Zastosuj ten trik, a sernik już zawsze będzie puszysty jak chmurka. Nie opada

g.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Arx0nt / iStock


Na święta Bożego Narodzenia, czy też inne rodzinne spotkanie, często pieczemy sernik. Aby jednak zachwycić swoich gości bardziej niż zawsze, możemy spróbować zrobić jak najbardziej aksamitną i delikatną konsystencję. Wskazówki pomogą nam również uratować zakalca.
Dobrze upieczony, aksamitny sernik to prawdziwa duma niejednej domowej gospodyni. Warto przyrządzić pyszny słodycz na nadchodzące święta Bożego Narodzenia oraz sylwestra. Aby jednak to zrobić, będziemy potrzebować odrobiny cierpliwości i odpowiedniego napowietrzenia ciasta. Zobacz również, co zrobić, jak sernik opadnie po upieczeniu.


REKLAMA


Zobacz wideo Pyszny sernik baskijski


Sernik królewski, który zawsze wychodzi. Najważniejsze jest napowietrzenie ciasta
Najlepszy sernik to ten o aksamitnej konsystencji, który jest tak puszysty, iż rozpływa się w ustach. Aby jednak udało się to osiągnąć, musimy odpowiednio napowietrzyć ciasto jeszcze przed jego upieczeniem. Ważne, by nie urabiać go zbyt długo, gdyż wtedy ciasto urośnie w piekarniku i chwilę potem mocno opadnie. Pamiętajmy zatem, iż wyrabianie sernika nie może trwać dłużej niż 10 minut. Łączymy w tym czasie wszystkie składniki, tworząc lekko kleikową konsystencję. Innym, przydatnym trikiem na aksamitny sernik jest oddzielenie białek od żółtek. Żółtka wyrabiamy wtedy z resztą ciasta, natomiast białka ubijamy, a do całości dodajemy dopiero na samym końcu. Ostatnią, niezwykle istotną zasadą jest to, by wszystkie składniki, które łączymy, były w temperaturze pokojowej. Najlepiej będzie, gdy wyjmiemy je z lodówki na co najmniej trzy godziny przed przygotowaniem ciasta. Musimy również uważać podczas wyciągania sernika z piekarnika. Drastyczna różnica temperatur może spowodować oklapnięcie całości. Co jednak zrobić, gdy ciasto pomimo starania się o aksamitną konsystencję i tak opadnie? Istnieje parę przydatnych sposobów.


Przepis na sernik: Co zrobić jak sernik opadnie? Możesz zastosować proste triki maskujące niedoskonałości
Wszystkie opadnięte serniki i zakalce wciąż możemy uratować, o ile nie są przypalone. Najczęściej słodycze wciąż są dobre w smaku, dlatego szkoda byłoby je wyrzucać Zamiast marnowania jedzenia i czasu możemy więc ukryć niedoskonałość, na przykład dekorując sernik. Wszelkie wgniecenia, czy pęknięcia zawsze możemy wypełnić warstwą bitej śmietany lub czekoladową polewą. Dodatkowo możemy poukładać na górę owoce lub orzeszki. Dobrze będą pasować również rodzynki. jeżeli sernik całkowicie się zepsuł, a ciasto mocno się kruszy, możemy zmielić go i zrobić z niego pyszny deser. Można podawać go w pucharkach z dodatkiem smakowej polewy oraz bakalii. Dzięki temu goście wciąż będą cieszyć się smakiem ulubionego ciasta, choćby jeżeli nie udało nam się go prawidłowo wykonać.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału