Żartowniś, czy krzykacz? Sprawdź, jakim typem internetowego hejtera jesteś

kobieta.gazeta.pl 10 godzin temu
Zdjęcie: Oleg Elkov//shutterstock


O internetowym hejcie mówi się coraz więcej. Badaczki Dorota Peretiatkowicz i Katarzyna Krzywicka-Zdunek opisały niedawno typy osób, które szerzą nienawiść w sieci. Czytelnicy socjolożek podzielili się także swoimi spostrzeżeniami.
Mimo iż media społecznościowe mają wiele zalet, nie jest tajemnicą, iż dały one możliwość do szerzenia hejtu. Nienawistne wiadomości otrzymują nie tylko znane osoby, które prowadzą duże profile, ale także zwykli użytkownicy sieci. - Niektórzy ludzie odczuwają jakąś sadystyczną przyjemność w zadawaniu innym bólu, sprawianiu przykrości i odbieraniu godności... - komentowała jakiś czas temu aktorka Joanna Koroniewska, która regularnie otrzymuje wiadomości i komentarze od internetowych hejterów. O tym zjawisku na szczęście mówi się coraz więcej, dzięki czemu ofiary nabierają dystansu i uczą się, jak radzić sobie w tego typu sytuacjach.


REKLAMA


Zobacz wideo ADHD u dorosłych - psycholożka wymienia objawy:


18 proc. Polaków przyznało się do hejtu
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ircenter, 18 procent Polek i Polaków przyznaje, iż zdarzyło im się zamieścić obraźliwy lub agresywny komentarz w sieci. Niedawno badaczki prowadzące profil @socjolozki.pl Dorota Peretiatkowicz i Katarzyna Krzywicka-Zdunek, postanowiły opisać typy internetowych hejterów. Ich wpis został opracowany na podstawie analizy "Hejt w komentarzach internetowych" Pawła Trzaskowskiego.
"Bardzo do nas trafia definicja wyobraźni dysocjacyjnej - internet jako inny, urojony wymiar. Świat, w którym jesteśmy kimś innymi, kim nie mamy odwagi być w realnym świecie. I tu pytanie. Gdy rozejrzymy się wokół siebie - spojrzymy na panią w autobusie, miłego pana, który ustępuje nam miejsce, czy uroczego nastolatka, który pomaga staruszce przejść przez jezdnię - czy nasza wyobraźnia może przeistoczyć te osoby w kogoś zgoła innego niż jest w rzeczywistości?" - czytamy we wpisie na profilu @socjolozki.pl.


Typy internetowych hejterów Svitlana Ozirna//shutterstock


Typy internetowych hejterów
Pierwszy typ internetowego hejtera to żartowniś, który posługuje się ironią i szyderstwem. Często atakuje tematy łatwe do wyśmiania, takie jak wygląd czy seksualność. Drugi typ to oburzony. Jego wypowiedzi są rozbudowane, pojawia się argumentacja. Może też sugerować, co osoba hejtowana powinna zrobić. Trzeci typ to krzykacz. Wyraża swój sprzeciw w sposób dosadny, zwięzły i wulgarny. Jego wypowiedzi są krótkie, często zawierają epitety i wyzwiska. Czwarty typ to informator. Taka osoba dzieli się wiedzą z innymi komentującymi. Jego wpisy często zawierają poufne informacje i porady.


"Czy hejt według Was jest wyrazem lęku przed nieznanym, a może obrazem frustracji albo elementem krucjaty o to, aby mówić innym głośno i dobitnie, jak mają żyć?" - zapytały na koniec swojego wpisu badaczki.


Temat wywołał zagorzałą dyskusję. Niektórzy czytelnicy podzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi tej kwestii. "I jeszcze hejt pod płaszczykiem dobrych rad. Bardzo popularny w tematach parentingowych", "Dodałabym zawiedziony/ zawiedziona. Do pewnego momentu lojalny obserwator, aż pojawia się treść niezgodna z jego lub jej przekonaniami" - możemy przeczytać w sekcji komentarzy pod postem.
Idź do oryginalnego materiału