
Zamek Kruja to jedno z najważniejszych miejsc dla historii Albanii. W przeszłości odegrał kluczową rolę w narodowej tożsamości Albańczyków. Zamek położony na wzniesieniu nad miastem w dużej części jest obiektem odtworzonym współcześnie na potrzeby propagandy reżimu Hodży. Nowy projekt zamku stworzyła córka dyktatora. Warto o tym pamiętać podczas zwiedzania. Jednak w żaden stopniu nie powinno to zniechęcać do odwiedzenia tego miejsca, ponieważ na wzgórzu zachowało się kilka elementów oryginalnej twierdzy.
Spis treści
- Informacje praktyczne – Zamek Kruja
- Zamek Kruja – dojazd i parking
- Godziny otwarcia i ceny biletów
- Trochę historii – Skanderbeg, bohater narodowy Albanii
- Zamek Kruja (Kalaja e Krujës)
- Wieża obronna
- Bazar w Kruji
- Inne interesujące miejsca w Albanii opisane przez nas

Informacje praktyczne – Zamek Kruja
- Kruja znajduje się w odległości około 34 km od Tirany
- W pobliżu Zamku Kruja znajdziecie bez problemu kilka płatnych parkingów, ceny są bardzo przystępne.
- Wejście na teren Zamku Kruja jest bezpłatny, za darmo obejrzysz budynki z zewnątrz, wejdziesz na mury obronne i kilka punktów widokowych.
- Biletowane jest wejście do Muzeum Skanderbega i Muzeum Etnograficznego.
- W drodze do zamku przejdziecie przez duży bazar, na którym w dobrej cenie kupisz pamiątki i wyroby lokalnych rzemieślników.


Zamek Kruja – dojazd i parking
Miasto Kruja leży w centralnej części Albanii w odległości 34 km od Tirany i 45 km od Durres. jeżeli chodzi o dojazd to najlepiej wypożyczyć auto lub wykupić wycieczkę w biurze podróży. Na jazdę samochodem po Albanii można narzekać – to rzeczywiście duże przeżycie, ale każdy doświadczony kierowca poradzi sobie z tym wyzwaniem. Po Albanii poruszaliśmy się własnym samochodem i wcale nie było tak źle. Do stylu jazdy albańskich kierowców można się przyzwyczaić.
W przypadku drogi prowadzącej do Kruji też jest bardzo dobrze. Z Tirany dojedziemy autostradą SH1, a z Durres SH2. Drogi w samej Kruji to już wielka przygoda. Jedziemy wąskimi, krętymi drogami prowadzącymi na szczyt wzniesienia. Na cel obieramy ostatni i najbliżej położony parking przy zamku. Dla ułatwienia publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją. Opłata pobierana jest przy wjeździe na parking. Płacimy zawsze tyle samo niezależnie od czasu parkowania. Opłata nie jest wysoka, choćby nie zanotowaliśmy ile dokładnie.


Godziny otwarcia i ceny biletów – Zamek Kruja
Tu mamy dobrą wiadomość. Na wzgórze zamkowe wchodzimy za darmo. Nie obowiązują biletu wstęu. Możemy swobodnie poruszać się po terenie, obejrzeć zamek i wieżę z zewnątrz, wejść na mury obronne i podziwiać super widoki na miasto położone w dole. Bilety natomiast obowiązują na wejście do Muzeum Skanderbega (500 ALL) i Muzeum Etnograficznego (400 ALL) – obie placówki są otwarte codziennie w godzinach 09.00-18.00.

Trochę historii – Skanderbeg, bohater narodowy Albanii
Nazwa miasta w staroalbańskim oznacza „źródło”, ale wcale nie chodzi o początki państwa albańskiego, tylko o liczne źródła wody występujące na wzgórzu. To stąd pochodzi popularna woda Qafshtama. W przeszłości miasto pod dowództwem Gjergj Kastrioti Skënderbeu przez 25 lat dzielnie broniło się przed naporem wojsk osmańskim. Skanderbeg stał się bohaterem narodowym, a jego pomniki zobaczymy tu na każdym kroku. Bohater Albanii urodził się roku 1405 w rodzinie arystokratycznej. Skanderbeg jak przystało na najmłodsze dziecko, został wysłany do Turcji jako zakładnik w ramach porozumienia politycznego. To właśnie w Turcji poznał tajniki wojskowego wyszkolenia, które w przyszłości pomogło mu skutecznie walczyć przeciwko wojskom tureckim.
Skanderbeg wspinał się po szczeblach kariery w wojsku i awansował na kolejne stanowiska. Jego zdolności wojskowe i umiejętności strategiczne zostały docenione przez samego sułtana, który nadał mu tytuł Iskander Bey Arnauti. w uproszczeniu brzmi to Skënderbeu i znany już pochodzenie jego przydomku. W roku 1443 Skanderbeg zdezerterował z armii tureckiej i stanął na czele narodowego powstania. Posłużył się podstępem i przy pomocy sfałszowanego listu od sułtana udało mu się bez walki zająć zamek w Kruji. Przez kolejne lata prowadził skuteczną obronę przed wojskami osmańskimi. Zwiedzając Kruję, warto poznać, chociaż te podstawowe informacje z historii Albanii.

Zamek Kruja (Kalaja e Krujës)
Twierdza Kruja została zbudowana w V lub VI wieku i znajdowała się nad miastem o tej samej nazwie co dzisiaj. Po przejęciu zamku przez Skanderbega wojska osmańskie trzykrotnie oblegały zamek: w 1450, 1466 i w 1467 roku. Wszystkie ataki zakończyły się niepowodzeniem. W roku 1468 Skanderbega umiera na malarię i podczas kolejnego oblężenia w roku 1478 zamek został zdobyty, a w zasadzie obrońcy zostali pokonani przez głód, podczas długiego okrążenia. Twierdza została mocno zniszczona podczas trzęsienia ziemi w roku 1617. Do naszych czasów przetrwały mury obronne, brama wjazdowa i pozostałości oryginalnego zamku z wieżą.
Budynek, w którym mieści się muzeum to współczesna rekonstrukcja z roku 1982 wykonana według projektu Pranvery Hodży, córki dyktatora – Envera Hodży. Historycy sztuki nie pozostawiają suchej nitki na tym projekcie, ale co zrobić. Dlatego podczas zwiedzania warto skupić się na poszukiwaniu oryginalnych pozostałości Zamku Kruja. W dolnej części kompleksu zamkowego funkcjonuje Muzeum Etnograficzne, mieszczące się w domu z okresu albańskiego odrodzenia narodowego. Można tu obejrzeć starannie urządzone wnętrza obrazujące życie różnych warstw społeczeństwa albańskiego w XIX wieku.

Wieża obronna
Warto zwrócić uwagę na wieżę, ponieważ jest to jeden z nielicznych elementów twierdzy, który zachował pierwotną formę. Wieża była kluczowym punktem obronnym zamku, z którego rozpościera się widok na całą okolicę, a zarazem wieża była miejscem ostatecznej obrony, gdyby wojska nacierające zdołały pokonać mury obronne. W późniejszych wiekach zmieniło się przeznaczenie i była już to tylko wieża zegarowa. Po trzęsieniu ziemi w roku 2019 pojawiła się drewniana konstrukcja wzmacniająca cały budynek.

Bazar w Kruji
W drodze do bramy zamkowej każdy turysta musi przejść przez imponujących rozmiarów bazar. Na licznych straganach wystawiane są głównie towary manualnie wykonane przez lokalnych rzemieślników. Warto poświęcić chwilę na oglądanie tych cudownych rzeczy. Chińskie produkty jeszcze tu nie dotarły i w naprawdę dobrej cenie można upolować prawdziwe perełki lub skosztować specjały kuchni albańskiej. Zgromadzone na straganach przedmioty mogą zadziwić – wypatrzyliśy choćby stary polski banknot stuzłotowy.


Inne interesujące miejsca w Albanii opisane przez nas
- Tirana – podczas zwiedzania miasto nas mile zaskoczyło
- Berat – atrakcje i zabytki najbardziej słonecznego miasta w Albanii
