Zmiany w diecie mogą pokonać leki w leczeniu IBS

oen.pl 1 tydzień temu


Autor: Robin Foster Reporter HealthDay

Dzień Zdrowia

PIĄTEK, 19 kwietnia 2024 r. (Wiadomości HealthDay) — Nowe badania pokazują, iż odpowiednia dieta może być najlepszym lekarstwem na złagodzenie bolesnych objawów zespołu jelita drażliwego (IBS).

W badaniu dwa różne plany żywieniowe przewyższają standardowe leki w leczeniu wyniszczających objawów chorób żołądkowo-jelitowych. Jedna dieta była uboga w „FODMAP”, grupę cukrów i węglowodanów występujących w nabiale, pszenicy oraz niektórych owocach i warzywach, podczas gdy druga była dietą niskowęglowodanową, bogatą w błonnik, ale ubogą we wszystkie inne węglowodany.

IBS jest jedną z najczęstszych i najbardziej uporczywych chorób, które leczą gastroenterolodzy. Dotyka około 6 procent Amerykanów, przy czym kobiety są diagnozowane częściej niż mężczyźni. Jej objawy są trudne do zignorowania i ograniczające życie: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki i zaparcia.

Leczenie często obejmuje zmianę diety lub przyjmowanie leków, które mogą obejmować środki przeczyszczające i przeciwbiegunkowe; niektóre leki przeciwdepresyjne; i inne leki na receptę, takie jak linaklotyd i lubiproston – oba zwiększają ilość płynu w jelitach i ruch jelit.

Badania wykazały, iż dieta o niskiej zawartości FODMAP, która obejmuje unikanie produktów takich jak pszenica, rośliny strączkowe, niektóre orzechy, niektóre słodziki, większość produktów mlecznych oraz wiele owoców i warzyw, może zmniejszyć objawy IBS u większości ludzi, twierdzi dr William Chey, – powiedział gastroenterolog z Michigan Medicine New York Times.

Jednak dieta jest trudna do przestrzegania, ponieważ jest tak restrykcyjna i wymaga ostrożnego ponownego wprowadzania pokarmów, aby określić, których nie można tolerować – wyjaśnił.

Niektóre badania potwierdzają również prostsze zmiany w diecie, takie jak wolniejsze jedzenie; jedzenie mniejszych i częstszych posiłków; i ograniczanie kawy, herbaty, napojów gazowanych, alkoholu oraz tłustych i pikantnych potraw, powiedziała autorka badania Sanna Nybacka, dietetyczka i badaczka ze stopniem doktora na Uniwersytecie w Göteborgu w Szwecji. Czasy.

Po zauważeniu, iż niektórzy z ich pacjentów odczuli ulgę również po zastosowaniu diety niskowęglowodanowej, Nybacka i współpracownicy postanowili zaprojektować badanie porównujące kilka opcji leczenia.

Naukowcy przeprowadzili badania w klinice szpitalnej w Szwecji i obserwowali 241 kobiet i 53 mężczyzn z umiarkowanym do ciężkiego IBS. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do jednej z trzech grup terapeutycznych na cztery tygodnie.

W grupie leków badacze podali każdemu uczestnikowi jeden z ośmiu leków na IBS w oparciu o główne objawy, powiedział Nybacka. jeżeli ich główną skargą było zaparcie, przepisywano im środek przeczyszczający zwany sterculią; jeżeli ich głównym objawem była biegunka, podawali im lek przeciwbiegunkowy zwany loperamidem (Imodium).

Druga grupa otrzymała artykuły spożywcze i przepisy, dzięki czemu mogła przestrzegać diety o niskiej zawartości FODMAP, która obejmowała produkty takie jak ryż, ziemniaki, komosa ryżowa, chleb bez pszenicy, produkty mleczne bez laktozy, ryby, jajka, kurczak, wołowina i różne owoce oraz warzywa. Nybacka powiedziała, iż ​​zachęcano ich również do powolnego jedzenia, regularnych, małych posiłków i ograniczania innych pokarmów i napojów, które mogą wywoływać objawy.

Ostatnia grupa otrzymała artykuły spożywcze i przepisy umożliwiające przestrzeganie diety niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej, która skupiała się na produktach takich jak wołowina, wieprzowina, kurczak, ryby, jajka, ser, jogurt, warzywa, orzechy i jagody.

Po czterech tygodniach 76 procent osób w grupie o niskiej zawartości FODMAP i 71 procent osób w grupie o niskiej zawartości węglowodanów zgłosiło znaczną redukcję objawów, podczas gdy tylko 58 procent osób w grupie przyjmującej leki odnotowało poprawę. Wśród uczestników, którzy zauważyli poprawę, osoby stosujące dietę zgłosiły znacznie większą ulgę w objawach niż osoby stosujące leki – dodała Nybacka.

Nybacka stwierdziła, iż ​​była zaskoczona, iż ​​dieta niskowęglowodanowa działała zasadniczo tak samo dobrze, jak dieta o niskiej zawartości FODMAP.

Po czterech tygodniach niektórzy uczestnicy kontynuowali przyjmowanie leków i przestrzegali zmian w diecie. Po sześciu miesiącach osoby objęte grupami dietetycznymi przez cały czas miały mniej objawów niż na początku badania, mimo iż większość z nich nie trzymała się tak ściśle diety.

Chey stwierdziła, iż ​​badanie dostarczyło „prawdziwych danych” na poparcie tego, co wielu lekarzy zauważyło w swojej praktyce: „Dietoterapia jest co najmniej tak samo dobra, a prawdopodobnie lepsza” niż leki.

Dodał jednak, iż ponieważ badanie przeprowadzono na stosunkowo małej grupie osób w jednym ośrodku medycznym w Szwecji, ustalenia będą musiały zostać potwierdzone na większych i bardziej zróżnicowanych grupach osób – dodał.

Co więcej, niektóre leki na IBS mogą wymagać więcej niż czterech tygodni, aby uzyskać pełny efekt, powiedziała dr Lin Chang, gastroenterolog z UCLA Health. Czasy.

„W przypadku niektórych najskuteczniejsze może okazać się połączenie diety i leków” – dodał Chang.

Mimo to odkrycia potwierdzają, iż zmiany w diecie mogą być istotną opcją w leczeniu IBS, dodał Chey.

Nybacka twierdzi, iż ludzie powinni porozmawiać ze swoimi lekarzami przed przyjęciem którejkolwiek diety, ponieważ u osób stosujących dietę niskowęglowodanową zaobserwowano niewielki wzrost poziomu cholesterolu we krwi.

Chey zauważyła, iż ​​obie diety mogą nie być odpowiednie dla osób cierpiących na zaburzenia odżywiania lub będących w grupie ryzyka.

Ale u wszystkich innych objawy IBS można złagodzić po prostu „poprzez inne odżywianie” – powiedziała Nybacka.

Prawa autorskie © 2024 Dzień Zdrowia. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału