Żyjemy w czasach, w których większość spraw załatwiamy telefonicznie lub dzięki komunikatorów. Z pewnością wielu z nas miałoby problem, żeby przypomnieć sobie, kiedy ostatnio wysłało do kogoś list, czy choćby pocztówkę z wakacji. Mimo to tradycja rozdawania zaproszeń ślubnych nie przestała cieszyć się popularnością i wprost ciężko sobie wyobrazić rezygnację z tego elementu. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Na to i wiele innych pytań dotyczących zaproszeń odpowiedzi udzielają założycielki Agencji Ślubnej Czary Marry.
Magia zaproszeń.
Oczywiste jest, iż zaproszenia ślubne powinny spełniać swoją najważniejszą funkcję, czyli informacyjną, są jednak czymś więcej niż zbiorem najważniejszych szczegółów dotyczących weselnego planu dnia. Informacje dotyczące miejsca i godziny ceremonii, moglibyśmy przekazać dzięki coraz bardziej popularnych weselnych stron internetowych lub SMS-a. Wysłanie lub wręczenie zaproszenia ma w sobie coś wyjątkowego i wzniosłego, jest czymś więcej niż jedna z tysiąca wiadomości wysłanych przez messengera. Zaproszenie to też swoista zapowiedź tego, co czeka Waszych gości na weselu.
Co powinno zawierać zaproszenie ślubne.
Pary młode coraz częściej wybierają bardziej rozbudowane wersje zaproszeń, zależy im, żeby znalazło się w nich jak najwięcej szczegółów. Oczywiście we wszystkim należy zachować umiar i zbyt dużo tekstu nie będzie wyglądać dobrze. jeżeli w zaproszeniach chcecie umieścić więcej informacji, zdecydujcie się na dodatkowe karty. Starajcie się pisać krótko i zwięźle, taka forma jest elegancka i bardziej czytelna.
Poniżej kilka informacji, które warto zawrzeć w zaproszeniu.
Karta główna:
- Imię i nazwisko zaproszonych gości.
- Datę ślubu i wesela.
- Godzinę i miejsce ceremonii.
- Miejsce wesela.
Rsvp – czyli potwierdzenie przybycia:
- Ostateczną datę potwierdzenia obecności.
- Numery telefonów lub/i maile do pary młodej.
Karta dodatkowa:
- Informację o ewentualnych noclegach i transporcie.
- Informację o ewentualnych poprawinach.
- Informację o prezentach.
Zaproszenia, a motyw przewodni.
Planując poszczególne elementy ślubu i wesela zawsze warto trzymać się pewnego schematu. O tym, jak zorganizować wesele krok po kroku możecie posłuchać tutaj.
Decydując się na zaproszenia, powinniście mieć sprecyzowany motyw przewodni wesela, a co za tym idzie styl dekoracji. Dzięki temu bez problemu dobierzecie odpowiedni wzór, kolor, czcionkę, czy rodzaj papieru. Wszystko będzie piękne i spójne, a Wasi goście będą mogli poczuć klimat zbliżającego się wesela.
Kilka mitów dotyczących zaproszeń ślubnych.
- Im szybciej je rozdacie, tym lepiej.
To nieprawda, zbyt gwałtownie wręczone zaproszenie zostanie zapomniane, najlepiej rozdawać je na 6 do 4 miesięcy przed weselem. jeżeli chcielibyście poinformować Waszych gości o weselu nieco szybciej, zdecydujcie się na save the date.
- Nie wszystkie nazwiska podlegają odmianie.
Nic bardziej mylnego! Każde nazwisko w języku polskim podlega deklinacji. jeżeli macie wątpliwość, jak odmienić dane nazwisko możecie posłużyć się dostępnymi w internecie odmieniarkami online.
- Rozsyłanie zaproszeń ślubnych jest niegrzeczne.
Pary młode zapraszają gości z różnych stron świata i nie zawsze mają możliwość, żeby wręczyć je osobiście. Wysyłając zaproszenie pocztą, upewnij się telefonicznie, czy na pewno dotarło. jeżeli jednak decydujecie się na wysyłkę zaproszeń, ponieważ nie macie ochoty na odwiedziny zapraszanej osoby to znak, iż powinniście zweryfikować listę gości.