Zalew w Cedzynie

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Zalew w Cedzynie


Położony zaledwie kilka kilometrów od Kielc, otoczony lasami. Zalew w Cedzynie co roku przyciąga tysiące turystów.



Piaszczysta plaża i bardzo dobre jedzenie czeka na wszystkich, którzy przyjadą nad zalew w Cedzynie. Od pewnego czasu funkcjonują tam lokale gastronomiczne, które przyciągają mieszkańców regionu i turystów.

Arkadiusz Kubiec, zastępca wójta Górna, informuje, iż inwestycje nad zalewem w Cedzynie, od strony Leszczyn, realizowane są już trzeci rok.

– Punkty gastronomiczne rozwijają się bardzo szybko. W tym roku doszedł następny punkt, w którym jest interesujące menu – mówi Arkadiusz Kubiec.

Z kolei o ile chodzi o plaże, przed sezonem dowieziono na nie świeży piach.

– Plaże są strzeżone. Na każdej z nich od 15 czerwca jest po dwóch ratowników. Będą tam do końca wakacji – dodaje Arkadiusz Kubiec.

Zgodnie z wymogami, została sprawdzona także jakość wody. Nie ma przeciwskazań do korzystania z zalewu.

Przy zbiorniku od strony gminy Górno znajduje się sześć bezpłatnych parkingów.

– Są duże, ale z tego co obserwujemy to w weekendy czasami brakuje miejsc. Można także przyjechać transportem publicznym, do czego zachęcamy – mówi Arkadiusz Kubiec.

Akwen powstał w 1973 roku poprzez spiętrzenie wody na rzece Lubrzance. Powierzchnia zbiornika wynosi około 55 ha. Jest interesujący ze względu na ukształtowanie linii brzegowej, która jest dosyć zróżnicowana. Są także dwie zatoczki.

Najwięcej turystów można spotkać od strony wschodniej zalewu, od Leszczyn, w tzw. strefie rekreacji i rozrywki. Tu znajduje się duża, piaszczysta plaża, która w przyszłości ma zostać jeszcze poszerzona. Na jej górze rosną iglaste drzewa, które letnikom dają dużo cienia.

Nad zalewem ustawione są ławeczki, kosze na śmieci i oświetlenie. Są również wydzielone miejsca na zorganizowanie ogniska. Wzdłuż linii brzegowej prowadzi ścieżka edukacyjna, pieszo-rowerowa. Dzięki umieszczonym tablicom spacerowicze mogą poznać historię zalewu oraz ciekawostki na temat rzeki Lubrzanki.

Idąc lub jadąc ścieżką można dotrzeć na cypel znajdujący się na północno-zachodnim brzegu zalewu. Ten teren dzierżawi Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Przez siedem dni w tygodniu można tam wypożyczyć rowery wodne, kajaki, deski, motorówkę, czy skuter wodny.

Natomiast wzdłuż zachodniego brzegu zbiornika, od strony Woli Kopcowej, znajduje się strefa ciszy, która w całości znajduje się na terenach leśnych. Powstała w 2019 roku. Stworzono cztery drewniane edukacyjne zadaszenia, drewniany pomost, cztery pomosty pływające dla wędkarzy, stojaki dla rowerów oraz punkt widokowy, z którego podziwiać można bioróżnorodność roślinną i zwierzęcą, m.in. różne ptaki, sarny, kaczki, czy łabędzie.

Jak informuje Tomasz Lato, wójt gminy Masłów, jest także wiele atrakcje dla dzieci.

– Na placu zabaw mamy różnego rodzaju formy zabawowe dla dzieci. Założyliśmy, iż muszą być one edukacyjne. Dlatego zamontowaliśmy lustrzane odbicie labiryntu, gdzie dzieci mogą w odpowiednią stronę kierować swoje ruchy rąk. interesująca forma zabawy dla najmłodszych to także głuchy telefon. Dzieci rozmawiając ze sobą przez odpowiedni splot rur mogą zaobserwować, z jakim opóźnieniem usłyszą dźwięk – dodaje Tomasz Lato.

Inne atrakcje, jakie na dzieci czekają w strefie ciszy, czyli od strony Woli Kopcowej, to persykop, szumiące rury, kółko i krzyżyk, gra Chińczyk, skrzynia wiatrów, czy panel sensoryczny. Znajdują się tam też zadaszone altany z wydzielonymi miejscami do grillowania. Cały teren jest oświetlony i objęty monitoringiem.

W pobliżu akwenu znajdują się także hotele i pensjonaty, w których jest około tysiąca miejsc.


KĄPIELISKA W ŚWIĘTOKRZYSKIEM

KĄPIELISKA W ŚWIĘTOKRZYSKIEM


Idź do oryginalnego materiału