Zdumiewające znalezisko archeologów na Podlasiu. "Nieodkryta tajemnica z wieloma zagadkami"

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Łukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl /


Wigry to malownicza wieś w województwie podlaskim, niedaleko Suwałk. Znana przede wszystkim klasztoru kamedułów. Okazuje się, iż jest to miejsce pełne tajemnic, które wciąż pozostają nieodkryte. Archeolodzy właśnie znaleźli w jego podziemiach siatkę nieznanych korytarzy o łącznej długości prawie 200 metrów.
Klasztorny Zespół Pokamedulski w Wigrach, położony na wzgórzu nad Jeziorem Wigry w Wigierskim Parku Narodowym, jest niezwykle cennym zabytkiem Suwalszczyzny. Został założony w 1667 roku przez Jana Kazimierza i był jednym z najbogatszych klasztorów kamedulskich w Polsce, wyróżniając się wyjątkowym układem architektonicznym. Po kasacie zakonu w 1794 roku obiekt popadł w ruinę, ale był stopniowo odbudowywany w latach 90., co pozwoliło częściowo przywrócić pierwotny układ.


REKLAMA


Zainteresuje cię też: Jarmarki zawiodły oczekiwania Polaków. Nie chodzi tylko o ceny. "Byłam, widziałam, omal nie przeżyłam"


Zobacz wideo "Matki pingwinów" to absolutny hit Netflixa. Masza Wągrocka: "Był lęk"


Podziemia klasztoru kamedułów w Wigrach. Archeolodzy natrafili na niesamowite odkrycie
Klasztor kamedułów w Wigrach od wieków zachwyca unikalną architekturą. Podczas ostatnich prac odkryto kolejne podziemne korytarze i piwnice, gdzie oryginalne cegły pozostały w doskonałym stanie. Okazuje się, iż konstrukcje z XVII wieku rozciągają się na prawie 200 metrów. Zostały zasypane i zapomniane na wiele lat. - Klasztor Wigierski to wciąż nieodkryta tajemnica, z wieloma zagadkami, szczególnie w odniesieniu do piwnic. Większość korytarzy jest ze sobą połączona - zauważył archeolog Michał Dziób, w rozmowie z TVP3 Białystok.


Przedmioty, które mogą ujawnić tajemnice dawnego życia klasztoru. Znaleziono cenne artefakty
Badacze podczas prac odkryli m.in. fragmenty naczyń, dachówek i kafli ceramicznych, z których jeden szczególnie ich zaintrygował. Przedstawili go podczas konferencji naukowej w wigierskim klasztorze. Na kaflu widoczny jest herb, co sugeruje, iż został stworzony na zamówienie kamedułów. - Istotne jest to, iż jest to motyw wiążący się z symboliką maryjną, czy z symboliką czystości, ale też tulipan z symboliką wanitatywną, czyli przemijaniem i tym akurat okresem baroku, w którym został zbudowany klasztor - ujawniła Joanna Sochoń, historyk sztuki.
Odkrycia archeologiczne w klasztorze w Wigrach Otwórz galerię
Badania stanowią część szerszego projektu, którego celem jest rekonstrukcja historyczna oraz udostępnienie podziemi klasztoru turystom. Istnieje również możliwość, iż niektóre z odkrytych podziemi zostaną przeznaczone na centrum odnowy biologicznej.
Idź do oryginalnego materiału