Zdrowe czy napakowane chemią? Oto, co powinieneś wiedzieć o nowalijkach

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Pyszności - Fot. Unsplash


Nowalijki to niezwykle popularne warzywa, które pojawiają się podczas okresu wiosennego. Jest to bardzo szeroka kategoria, w skład której wchodzą, chociażby pomidory, ogórki, marchewka, szczypiorek, natka pietruszki czy rzeżucha. Ich walory są na tyle szerokie, iż świetnie sprawdzają się one choćby u szczególnie wymagających konsumentów.

Nowalijki można podzielić na dwie podstawowe kategorie: uprawiane w szklarniach oraz rosnące na polu. Pierwsza z nich jest znacznie bardziej popularna, aczkolwiek lista jej zalet jest krótsza. Nowalijki ze szklarni zawierają bowiem mniej witamin, a ich walory smakowe są mocno zredukowane. Co więcej, w szklarniach nowalijki nierzadko są nawożone nawozami azotowymi, co wywiera na nie negatywny wpływ.

Jeżeli chcemy być pewni, iż spożywamy zdrowe i pełnowartościowe warzywa, warto stawiać na te, które pochodzą ze sprawdzonych pól. Co prawda pojawiają się one nieznacznie później, aczkolwiek przynoszą zdecydowanie więcej korzyści prozdrowotnych. Kupując nowalijki od renomowanych sprzedawców, możemy być pewni, iż ich spożycie jest korzystne dla naszego zdrowia. Mogą one być jednym z głównych elementów diety każdej osoby bez wyjątku, a ponadto są niezwykle pyszne

– przekonuje Wiola Lis, specjalistka z internetowego ekobazaru Arkana Smaku.

Jakie zalety mają nowalijki?

Nowalijki to jedne z najpopularniejszych wiosennych roślin. Są one synonimem odradzania się przyrody i wskazują na nadejście nowej pory roku. Mają one wiele mocnych stron, aczkolwiek ich główną zaletą jest fakt, iż korzystnie działają na procesy trawienia. Dzięki temu są zalecane dla osób narzekających na szeroko pojęte problemy z układem pokarmowym. Z ich pomocą możliwe jest skuteczne wyeliminowanie zaparć oraz wzdęć, w efekcie czego mogą pełnić funkcję naturalnego medykamentu.

Ekspertka z ekologicznego centrum Arkana Smaku dodaje: „Jedzenie nowalijek, a zwłaszcza cebulki dymki oraz pora, wpływa także na skuteczne odżywienie bakterii jelitowych. Regularnie spożywane nowalijki mogą również pomóc w usuwaniu nadmiaru tłuszczu oraz toksyn. Niektóre mają również adekwatności usprawniające pracę nerek. Wczesne wiosenne warzywa są więc doskonałą opcją dla osób, które narzekają na częste problemy zdrowotne. Z ich pomocą możliwe jest bowiem zniwelowanie irytujących objawów”.

Pyszności – Fot. Unsplash

Z czym jeść nowalijki?

Jedną z głównych domen nowalijek jest fakt, iż świetnie pasują one do wielu potraw. Kapitalnie spisują się one jako element lekkiego śniadania, fantastycznie łączą się z wieloma rodzajami mięs i mogą stanowić interesujący dodatek do dań obiadowych.

Jednym z najlepszych pomysłów na kreatywne wykorzystanie nowalijek jest umieszczenie ich w sałatce warzywnej. Kapitalnie sprawdzi się ona jako zdrowa przekąska w pracy bądź szkole. Wczesne wiosenne warzywa bardzo dobrze pasują również do kanapek. W połączeniu z szynką, mozzarellą czy serem sprawiają, iż kromka nabiera dodatkowych walorów smakowych.

Jeżeli natomiast szukamy interesującego patentu na obiad z wykorzystaniem nowalijek, to warto postawić na chłodnik. Świetnie sprawdza się on w gorące dni, jest niezwykle orzeźwiający. Z nowalijek mogą również skorzystać osoby, które lubią eksperymentować. Bardzo dobrze spisują się one jako ozdoba na talerzu do szykownych potraw

– radzi Wiola Lis z Arkanów Smaku.

Domowa uprawa nowalijek – czy to możliwe?

Pomimo iż większość nowalijek pochodzi ze szklarni bądź z pól, to w praktyce możliwe jest ich wyhodowanie w warunkach domowych. Co prawda, konieczne jest odpowiednie przygotowanie do uprawy, jednak efekty nierzadko są iście imponujące. Aby wczesne wiosenne rośliny mogły zostać wyhodowane na własną rękę, niezbędne jest posiadanie relatywnie dużej przestrzeni. W tym celu przydatny może być:

  • duży parapet;
  • balkon;
  • przydomowy ogród.

W warunkach domowych najlepiej uprawiać takie nowalijki jak: rzeżucha, por, sałata, marchewka czy pietruszka. Co istotne, warzywa mogą rosnąć zarówno w ziemi, jak i w pojemniku wyłożonym wilgotną watą. Dlatego więc nie musimy posiadać specjalistycznego sprzętu, aby wyhodować piękne nowalijki.

Jeżeli chcemy hodować je w doniczce, powinniśmy pamiętać o tym, iż musi mieć ona otwory, przez które będzie usuwany nadmiar wody. Nie możemy zapominać również o odpowiednim nasłonecznieniu. Prawidłowa temperatura oraz zapewnienie należytej ilości promieniowania słonecznego sprawiają, iż rośliny robią kapitalne wrażenie wizualne i smakowe.

Uprawianie nowalijek w warunkach domowych ma wiele atutów, dlatego jest zalecane dla wszystkich osób bez wyjątku. Jedząc je, możemy być pewni, iż spożywamy w pełni bezpieczne oraz zdrowe warzywa.

Informacja o autorze:

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.

Pyszności – Fot. Adobe Stock

Zajrzyj na nasz kanał YouTube. Znajdziesz tam pomysły na przekąski.

Idź do oryginalnego materiału