Zamiast do apteki, idź do lasu. Ten naturalny płyn zastępuje drogie suplementy diety i izotoniki

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Sok z brzozy - Pyszności; foto: Canva


Bardzo lubimy takie sytuacje, w których medycyna naturalna i akademicka spotykają się w jednym miejscu. Tak jest w przypadku uznania niesamowitych adekwatności, jakie ma sok z brzozy. Zanim jednak wyruszysz do lasu na zbiory, przeczytaj ten artykuł. Może się bowiem okazać, iż nie tylko wrócisz z pustymi rękami, ale również z karą grzywny.

Być może kojarzysz filmowy obrazek, w którym rosły facet w koszuli w kratę pije tajemniczy nektar, który sączy się z wystającego z drzewa kraniku. Prawdopodobnie takie skojarzenie dotyczy syropu klonowego, którego światowe zbiory niemal w 3/4 realizowane są w Kanadzie. My polecamy nie ruszać się tak daleko, a zamiast tego poznać temat soku z brzozy, którego adekwatności są wręcz doskonałe.

Sok z brzozy — adekwatności i zastosowanie

Sok z brzozy – Pyszności; foto: Canva

Ten dar natury to źródło niesłychanej ilości witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Polecany jest między innymi w przypadku niedoborów witaminy C, magnezu, wapnia czy żelaza.

Ponadto sok z brzozy przeciwdziała kamicy nerkowej, wspomaga pracę wątroby, układu moczowego i trawiennego, a także zapobiega zakrzepom i dolegliwościom reumatycznym. Ten napój to również wsparcie podczas odchudzania, ponieważ usuwa z organizmu nadmiar wody. Ten cenny płyn jest też elementem kuracji przeciwko cellulitowi.

Kiedy i jak zbierać sok z brzozy?

Nektar pozyskiwany jest głównie na przełomie marca i kwietnia — ponoć to właśnie wtedy jest on najlepszy. Odbywa się to na kilka sposobów. Sok z brzozy może zostać zebrany z ułamanej gałązki lub poprzez nawiercenie kory i umieszczenie w drzewie rurki. Ta druga metoda to jednak duża odpowiedzialność, a po zakończeniu zbioru poleca się zabezpieczyć miejsce nawiertu.

Pozyskiwanie soku z brzozy – Pyszności; foto: Canva

Bez zgody ani rusz

Kwestię legalności pozyskiwania soku z brzozy poruszył w swoim artykule portal odzywianie.wprost.pl. Cytowani tam leśnicy Nadleśnictwa Szczerba na Podlasiu tak skomentowali to zagadnienie:

(…) dowolny zbiór soku brzozowego w Lasach Państwowych nie jest legalny. Potrzebna jest zgoda nadleśniczego lub właściciela lasu. Legalnie sok z brzozy można na swój domowy użytek pozyskiwać z brzóz, które znajdują się na terenie naszej posiadłości, gospodarstwa

Najświeższe informacje, jakie znaleźliśmy na temat wysokości ewentualnych grzywien, pochodzą z 2016 roku, i mówią o 250 zł kary za nielegalne zbieranie soku. Z całą pewnością lepiej więc zastosować się do porady leśniczych, a nie tłumaczyć, że… zdrowie kosztuje.

Sok z brzozy jest niemal tak samo słodki, jak nasze desery z bananami. Zobacz najlepsze przepisy na takie delicje. Prosto z naszego kanału na YouTube.

Idź do oryginalnego materiału