Co zrobić z białek zastanawiamy się najczęściej, przygotowując pączki, faworki czy domowy krem budyniowy. Najprostszym pomysłem na to, by nie marnować pozostałych białek, wydają się bezy. Okazuje się jednak, iż białka można wykorzystać na wiele sposobów.
REKLAMA
Zobacz wideo Przepis na idealny tort bezowy
Omlet z białek
Omlet z białek to doskonały sposób na wykorzystanie białek, które zostały nam po przyrządzaniu potraw z użyciem żółtek. Przygotować go można w wersji na słodko lub wytrawnie.
Składniki na omlet na słodko:
3 białka jaj
sól
olej
ulubione owoce
opcjonalnie miód, cukier puder, ewentualnie orzechy do dekoracji.
Białka ubijamy mikserem ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dobrze rozgrzewamy olej na dużej patelni, nakładamy na nią pianę, wyrównujemy silikonową łopatką, smażymy pod przykryciem około 2 minut. Na wierzchu omletu układamy owoce, ostrożnie wciskając je łopatką i smażymy pod przykryciem kolejne 2 minuty. Omlet zsuwamy na duży talerz, nakrywamy go patelnią i obracamy. Drugą stronę również smażymy pod przykryciem około 2 minut. Patelnię przykrywamy talerzem i odwracamy, by zaserwować potrawę zwróconą owocami ku górze. Możemy skropić miodem, udekorować orzechami lub posypać cukrem pudrem.
Składniki na wytrawny omlet z warzywami:
2 białka jaj
2 łyżki mąki pszennej
4 łyżki mleka
2 plasterki szynki pokrojonej w kostkę
1 pokrojony w kostkę pomidor
1/2 cebuli pokrojonej w kostkę
1 łyżka masła klarowanego
sól, pieprz.
Mleko mieszamy z mąką, dodajemy pomidora, szynkę, sól i pieprz. Białka ubijamy na sztywno i łączymy z masą mleczną. Na patelni rozgrzewamy masło (lub odrobinę oleju roślinnego) i podsmażamy cebulkę. Wlewamy ciasto i smażymy od 3 do 4 minut z każdej strony. Przed podaniem możemy udekorować siekanym szczypiorkiem, pomidorkami koktajlowymi lub siekaną natką pietruszki.
Co można zrobić z białek? Beza to dobry pomysł
Zastanawiając się, co można zrobić z białek, najlepszym i najbardziej oczywistym pomysłem wydaje się przygotowanie bezy. Małe domowe bezy będą świetną przekąską, a dodatek barwnika spożywczego sprawi, iż będą też wyglądały atrakcyjnie. Potrzebujemy:
3 białka
szczyptę soli
160 g drobnego cukru
ewentualnie barwniki spożywcze.
Białka ubijamy mikserem ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie stopniowo dodajemy cukier, cały czas ubijając na wysokich obrotach miksera na sztywną, błyszczącą pianę. Na koniec możemy dodać barwnik spożywczy (delikatnie miksujemy, by uzyskać jednolity kolor bezy). Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia nakładamy pianę łyżką lub z pomocą rękawa cukierniczego. Wkładamy do rozgrzanego do 110 stopni Celsjusza piekarnika z termoobiegiem, po kilku minutach zmniejszamy temperaturę do 100 stopni i suszymy bezy przez około 2 godziny. Wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.
jeżeli mamy ochotę na bardziej wykwintny deser, możemy pokusić się o przygotowanie smakołyku znanego pod nazwą Beza Pavlova. Musimy przygotować:
7 białek
szczyptę soli
1 łyżkę soku z cytryny
350 g drobnego cukru
3 łyżeczki skrobi ziemniaczanej
250 ml śmietanki kremówki 36%
250 g serka mascarpone
2 łyżki cukru pudru
ulubione owoce
konfiturę z czarnej porzeczki.
Białka miksujemy ze szczyptą soli na puszystą pianę, następnie stopniowo dodajemy cukier, wciąż miksując. Po uzyskaniu błyszczącej, sztywnej piany dodajemy skrobię i sok z cytryny, a następnie miksujemy do połączenia się składników. Piekarnik nagrzewamy do 130 stopni z termoobiegiem. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, rysujemy na nim okrąg o średnicy ok. 28 cm i nakładamy nań ubite białka. Boki bezy wyrównujemy łyżką, następnie wkładamy ją do piekarnika, a po minucie zmniejszamy temperaturę do 95 stopni i suszymy bezę przez 2 do 2,5 godziny. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, uchylamy lekko drzwiczki i pozostawiamy do ostudzenia. Pozostałe czynności wykonujemy bliżej momentu podania deseru: na wierzch bezy nakładamy warstwę konfitury. Schłodzoną śmietankę miksujemy z mascarpone i cukrem pudrem do powstania sztywnego kremu, który nakładamy delikatnie na wierzch. Dekorujemy owocami według własnych preferencji i wstawiamy do lodówki.
Co zrobić z białek jajek? Majonez z białek to jest to!
Zastanawiając się, co zrobić z białek jajek, można też pokusić się o przygotowanie lekkiego, domowego majonezu. Wystarczą do tego:
3 białka
1 łyżeczka łagodnej musztardy
1 łyżka soku z cytryny
szczypta soli i pieprzu
250 ml oleju roślinnego.
Białka z sokiem z cytryny, musztardą, solą i pieprzem ubijamy na niskich obrotach mikserem, nie przerywając ubijania dodajemy powoli olej roślinny, następnie zwiększamy obroty miksera i ubijamy tak długo, aż majonez z białek zgęstnieje.
Co można zrobić z białek na szybko?
Co można zrobić z białek na szybko? Oczywiście kokosanki. Są chrupiące z zewnątrz i mięciutkie w środku, nadają się więc idealnie na lekkie przekąski. Aby je przygotować, potrzebujemy:
3 białka
150 g wiórków kokosowych
150 g cukru
2 łyżki bułki tartej.
Schłodzone białka ubijamy na sztywną pianę, następnie powoli dodajemy cukier i ubijamy całość przez 3 do 4 minut. Następnie dodajemy wiórki kokosowe, bułkę tartą i wszystko delikatnie mieszamy do połączenia składników. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i formujemy na niej łyżką kokosanki. Pieczemy je przez 10 do 12 minut, by ciasteczka podpiekły się na złoto.
Zobacz też: Kotleciki ziemniaczane z takim dodatkiem to ferrari wśród innych dań obiadowych. Zaskocz bliskich!