Zaparowane okna w domu – co to oznacza? Co należy zrobić?

roofliteplus.pl 2 tygodni temu

Zaparowane okna są sygnałem, którego nie wolno bagatelizować. Skraplająca się para i woda na oknach oznaczają zwykle poważny problem z wentylacją w pomieszczeniu. Problem, na który trzeba odpowiednio zareagować. Podpowiadamy, co zrobić, żeby okna nie parowały i wyjaśniamy, które domowe sposoby na zaparowane okna faktycznie działają i mają sens.

O czym świadczą zaparowane okna?

Kiedy okna parują i pojawia się na nich wilgoć, należy bliżej przyjrzeć się tej sytuacji, by poprawnie ocenić przyczynę parowania i kondensacji pary wodnej. O ile zaparowane okna w domu od zewnątrz to naturalne zjawisko, które nie wymaga reakcji, o tyle wilgoć na szybach od strony wewnętrznej powinna wzbudzić czujność. Zaparowane okna w domu od wewnątrz świadczą o nadmiarze wilgoci, a więc o nieprawidłowej wentylacji pomieszczenia. Wilgoć na wewnętrznej szybie pojawia się najczęściej, gdy źródła ogrzewania w pokoju nie zostały zamontowane pod oknem lub okna dachowe zostały niepoprawnie wykończone. Nieprawidłowe ułożenie szpalet we wnęce okiennej może blokować ruch powietrza i powodować kondensację. Z kolei źle wykonany montaż (bez zastosowania odpowiednich kołnierzy montażowych) może przyczynić się do wytworzenia mostków termicznych, a te powodują przenikanie zimna do otoczenia okna i dodatkową kondensację pary.

Jak zlikwidować wilgoć na oknach?

Co zrobić, kiedy szyby parują od wewnątrz i pojawia się woda na oknach po nocy? Domowe sposoby koncentrują się przede wszystkim na usprawnieniu wentylacji w pomieszczeniu i zalecają m.in. wietrzenie poddasza. Jest to dobry sposób nie tylko na zaparowane okna w domu, ale i skuteczną wymianę zużytego powietrza na świeże i natlenione, którego potrzebujemy do zdrowego funkcjonowania w budynku. Najskuteczniejsze sposoby na zaparowane okna w domu to jednak te rozwiązania, które nie tylko działają doraźnie, ale na stałe zapewniają adekwatną cyrkulację powietrza i gwarantują sprawną wentylację poddasza. Podstawowe działania, które zapobiegną parowaniu okien, należy podjąć więc już na etapie planowania zabudowy pokoju. Za poprawną grawitacyjną wentylację poddasza odpowiadają szerokie i drożne kanały wentylacyjne. Cyrkulacja powietrza we wnętrzu musi natomiast odbywać się bez zakłóceń, co z kolei odpowiadają m.in.: prawidłowe ukształtowanie wnęki okiennej oraz poprawne usytuowanie grzejników w pomieszczeniu. Powinny one znaleźć się pod oknem, ponieważ ciepłe powietrze unoszące się z grzejnika kieruje się wówczas ku zimniejszemu powietrzu napływającemu od okna, a to zmniejsza ryzyko kondensacji. Obróbka wewnętrzna okna powinna być wykonana poziomo nad oknem, a pionowo pod nim, aby nie blokowała ruchu powietrza w jego otoczeniu. Więcej informacji na ten temat umieściliśmy w poradniku Jak zapewnić prawidłową wentylację poddasza?

Dlaczego należy reagować na zaparowane okna dachowe?

Zaparowane okna po nocy czy w czasie gotowania nie są tylko problemem estetycznym. Zła wentylacja w domu może być niebezpieczna, ale przede wszystkim źle wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Negatywne skutki może mieć również nadmiar wilgoci w powietrzu, ponieważ wilgoć przyczynia się do rozwoju szkodliwych dla ludzi grzybów i pleśni. Wilgoć w domu oznacza ponadto niepotrzebne zniszczenia ścian, okien, sprzętów i wydatki, których można uniknąć, stosując sprawdzone sposoby wspierające wentylację poddasza.

Zaparowane okna w domu wymagają Twojej reakcji, jeżeli wilgoć pojawia się na szybie od wewnętrznej strony. Nie powinieneś natomiast martwić się wilgocią na szybach po zewnętrznej stronie, która pojawia się w wyniku kontaktu powietrza z chłodną powierzchnią szyby i jest niegroźnym, naturalnym zjawiskiem.

Idź do oryginalnego materiału