Zasada dwóch minut, czyli jak przestać prokrastynować

ohme.pl 2 miesięcy temu

Masz wrażenie, iż jesteś więźniem pułapki prokrastynacji? Czujesz się źle sama ze sobą, bo nadmiernie odwlekasz niektóre swoje zobowiązania? Choć jest to stosunkowo powszechne, to nieustanne opóźnienia mogą mieć problematyczne skutki. Sprawdź, czym jest zasada dwóch minut.

Czym jest prokrastynacja?

Prokrastynacja to tendencja do przekładania na później wykonania różnych czynności. Nie zawsze wynika z lenistwa, ale z chęci uniknięcia negatywnych emocji, które związane są z danym zadaniem. Przykładowo, wiesz, iż powinnaś rozpocząć przygotowywania ważnego projektu, ale paraliżuje cię strach przed porażką. Odkładasz wszystko na później, już po raz setny. Zauważasz jednak, iż takie odwlekanie sprawia, iż pojawia się w tobie jeszcze więcej niepokoju i niepewności. jeżeli identyfikujesz się z tym, co przeczytałaś, powinnaś skorzystać z zasady dwóch minut.

„Kiedy zaczynasz nowy nawyk, powinno to zająć mniej niż dwie minuty” – James Clear.

Zasada dwóch minut, sposób na prokrastynację

James Clear to specjalista od kształtowania nawyków, który odniósł wielki sukces na swoim osobistym blogu i w mediach społecznościowych. Jedną z jego częstych mantr jest to, iż wielkie zmiany zaczynają się od najprostszych i najbardziej elementarnych strategii.

Zasada dwóch minut to prosta strategia opracowana przez Clear’a, która pomaga w budowaniu nowych umiejętności i wprowadzeniu rutyny. Prawdopodobnie zrezygnowałaś z wielu marzeń, bo nie byłaś w stanie ustanowić dobrych nawyków, które pomogłyby ci osiągnąć to, co chciałaś. Osiągnięcia związane są z dyscypliną. Jednak trudno jest być zdyscyplinowaną, gdy ogarnia cię strach przed porażką. Na czym dokładnie polega zasada dwóch minut? Jakie kroki należy podjąć?

Zdefiniuj nawyk

Może wydawać się to bardzo oczywiste, ale takie jasne określenie, jaki nawyk chcesz wprowadzić w swoje codzienne życie, ma najważniejsze znaczenie. To nawyki pozwolą ci osiągnąć cel, dlatego trzeba je zidentyfikować. Przykładowo, jeżeli chcesz zdać egzamin, musisz ustalić harmonogram nauki.

Stwórz „nawyk otwarcia”

Zasada dwóch minut opiera się na stworzeniu „nawyku otwarcia”. To poświęcenie zaledwie dwóch minut zadaniu, które chcesz włączyć do swojej codziennej rutyny. Badanie przeprowadzone przez naukowców w Holandii wykazało, iż trudno jest nam osiągnąć długoterminowe cele, ponieważ są one sprzeczne z naszymi codziennymi pragnieniami i impulsami. Nasze umysły natychmiast czują się zagubione. W rezultacie trudno jest nam się zaangażować i podążać w określonym kierunku. Angażowanie się w dwuminutowe nawyki nie zabiera dużo czasu. To prosta czynność, która tworzy codzienne zaangażowanie. Zamiast powiedzieć: „Będę czytała codziennie przed snem”, powiedz: „Będę czytała jedną stronę przed snem”.

Przechodź – stopniowo

Kluczem zasady dwóch minut jest nadanie priorytetu najmniejszym rzeczom. Powinnaś zacząć poświęcać chwilkę czasu w nawyki, które chcesz znormalizować. Z jednej strony starasz się przyzwyczaić mózg do określonych zadań, zarządzając w ten sposób energią i motywacją. Z drugiej strony poczujesz się bezpieczniej, zmniejszając ciężar niepokoju. Zyskasz pewność siebie i poczujesz, iż nie odniosłaś porażki. Kiedy już wyrobisz w sobie dwuminutowy nawyk, będziesz stopniowo zwiększać czas poświęcany na wyrobienie nowego nawyku.

Przestań zwlekać

Pamiętaj, iż nie od razu Rzym zbudowano. Musisz to zrozumieć i zaakceptować. Być może twój umysł wywiera na tobie zbyt dużą presję, chcesz dotrzeć na szczyt góry w jedno popołudnie. Zacznij robić małe kroki bez względu na to, jak nieistotne ci się wydają. Każdego dnia będziesz robiła coraz większe postępy, aż wreszcie uda ci się osiągnąć to, na czym ci tak zależało.

Źródło: exploringyourmind.com

Idź do oryginalnego materiału