do ciepłej i zimnej wody w otwory w korpusie baterii, nakładając uszczelki i dokręcając śruby, aż napotkasz na opór.
- Całość przełóż przez otwór przygotowany na baterię w umywalce lub blacie.
- Dokręć baterię od spodu, nie zapominając o nakładkach mocujących i ustawieniu korpusu baterii pod adekwatnym kątem.
- Przykręć wężyki do rur doprowadzających ciepłą i zimną wodę
Różne rodzaje baterii wymagają indywidualnego dostosowania czynności na poszczególnych etapach pracy, dlatego konieczne jest dokładne zapoznanie się z przygotowaną przez producenta instrukcją montażu.
Baterie wielootworowe do wanny
W przypadku baterii dwu- czy więcej otworowych, montaż również należy rozpocząć od przykręcenia do korpusu baterii przyłączy prostych. Kolejnym krokiem jest włożenie ich w przygotowane na brzegu wanny otwory montażowe i przymocowanie dzięki nakrętek oraz odpowiednie uszczelnienie. Na zakończenie należy połączyć elastyczne wężyki z wyjściem instalacji wodnej.
Jak zamontować baterię naścienną?
Bateria naścienna jest montowana zarówno nad umywalkami, jak i nad wanną czy przy prysznicu. zwykle znajduje się na wysokości 10-18 centymetrów nad brzegiem wanny i od 25 do 35 centymetrów nad krawędzią umywalki. Z kolei w przypadku prysznica stosowana jest na wysokości około 100-110 centymetrów nad powierzchnią brodzika lub podłogi, jeżeli korzystamy z wnęki natryskowej bez brodzika.
Baterię naścienną podłącza się bezpośrednio do końcówek rur z ciepłą i zimną wodą. W przeciwieństwie do armatury podtynkowej, tego typu praca jest możliwa do wykonania również dla zdolnego amatora, a nie tylko doświadczonego hydraulika.
Krok po kroku: montaż baterii łazienkowej naściennej
- Podobnie, jak w innych przypadkach, należy najpierw zakręcić dopływ wody do łazienki.
- Sprawdź rozstaw baterii do końcówek wystających ze ściany. W razie potrzeby możesz go skorygować, używając łączników mimośrodowych. zwykle szerokość rozstawu mieści się w granicach 14-16 centymetrów.
- Kolejnym krokiem jest zastosowanie uszczelnienia. jeżeli są to pakuły, należy okręcić nimi gwinty, wcześniej je oczyszczając ostrym narzędziem. Następnie, na pakuły nakłada się specjalną pastę uszczelniającą.
- Łączniki mimośrodowe wraz z uszczelnieniem należy wkręcić na odpowiednią głębokość, dzięki klucza nastawnego w końcówki rur, które wystają ze ścian. Łączniki ustaw w pozycji idealnie dopasowanej do przyłącza baterii.
- Użyj poziomicy, aby sprawdzić, czy bateria będzie prawidłowo zamocowana na ścianie.
- Załóż na łączniki mimośrodowe rozety maskujące sprzedawane w komplecie z baterią. Zakryją w całości elementy, które wystają ze ściany.
- Zainstaluj baterię na ścianie, przykładając ją do gwintowanych końcówek i dokręcając palcami śruby montażowe.
- Owiń miękką szmatką nakrętki, aby nie uległy uszkodzeniu i kluczem nastawnym lub płaskim, dokręć je wystarczająco mocno. Dokręcaj raz jedną, a raz drugą śrubę, sprawdzając przy tym odpowiednie ułożenie baterii.
Naścienne baterie podtynkowe montowane są w łazienkach, podobnie jak miski wc, na specjalnym metalowym stelażu, ukrytym w ścianie.
Jak sprawdzić szczelność zamontowanej baterii?
Po zakończeniu montażu baterii naściennej, odkręć dopływ wody i dokładnie sprawdź szczelność połączeń. Nie odkręcaj zainstalowanej baterii, ale poczekaj co najmniej kilka minut, aby przekonać się, czy pomiędzy ścianą a baterią, spod rozet maskujących nie wydobywa się woda. jeżeli wszystko jest w porządku, powoli włącz baterię. Początkowo może wydobywać się z niej powietrze, ale po chwili powinien wypłynąć strumień wody.
Jak uniknąć wycieków przy montażu baterii łazienkowej?
Aby zapobiec wyciekom wody, należy stosować nie tylko uszczelki, ale też w przypadku baterii ściennych owinąć połączenia gwintowe taśmą teflonową lub włóknem konopnym. Trzeba także zabezpieczyć wężyki służące do połączeń z ciepłą i zimną wodą. Przed wkręceniem ich do korpusu baterii, należy użyć specjalnego wodoodpornego smaru silikonowo-teflonowego do armatury.. Uszczelki typu o-ring należy smarować przed ich zamontowaniem. Odpowiednio zabezpieczone są bardziej odporne na ścieranie, ściskanie czy przecięcie podczas montażu i późniejszego użytkowania baterii. Smar do armatury ułatwia też prawidłowe osadzenie oringów pomiędzy metalowymi powierzchniami. Smarowanie powinno być wykonywane równomiernie, a preparat sprawi, iż nie będzie potrzebna duża siła do dokręcenia baterii. Najłatwiej nałożyć smar dzięki palców dłoni lub pędzla. Przy zakupie preparatu, należy zwrócić uwagę na to, czy jest on odporny na wysokie i niskie temperatury.
W jaki sposób uszczelnić wylewkę do baterii?
Bateria umywalkowa czy wannowa jest połączona z wylewką. Na styku tych dwóch elementów może dochodzić do wycieków wody. jeżeli tak się dzieje, należy przede wszystkim sprawdzić uszczelki mocujące wylewkę. Zużyte, przetarte czy zbyt sztywne, są narażone na uszkodzenia, dlatego należy ją koniecznie wymienić. Aby to zrobić, wyjmij starą uszczelkę i dokładnie oczyść miejsce, w którym się znajdowała. Pozbądź się wszystkich zabrudzeń, a następnie odtłuść ją specjalnym preparatem lub jeżeli go nie posiadasz, użyj domowego octu spirytusowego. Na czystą powierzchnię, nałóż nową uszczelkę i skręć ponownie kran.
Aby uniknąć wielu problemów z cieknącymi kranami oraz bateriami, dbaj o należytą czystość armatury i nie doprowadzaj do powstawania osadów z kamienia wapiennego. jeżeli używasz w domu twardej, wysokozmineralizowanej wody, postaraj się regularnie czyścić armaturę i osuszaj ją po zakończeniu kąpieli. Jedną z najbardziej skutecznych metod walki z kamieniem wapiennym jest także montaż specjalnych urządzeń zmiękczających wodę użytkową. Jest to wprawdzie dodatkowa, niemała inwestycja, ale pomoże zabezpieczyć przed zniszczeniem również inne sprzęty domowe i ich podzespoły, które korzystają na co dzień z bieżącej wody, jak choćby pralki, zmywarki czy ekspresy do kawy.