Zawsze pytam sprzedawcy, które będą lepsze. Ich wybór wcale nie jest taki prosty

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Czereśnie - Pyszności; Fot. Pixabay


Sezon na czereśnie rozkręca się z każdym kolejnym dniem, ale warto się pospieszyć, bo nie trwa on zbyt długo. Podczas wizyty na targu, możesz spotkać się z tym, iż sprzedawcy często oferują czerwone i żółte czereśnie. Każda z tych opcji jest na swój sposób smaczna, ale które z nich będą lepsze. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, jakiego wyboru dokonać podczas najbliższej wizyty na targu.

Koniec wiosny i całe lato to czas, w którym na targu oraz w sklepach królują sezonowe owoce. Wśród nich, dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim czereśnie. Pomimo dość wysokiej ceny na początku sezonu, z każdym kolejnym dniem są coraz tańsze. Obecnie, za kilogram trzeba zapłacić od 14 do 18 zł. Są to smaczne i zdrowe owoce. Pomimo tego, iż najczęściej występują w odmianie czerwonej, to można spotkać również czereśnie żółte. Które z nich będą lepsze?

Czereśnie – najważniejsze adekwatności

Dlaczego są to owoce, które warto spożywać? Jakie adekwatności mają czereśnie? Posiadają wysoką zawartość wody, stanowiącą około 80 proc. ich składu, co sprawia, iż mają niską wartość energetyczną (około 50 kcal w 100 g). Są bogatym źródłem witamin, zwłaszcza witaminy C, składników mineralnych, głównie potasu oraz błonnika. Dodatkowo, czereśnie zawierają związki polifenolowe, takie jak antocyjany.

Czereśnie – Pyszności; Fot. Pixabay

Ilość tych substancji różni się w zależności od koloru owoców. Antocyjany, które nadają czereśniom ciemnoczerwony kolor, posiadają adekwatności antyoksydacyjne, przeciwdziałające procesom utleniania. Badania wykazały, iż antocyjany wykazują działanie przeciwzapalne oraz mają adekwatności przeciwnowotworowe. Ponadto, czereśnie mogą przyczyniać się do zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, takim jak otyłość czy cukrzyca.

Czereśnie żółte czy czerwone – które z nich wybrać?

Sezon na czereśnie trwa w najlepsze, a ty zastanawiasz się nad tym, który rodzaj wybrać? Postanowiliśmy ci w tym pomóc i raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości. Poszczególne rodzaje różnią się nie tylko kolorem, ale również smakiem i adekwatnościami. Badania naukowe wykazały, iż wybrane odmiany czereśni znacząco różnią się pod względem zawartości antyoksydantów, takich jak związki polifenolowe i karotenoidy.

Odmiany o ciemnoczerwonej skórce charakteryzują się wyższą zawartością związków polifenolowych, podczas gdy odmiany o żółtych owocach zawierają więcej karotenoidów, takich jak luteina, zeaksantyna, alfa-karoten i beta-karoten.

Sprawdź: Woda do mycia czereśni to za mało. Wsyp jeszcze ten proszek, a zobaczysz, co z nich wyjdzie

Karotenoidy mają potwierdzone naukowo adekwatności antyoksydacyjne, a luteina chroni plamkę żółtą oka przed nadmiarem światła, natomiast beta-karoten chroni skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Czy więc lepiej wybrać czerwone czy żółte odmiany czereśni? Warto jeść zarówno jedne, jak i drugie. Owoce te, niezależnie od odmiany, zawierają wiele bioaktywnych związków, a badania naukowe potwierdzają, iż regularne spożywanie czereśni ma korzystny wpływ na zdrowie i sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu.

Nadmiar czereśni – czy może szkodzić?

Nie ulega żadnej wątpliwości, iż czereśnie to owoce, które uwielbia wielu Polaków. Warto jednak zachować umiar w ich spożywaniu. Zalecana dzienna dawka spożycia to od pół do dwóch szklanek dziennie. Spożywanie nadmiernej ilości czereśni może prowadzić do dolegliwości żołądkowych, takich jak ból brzucha i choćby biegunka, ze względu na wysoką zawartość błonnika w tych owocach. Ważne jest również unikanie picia wody bezpośrednio po spożyciu czereśni.

Spożywanie czereśni – Pyszności; Foto Canva.com

Przeczytaj: Lubisz czereśnie? jeżeli masz takie objawy, to natychmiast przestań je jeść

Zaleca się odczekać przynajmniej pół godziny przed spożyciem płynów, ponieważ picie wody zaraz po jedzeniu czereśni może spowodować ból brzucha. Woda rozcieńcza soki żołądkowe, utrudniając trawienie cukrów zawartych w owocach i drożdży obecnych w skórce czereśni, co stwarza idealne warunki do fermentacji alkoholowej. Ta fermentacja może być przyczyną występowania gazów i wzdęć.

Idź do oryginalnego materiału