Zawsze wychodzi zakalec? Zastosuj zasadę jednego kierunku od cioci Grażyny. Ciasto będzie idealne

kobieta.gazeta.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Jasen Wright / Shutterstock


Nawet doświadczonemu piekarzowi może przydarzyć się zakalec. Zwłaszcza iż niekiedy wystarczy do tego choćby mikroskopijny błąd bądź przeoczenie. Czego pilnować, by go uniknąć? Z pomocą przychodzi trik, który zawsze stosuje moja ciocia.
Zdawać by się mogło, iż zrobiłaś wszystko wedle przepisu i już wyjmujesz z piekarnika pachnące i aromatyczne ciasto, a po przekrojeniu okazuje się, iż wyszedł ci zakalec? Wbrew pozorom to wcale nierzadki scenariusz. Jakich kwestii pilnować, by zminimalizować ryzyko, iż znów tak się stanie?
REKLAMA


Zobacz wideo Superszybko, supersmacznie i superłatwo, czyli ciasto na kefirze


Dlaczego zawsze wychodzi mi zakalec? Zwróć uwagę na te drobnostki
Zakalec to niewypieczona i niewyrośnięta część bądź całość ciasta. zwykle ma nieco gumowatą, ciężką konsystencję i wyróżnia go nieco ciemniejszy kolor. Mimo iż dla niektórych stanowi niesmaczną porażkę kulinarną, nie brakuje osób, którym smakuje. Niemniej warto pamiętać, iż jest ciężkostrawny i zjedzony w zbyt dużej ilości może powodować dolegliwości żołądkowe. Na co uważać, aby się nie pojawił? Przede wszystkim dokładnie przestrzegaj przepisu i zwróć uwagę na niuanse. To właśnie niedopilnowanie drobnych zapisów może sprawić, iż mimo starań i trudu, wypiek wyląduje w koszu. Na co zwrócić uwagę?


Typ mąki ma znaczenie! Przykładowo do ciasta drożdżowego idealnie nada się 500, a do biszkoptów 400 bądź 450.
Staraj się wcześniej przygotować składniki, by były w temperaturze pokojowej, a już na pewno zrób to, gdy jest wspomniane w przepisie.
Pilnuj temperatury pieczenia.
Przesiewaj ze sobą sypkie składniki.
Nie przesadzaj z mieszaniem. To prosty sposób do zapowietrzenia ciasta, co może sprzyjać powstawaniu zakalca.


PORADA! Ciasto należy mieszać tylko i wyłącznie w jednym kierunku. Dzięki temu nie zmienisz jego kleistości i struktury, a więc zminimalizujesz ryzyko, iż powstanie zakalec.
Dlaczego zawsze wychodzi mi zakalec? Dlaczego zawsze wychodzi mi zakalec? Fot. pexels.com / Taryn Elliott
Jak uniknąć zakalca? Ciocia Grażyna zawsze pilnuje tej zasady
Istnieje jeszcze jedna, ważna kwestia w pieczeniu ciasta, która sprawi, iż szansa na pojawienie się zakalca będzie równe zeru. Chodzi o wkładanie go do już nagrzanego do odpowiedniego stopnia piekarnika i sprawdzanie, czy jest już gotowe dopiero po czasie wskazanym w przepisie. Nie otwieraj drzwiczek częściej, a już na pewno zbyt często. Gwałtowna zmiana temperatury może sprawić, iż ciasto opadnie i pojawi się zakalec. W związku z tym niektórzy zalecają jeszcze, aby stosować pewien patent. Absolutnie nie wyjmuj gorącego wypieku i nie przekładaj do chłodnego miejsca. Zamiast tego wyłącz urządzenie wcześniej, by ciasto bezpiecznie mogło w nim się upiec, a wyjmij, gdy nieco ostygnie. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału