Wystawa „Mannequin” Jacka Wildmana jest pierwszą indywidualną wystawą artysty, który w swojej sztuce opowiada o bezdusznym, pozbawionym zasad i moralności świecie. Trwająca od 01.08.2024 roku w Hali Forum w Krakowie (dawnym Hotelu Forum) na ul. Marii Konopnickiej 28 wystawa czasowa jest ucieczką od przytłaczających informacji i wskazuje alternatywną drogę, jaką warto kroczyć w celu odnalezienia siebie. Hala Forum w Krakowie zaprasza na poznanie świata, w którym rolę narratora przejęły manekiny i maski.
01.08.2024 roku w Hali Forum na ul. Marii Konopnickiej 28 w Krakowie odbędzie się otwarcie wystawy plakatu „Mannequin” Jacka Wildmana. W najmodniejszym miejscu spotkań w Krakowie zostaną zaprezentowane plakaty i obrazy przedstawiające maski i manekiny. Kojarzone z antycznym teatrem, wykorzystywane w magicznych rytuałach i obrzędach maski chroniły ciało, stanowiły przebranie i sprawdzały się w teatrze. Używane w przedstawieniach, festiwalach i balach maski zapewniały rozrywkę i dobrą zabawę. Niektóre z nich symbolizowały koszmar i zjawę. Negatywne konotacje masek wiązano z wyglądem, podkreślające smutek, ból i niezrozumienie maszkarony spotykane na każdej szerokości geograficznej uosabiały brutalizm, siłę i fizyczną przemoc. Maski i manekiny – przedmioty, po które w najnowszej kolekcji „Mannequin” sięgnął Jack Wildman – pasują do zbudowanej w stylu brutalizmu Hali Forum w Krakowie. Oznaczają zmiany, z którymi, my ludzie, musimy się zmierzyć. Granicę, którą należy przekroczyć, by poczuć się wolnym.
Plakaty z kolekcji „Mannequin” są barometrem zmian. Podpowiadają, co zrobić, aby odnaleźć się w świecie bez zasad
Kolekcja „Mannequin” jest manifestem opowiadającym o ludziach we współczesnym świecie, zaniku człowieczeństwa i gruboskórności. Podkreśla, iż liczy się kreacja, to co na zewnątrz. W świecie pozbawionym zasad pogubiliśmy się, zapomnieliśmy o moralności, wartościach i cechach, które definiują nas jako ludzi. Najwięcej uwagi poświęcamy pozom, grze i maskom, które rozczarowują, pozwalają kłamać i sprawiają, iż stajemy się kimś innym. W rzeczywistości jesteśmy bezdusznymi, pustymi i nie zwracającymi uwagi na wnętrze manekinami. Dostosowujemy się do otoczenia, udajemy kogoś kim nie jesteśmy. Chociaż niektóre maski wyglądają lepiej niż twarze są iluzją, kalkulacją, rodzajem gry, w której człowiek – niezależnie od wyznawanych poglądów – przegrywa. Przekonanie, iż strój i wygląd określają tożsamość jest jednak powierzchowne. Nie dopuszczając do głosu emocji i wrażeń stajemy się chłodnymi manipulatorami, dla których status społeczny, pochodzenie, rasa i kolor skóry nie mają znaczenia. Jak napisał w wierszu „Życie to nie teatr” Edward Stachura:
„Życie to jest teatr, mówisz ciągle, opowiadasz;
Maski coraz inne, coraz mylne się nakłada;
Wszystko to zabawa, wszystko to jest jedna gra
Przy otwartych i zamkniętych drzwiach.
To jest gra”
Najnowsza kolekcja „Mannequin” Jacka Wildmana jest pokłosiem inspiracji krawieckimi manekinami. Obszyte szlachetnymi tkaninami manekiny są najważniejszymi bohaterami wystawy, po które artysta sięga z przekonaniem i wiarą w magiczną moc sztuki. To ona prowadzi Jacka Wildmana do świata, w którym istotną rolę odgrywa wyobraźnia, dzięki niej spowodowany rozwojem technologii i natłokiem informacji świat przestaje być strasznym, przerażającym miejscem. Dla Jacka Wildmana sztuka jest podróżą w głąb siebie, daje nadzieję i podkreśla, iż pozbawiony zasad świat można zmienić.
Wystawa „Mannequin” w Hali Forum w Krakowie. Świat magii i fantazji według Jacka Wildmana
Jack Wildman to pseudonim artysty poszukującego w dawnej sztuce odniesień do współczesności. W wielowymiarowych plakatach i obrazach szuka prawdy, analizuje problemy, z jakimi boryka się człowiek i usiłuje dowieść, iż sztuka stanowi remedium na problemy. Plakaty i obrazy Jacka Wildmana obfitują w symbole znane m.in. z dzieł Hieronima Boscha. Ich wieloznaczność szokuje i daje odwagę. Irytuje i wywołuje emocje. Sprawia, iż to co dziwne i nieokiełznane staje się szczere. Walczy i dopomina się o uwagę. Jest tam, gdzie gra pozorów i kreacja przestają mieć znaczenie. Plakaty i obrazy Jacka Wildmana bywają kontrowersyjnymi kolażami, ważne miejsce zajmuje w nich wyobraźnia. To ona prowadzi artystę do przestrzeni, gdzie zdarzają się rzeczy niezwykłe. Aby zrozumieć sztukę trzeba ją poczuć wszystkimi zmysłami, oddzielić to co prawdziwe, od tego co sztuczne. Nijakie od tego, co doskonałe. Związane z fantazją, dobrem i pięknem – nieprzemijającymi wartościami, których od wieków poszukujemy. Ich obecność daje nam poczucie, iż w świecie bez moralności i zasad możemy ocalić siebie, okiełznać, zmienić i uczynić świat lepszym.
Plakaty i obrazy z kolekcji „Mannequin” Jacka Wildmana we wnętrzach
Jack Wildman wprowadza plakaty i obrazy do wnętrz. Sztuka artysty sprawdzi się w różnych rodzajach przestrzeni. Plakaty z kolekcji „Mannequin” pasują do wnętrz w stylu minimalistycznym, industrialnym i loftów. Będą dobrze wyglądały w domach, lokalach, otwartych przestrzeniach i wszędzie tam, gdzie pomieszczenia wymagają wyrazistych dodatków. Kolorowe, odcinające od tła manekiny dodadzą wnętrzu charakteru, świeżości i wyjątkowości. Studio Jack Wildman współpracuje z showroomami, dekoratorami i projektantami wnętrz. Tworzy designerskie plakaty i obrazy z myślą o najmodniejszych wnętrzach i aktualnych trendach. Większość z nich powstaje na zamówienie w różnorodnych stylach i formatach, do dedykowanych (spersonalizowanych) wnętrz.
Więcej informacji o studiu Jack Wildman – jackwildman.com
Termin: Start godz. 16:00 od 01.08 – 31.08 2024
WSTĘP WOLNY
Miejsce: Hala Forum, Kraków, ul. M. Konopnickiej 28
Organizator: Hala Forum, Jack Wildman Studio
Media: Podgorze.pl, Dekoportal.pl, Sztuka-wnetrza.pl