Ziębice- co warto zobaczyć?

manawpodrozy.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: Ziębice - co warto zobaczyć?


Ziębice to niewielkie miasteczko położone na pograniczu województw dolnośląskiego i opolskiego. Historia jego powstania sięga XIII wieku. Przez lata było ono siedzibą książąt, a następnie ważnym ośrodkiem przemysłowym. Dzięki temu znajduje się tutaj kilka ciekawych zabytków, które warto zobaczyć. Jest też coś, co sprawi, iż będą chcieli tu wracać także najmłodsi! Ale o tym na końcu wpisu:)

Widok na Ziębice z Bramy Paczkowskiej
Widok na Ziębice spod pomnika Orła

Ziębice- krótka historia

Ziębice jako wieś Sambice były wymieniane w dokumentach już w 1234 roku. Lokacja miasta i uzyskanie praw miejskich to druga połowa XIII wieku. Dlatego miasto to liczy sobie przeszło 700 lat i tym samym może się poszczycić tytułem jednego z najstarszych na Dolnym Śląsku. Od końca XIII wieku Ziębice stały się również siedzibą książąt z rodu Piastów. Wzniesiono wówczas zamek, który jednak nie przetrwał do naszych czasów.

Przez wieki Ziębice były ważnym ośrodkiem przemysłowym. W średniowieczu działali tu tkacze, bednarze i piwowarzy. Co interesujące ostatni browar w mieście został zamknięty dopiero pod koniec XX wieku. Tradycja browarnictwa była obecna w mieście zatem aż 700 lat! W XIX wieku, w Ziębicach powstały natomiast zakłady ceramiczne oraz chemiczne. Miasto zyskało również połączenie kolejowe z Wrocławiem oraz Kłodzkiem.

Ziębice- ratusz

Rynek w Ziębicach

Jeśli chodzi o rynek, to Ziębice mają się czym poszczycić. Może na pierwszy rzut oka nie widać tu nic wyjątkowego. Kamieniczki, na środku ratusz z wieżą– podobnie jak w większości tego typu miast. Jednak Ziębice miały szczęście, bo podczas działań wojennych nie zostały w ogóle zniszczone. Dzięki temu możemy oglądać oryginalną, XIX-wieczną zabudowę. Zdarzają się również starsze perełki, jak kamienica leżąca w Rynku pod numerem 31. Została ona wzniesiona w 1600 roku. Co interesujące mieścił się w niej dom opatów z Henrykowa.

Rynek w Ziębicach

Będąc na rynku, warto także zwrócić uwagę na fasadę Banku Zachodniego. Znajdują się na niej interesujące płaskorzeźby oraz malowidła. Ziębicki ratusz to typowo neorenesansowy obiekt. Jego bryła, którą możemy aktualnie oglądać powstała w XIX wieku. Chociaż ratusz w tym miejscu stał już we wcześniejszych wiekach.

Fasada Banu Zachodniego
Rynek w Ziębicach
Ziębice – ratusz

Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach

W budynku ratusza, w 1931 roku otwarto muzeum. Początkowo było to Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Od 2023 roku jego nazwę przemianowano na Muzeum Domu Śląskiego. To unikatowe muzeum w skali kraju. Możemy w nim zobaczyć sprzęt gospodarstwa domowego, który służył mieszczanom na przestrzeni wieków. Pralki, żelazka (największa kolekcja w Europie), wyposażenie kuchni, czy salonu. Do tego niesamowita kolekcja form do pieczenia babek, oraz ceramiczny, ozdobiony pisuar.

Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach
Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach

W muzeum jest także sala poświęcona Józefowi Langerowi. To słynny malarz i architekt, któremu zawdzięczamy wiele obiektów na Dolnym Śląsku. On także zajmował się renowacją dzieł sztuki w kościołach, czy klasztorach. Jest niezwykle istotną postacią w historii Ziębic.

Wstęp do muzeum jest płatny. Zwiedza się je z przewodnikiem w odstępach co 1 godzinę. Godziny otwarcia i aktualny cennik sprawdzisz tutaj.

Muzeum Domu Śląskiego

Brama Paczkowska i pozostałości po murach miejskich

Średniowieczne Ziębice były otoczone 12-metrowym murem obronnym. Wejścia do miasta strzegli strażnicy ulokowani na 5 basztach: wrocławskiej, nyskiej, tkackiej, zamkowej oraz paczkowskiej. Do dnia dzisiejszego ostała się tylko ta ostatnia. XIV-wieczna wieża znajduje się przy ulicy Grunwaldzkiej. Tak ja kilkaset lat temu, tak i teraz stanowi bramę wjazdową na ziębicką starówkę.

Co ważne, wieżę można zwiedzać. W tym celu należy udać się Centrum Informacji Turystycznej, gdzie otrzymamy klucze. Na szczycie bramy znajduje się figura koguta, z którą związana jest pewna legenda. Warto ją poznać podczas zwiedzania miasta. Na elewacji bramy odszukajcie także herbu Ziębic. To dzieło Józefa Langera. Od Bramy Paczkowskiej ciągną się pozostałości po murach miejskich. Warto zaznaczyć, iż nie są one już tak okazałe, jak jeszcze kilkaset lat temu.

Ziębice – Brama Paczkowska
Ziębice – Brama Paczkowska

Bazylika w Ziębicach

Kolejnym miejscem, którego nie można pominąć podczas zwiedzania Ziębic jest Bazylika Mniejsza pw. św. Jerzego. To najwyższy budynek w całym mieście. Najstarszą częścią świątyni jest dwunawowa konstrukcja główna. Pochodzi ona z XIII wieku. Młodsze jest natomiast trzynawowe prezbiterium. Co interesujące jest ono wyższe niż główna część kościoła. Zostało dobudowane pod koniec XIV wieku i reprezentuje styl charakterystyczny dla gotyku. Na kościół składa się również XV-wieczna dzwonnica.

Ziębice- Bazylika Mniejsza
Ziębice- Bazylika Mniejsza

Na co należy zwrócić uwagę we wnętrzu kościoła? Z pewnością na XVIII-wieczny ołtarz. Co interesujące został on wykonany dla bazyliki w Bardzie, jednak odkupiono go po zaledwie 15 latach i już przez blisko 300 zdobi świątynie w Ziębicach. W świątyni koniecznie należy także zobaczyć unikatowe polichromie z 1530 roku oraz ambonę z końca XVI wieku. Najstarszym elementem wyposażenia kościoła jest znajdujący się centralnym punkcie kościoła krzyż z XV wieku. Bazylika w Ziębicach została uznana za Pomnik Historii.

Polichromie w Bazylice w Ziębicach
Polichromie w Bazylice w Ziębicach

Park w Ziębicach

Będąc w Ziębicach, warto również odwiedzić tutejszy park. To w nim znajduje się największa w Polsce ceramiczna rzeźba. Powstała ona w tutejszej fabryce ceramiki w 1971 roku. A co przedstawia? Orła Piastowskiego. Ma on wysokość 8,5 metra i rozpiętość skrzydeł 10 metrów! Orzeł w parku ma towarzystwo dinozaurów, które przypadną do gustu chyba każdemu dziecku! W parku warto również zwrócić uwagę na Zamek Wodny, czyli dość ciekawą i unikatową wieżę ciśnień.

Ziębice – pomnik Orła
Ziębice – Zamek Wodny
Dinozaury mieszkające w ziębickim parku
Dinozaury mieszkające w ziębickim parku

Ziębice- co jeszcze warto zobaczyć w mieście?

Ciekawym miejscem w mieście jest Ziębicka Izba Dawnego Druku. Znajduje się ona przy ulicy Pocztowej w budynku, gdzie funkcjonuje drukarnia. Izba w swoich zbiorach posiada sprzęt poligraficzny z XIX i XX wieku, czcionki, klisze, maszyny typograficzne, czy introligatorskie. Co interesujące wszystkie one pozostają w użyciu i można zobaczyć na własne oczy jak “pracują”. Przemierzając miasto, warto także zwrócić uwagę na budynek po dawnym kościele ewangelickim. Dzisiaj mieści się w nim… sala gimnastyczna. Poza tym warto po prostu przejść się po tym mieście i odkrywać je “po swojemu”.

Ziębicka Izba Dawnego Druku
Ziębicka Izba Dawnego Druku
Dawny Kościół Ewangelicki w Ziębicach
Dawny Kościół Ewangelicki został zamieniony na halę sportową

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału