Cechuje go brak poczucia własnej wartości, przy jednoczesnym przeświadczeniu wyjątkowości i tego, iż „mu się należy”. Potrafi wyssać z bliskich osób pozytywne emocje jak energetyczny wampir. Natura narcyza jest dość przewidywalna, a jego działania schematyczne. On pewnych rzeczy po prostu nigdy nie zrobi. I już.
Czego nigdy nie zrobi Narcyz – lista kontrolna
1. Przeprosiny
Przyznanie się do złego jest niewygodne dla większości z nas, zwłaszcza, gdy wiąże się z przyznaniem do winy. „Zdrowi” ludzie zwykle wiedzą, kiedy powinni przeprosić. To okazanie szacunku i troski.
Narcyz nigdy nie przeprasza. Widząc samego siebie jako ofiarę, nigdy nie czuje, iż zrobił źle. Jego poczucie wyższości nad innymi wzmacnia jego wiarę, iż to oni są zawsze winni wszystkiemu, co poszło nie tak, choćby jeżeli to on jest rzeczywiście odpowiedzialny. Czasami używa do tego specjalnej metody manipulacji i mówi ci : „Przykro mi, iż jesteś tak wrażliwy i nie radzisz sobie z prawdziwym życiem”.
2. Branie odpowiedzialności
Narcyz wyrzeka się odpowiedzialności. Odpowiedzialność każdego rodzaju wyzwala w nim groźbę narażenia się na krytykę. Dlatego więc systematycznie stara się jej uniknąć i staje się mistrzem w zaprzeczaniu i zrzucaniu jej na innych, szczególnie tych, którzy są najbliżej jego sfery władzy: partnerki i dzieci.
3. Autorefleksja
Narcyzi są przerażeni własną przeszłością, tym co sprawiło, iż są tacy, a nie inni. Wewnętrznym dzieckiem, które zostało nieodwracalnie „uszkodzone”, a którego poczucie „nieprzystawania” narcyz nieustannie i przesadnie sobie rekompensuje. Dla narcyzów, autorefleksja jest niebezpiecznym obszarem, którego należy unikać za wszelką cenę. Rzadko szukają terapii, unikają uczciwej komunikacji, odmawiają odpowiedzialności i chętnie uciekają się do różnych defensywnych wybryków, by stłumić prawdę o sobie samym.
4. Przebaczenie
Z tego samego powodu narcyz nie przeprasza, nigdy też nie wybacza. Dla niego każdy jest potencjalnym zagrożeniem, które należy pokonać. Życie jest strefą walki, a narcyz zawsze walczy o przetrwanie. Narcyz szuka odwetu i zemsty za każdy rodzaj zranienia, którego doświadczył. jeżeli ktoś ich przeprasza (często po to, by zakończyć konflikt), narcyz widzi to jako dowód swej wyższości i może skorzystać z okazji, aby jeszcze bardziej ukarać tę osobę. Przyczyna jest prosta: narcyz nie przebacza innym, bo nie umie przebaczyć samemu sobie.
5. Bezinteresownie działanie
Bezinteresowność jest antytezą narcyzmu. Ponieważ narcyzm nie ma w sobie empatii, działanie bezinteresownie wykracza poza jego zakres pojmowania świata. Narcyz nie ma nic do zaoferowania innym, ponieważ czuje, iż jego przetrwanie jest zagrożone i nic innego się nie liczy. Narcyz z definicji jest zamknięty w wewnętrznej spirali niezaspokojonych potrzeb wczesnego dzieciństwa i własnych wyrzeczeń.
6. Wyrażanie swoich prawdziwych uczuć
Ekstrawertyczny narcyz uwielbia dominować i okazywać wyższość. Introwertyczny narcyz znajduje pasywno-agresywne sposoby, by osiągnąć to samo. Ale jeżeli chodzi o prawdziwe uczucia, narcyz ukrywa się przed innymi i przed samym sobą. Narcyzmom brak samoświadomości, aby zrozumieć podstawowe uczucia, które kierują ich zachowaniem, a także odwagi, by stać się na tyle wrażliwym, aby dzielić się tymi uczuciami.
7. Odczytywanie emocji
Choć może być sprytny, szczególnie w manipulowaniu ludźmi i dostrzeganiu ich słabości, narcyz nie ma świadomości niuansów emocjonalnych i jest podatny tak zwane „czarno-białe” myślenie. Ma tendencję do idealizowania lub dewaluacji innych, wierząc, iż inni postrzegają życie tak jak on – jako serię gier lub bitew do wygrania. Narcyz uwięziony jest w swojej samotnej konstrukcji rzeczywistości.
Na podstawie: mysticalraven.com