Zima na Ukrainie: Groźba Rosji i kooperacja NATO

plotkosfera.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Zima na Ukrainie: Groźba Rosji i Współpraca NATO


W obliczu eskalacji konfliktu na Ukrainie, Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg, ostrzega, iż nadchodząca zima może być najtrudniejszym okresem dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji. Wciąż trwające bombardowania infrastruktury cywilnej i postępy Rosji na froncie, choć okupione dużymi stratami, tworzą niezwykle trudne warunki dla Ukraińców.

Według danych Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, od początku konfliktu na Ukrainie, ponad 14 milionów ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej, a ponad 7 milionów osób musiało opuścić swoje domy. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, Filippo Grandi, podkreślił, iż sytuacja na Ukrainie jest jedną z największych katastrof humanitarnych XXI wieku.

W odpowiedzi na eskalację konfliktu, sojusznicy NATO zobowiązali się do zwiększenia pomocy dla Ukrainy, szczególnie w zakresie dostarczania amunicji i systemów obrony przeciwlotniczej. Jednocześnie Stoltenberg wyraził zaniepokojenie rosnącą współpracą wojskową między Rosją a Koreą Północną, która może destabilizującą sytuację na Półwyspie Koreańskim i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa globalnego.

Ministrowie obrony państw członkowskich NATO omówili coraz bardziej agresywną postawę Rosji i jej próby destabilizacji państw Sojuszu poprzez cyberataki, szantaż energetyczny i działania dezinformacyjne. Według danych Centre for Strategic and International Studies, Rosja w ciągu ostatniego roku przeprowadziła ponad 300 cyberataków na kraje NATO.

W odpowiedzi na te działania, NATO zdecydowało się na wzmocnienie współpracy w zakresie wymiany informacji wywiadowczych, ochrony infrastruktury krytycznej i obrony cyberprzestrzeni. Stoltenberg podkreślił, iż Sojusz musi być gotów do działania w nowych obszarach, takich jak cyberspace i energia, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim członkom.

W Polsce, Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, iż Polska jest gotowa do dalszej pomocy Ukrainie, w tym w zakresie dostarczania amunicji i szkolenia ukraińskich żołnierzy. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, iż Polska jest zdeterminowana aby pomóc Ukrainie w walce o jej niepodległość i integralność terytorialną.

Warto zauważyć, iż wciąż trwające napięcie między Rosją a NATO może mieć daleko idące konsekwencje dla bezpieczeństwa globalnego. Według danych Stockholm International Peace Research Institute, wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły o 5% w 2022 roku, co jest największym wzrostem od końca zimnej wojny.

W obliczu eskalacji konfliktu na Ukrainie, Jens Stoltenberg apeluje do społeczności międzynarodowej, aby wspierała Ukrainę w walce o jej niepodległość i integralność terytorialną. Czas na współpracę i solidarność ze stroną ukraińską.

Idź do oryginalnego materiału