Zapomnij o klasycznej mizerii. Wersja turecka jest bardziej wyrazista, aromatyczna i przepyszna

g.pl 19 godzin temu
Zdjęcie: nata_vkusidey/istock


Co zjeść na obiad? Najlepiej sprawdza się klasyka - mięso, ziemniaki i mizeria. jeżeli jednak znudziła ci się tradycyjna wersja, przygotuj mizerię po turecku. Różnica jest niewielka, ale bardzo znacząca. Smak sałatki będzie znacznie wyrazistszy. Co dodać do mizerii, żeby była pyszna?
Mizeria to dodatek, który nigdy nie zawodzi. Świetnie kontrastuje z mięsem i ziemniakami, dlatego tak chętnie przygotowujemy ją na obiad. Polska wersja tej sałatki jest bardzo prosta: wystarczy mieć ogórki i śmietanę. Za granicą przygotowuje się to danie jednak trochę inaczej. W krajach południowych bardzo popularna jest wersja turecka, czyli z dodatkiem cebuli, jogurtu greckiego i aromatycznej mięty. Dzięki temu mizeria jest gęsta i bardzo wyrazista w smaku. Jak ją przygotować?


REKLAMA


Zobacz wideo David Gaboriaud zrobił wyśmienity tabbouleh. Główny składnik zaskoczy każdego


Mizeria: przepis. Mizeria z cebulą czy bez?
Bez względu na to, jaką mizerię chcemy zrobić, najważniejsze będą ogórki. Powinny być szklarniowe lub gruntowe, ale przede wszystkim świeże, soczyste i chrupiące. Dodatek cebuli i mięty sprawia, iż całość staje się bardzo wyrazista w smaku, a jogurt grecki dodatkowo zagęszcza sałatkę. Taką mizerię można podawać z mięsnym obiadem lub jeść jako przekąskę między posiłkami. Jak dokładnie przygotować wersję po turecku? Składniki, jakich potrzebujesz, to:


8 małych ogórków gruntowych lub 4 długie szklarniowe,
jedna czerwona cebula,
200 gramów jogurtu greckiego,
dwie łyżki tłustej śmietany,
pęczek koperku,
garść świeżych listków mięty,
łyżka soku z cytryny,
łyżka oliwy z oliwek,
dwa ząbki czosnku,
pół łyżeczki soli,
pół łyżeczki cukru,
szczypta pieprzu.


Zobacz też: Jak wyczyścić biżuterię ze stali domowym sposobem? Połącz dwa składniki i nanieś na bransolety


Jak zrobić mizerię z jogurtem greckim? Przepis krok po kroku


Na początek należy dokładnie umyć i osuszyć ogórki, a następnie obrać je i pokroić w cienkie plastry. Warto zostawić je na około pół godziny na sitku, aby puściły wodę. W przeciwnym razie mizeria będzie rozwodniona, a jej smak słabszy.
Następnie kroimy cebulę w pióra, a koperek i miętę siekamy na drobno.
Do dużej miski wrzucamy pokrojone warzywa i zioła, a całość dokładnie mieszamy.
W osobnym naczyniu łączymy jogurt, śmietanę, oliwę z oliwek, sok z cytryny oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość mieszamy na gładką, aksamitną masę.
Do warzyw i ziół dodaj kremowy sos, dopraw całość cukrem, solą, pieprzem i dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną mizerię można od razu podać do obiadu.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału