Pewnie zdajesz sobie sprawę, iż piękne włosy nie są jedynie wynikiem dbałej ich pielęgnacji. Czynniki i działania zewnętrzne to zawsze tylko dodatek do pięknych, gęstych i elastycznych włosów. By włosy faktycznie takie były, trzeba działać od wewnątrz – zdrowo się odżywiając oraz pijąc odpowiednie ilości wody każdego dnia. Dieta i odpowiednio zdrowe odżywianie się mają dla zdrowia i wyglądu włosów dużo większe znaczenie niż najlepsze kosmetyki czy najnowocześniejsze zabiegi.
Składniki odżywcze ważne dla zdrowia włosów
Każda z nas choć raz szukała przyczyn, z powodu których włosy robią się słabe, matowe, bez życia, łamliwe i bylejakie. W większości przypadków wcale nie trzeba daleko szukać przyczyn, a upatrywać ich w niewłaściwym sposobie odżywiania się. Najprostszą bowiem rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszych włosów, jest zdrowo się odżywiać – jednocześnie równie łatwo jest to zaniedbać, a skutki tych zaniedbań bywają opłakane.
Dbaj o prawidłowy poziom białka
Może kilka osób to wie, ale mieszki włosowe to taka część naszego ciała, która należy do najbardziej aktywnych metabolicznie. Stąd można wysunąć prawidłowy wniosek, iż potrzebują one odżywienia, oczywiście nie bylejakiego. W diecie na zdrowe i piękne włosy potrzeba przede wszystkim bialka. Wszak włosy zbudowane są właśnie z nich – z kreatyny. Gdy w diecie brakuje nam białka, nasze włosy gwałtownie mogą stać się mało elastyczne, łamliwe, następują liczne zaburzenia syntezy włosów. Pamiętaj – dla zdrowia ciała jak i włosów, w posiłkach spożywanych na co dzień musi znajdować się 10- 20% wartościowego białka, pochodzącego z mięs, jajek, ryb, nabiału czy roślin strączkowych.
Witaminy i minerały
Poza białkiem dla włosów bardzo istotne są witaminy oraz minerały. Witaminy szczególnie istotne dla kondycji włosów to witaminy z grupy B, a także witaminy C, D i E. Niebędnymi dla włosów minerałami są zaś żelazo, cynk, krzem, selen czy siarka.
Nie zapomnij o tłuszczach
Kolejnym ważnym składnikiem diety dla zdrowych włosów są tłuszcze, oczywiście nie bylejakie. Dzięki dobrym, zdrowym tłuszczom mieszki włosowe są utrzymane w dobrej kondycji. Najzdrowsze są oczywiście wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy omega 3 i omega 6. Istotny jest także stosunek spożywanych kwasów omega 3 i omega 6 – więcej powinniśmy spożywać kwasów omega 3. Niech więc w zdrowej diecie nie zabraknie wszelkich orzechów, tłustych nasion, tłustych ryb morskich, oliwy z oliwek czy oleju lnianego.
Last but not least – duża ilość wody
Nie ma co liczyć na zdrowe włosy, bez dziennej wskazanej ilości wypijania wody. Dzieki wodzie włosy są lepiej nawilżone, elastyczniejsze, woda pomaga także lepiej przyswajać nam witaminy. Włosy składają się aż w 25% z wody, dlatego każdego dnia warto wipijać jej conajmniej 1,5 litra.
Produkty spożywcze ważne dla zdrowia włosów
Jak już wspomniano, nie ma zdrowych i pięknych włosów w doskonałej kondycji, bez zdrowej, zbilansowanej diety. W takiej diecie nie może zabraknąć ryb i owoców morza. Wartościowe dla włosów będą zwłaszcza tłustsze ryby morskie, takie jak makrele, sardynki, tuńczyk oraz łosoś. jeżeli dbasz o włosy, ryby powinny pojawiać się na Twoim talerzu minimum 2 – 3 razy w tygodniu. Kwasy omega 3 występują także w owocach morza, dlatego także nimi warto urozmaicać swoją dietę.
Podstawą diety zdrowo odżywiającej się osoby są warzywa i owoce. Mają one także ogromne znaczenie dla włosów. Włosy „uwielbiają” zwłaszcza warzywa o zielonej barwie, w ktorych kryje się wiele witamin z grupy B i witamina C, a także żelazo i cynk. W diecie dla pięknych włosów nie może zabraknąć brokułów, marchwi, fasolki szparagowej, warzyw liściastych, etc. Z owoców warto sięgać po morele, jabłka, brzoskwinie i wiele innych przysmaków.
Dbając o stan włosów i skóry głowy nie można zapominać o jedzeniu wszelkich orzechów i zdrowych nasion. Produkty te to bogate źródło wielu witamin, składników mineralnych i zdrowych tłuszczów. Przykładowo orzechy arachidowe, popularne fistaszki, zawieraja w sobie dużo biotyny, tak potrzebnej włosom, by rosły gęstsze i zdrowe. Orzechy brazylijskie to z kolei źródło selenu, bardzo istotnego pierwiastka dla dobrej kondycji skóry głowy. W orzechach znajdziemy też sporo cynku i magnezu (np. w orzechach nerkowca), także bardzo istotnych dla kondycji włosów, skóry i paznokci.
Chcąc zadbać o włosy zrezygnuj z białego, kalorycznego pieczywa i zastąp je pieczywem i makaronami z pełnego ziarna. Nieprzetworzone ziarna to cenne źródło witamin z grupy B, w tym witaminy B5, która odpowiada za nawilżenie włosów, skóry i paznokci. Pełne ziarno, inaczej niż białe pieczywo i inne produkty mączne, nie powoduje w organizmie stanów zapalnych i zawiera substancje bardzo wskazane np. w leczeniu łojotoku.
Mówiąc o zdrowej diecie dla włosów nie można zapomnieć o nabiale i jajach. Produkty te to oczywiście bogate źródło pełnowartościowego białka, które jest odpowiedzialne za budowę struktury włosów oraz paznokci. Spożywając odpowiednie ilości nabiału i jaj sprawiamy, iż nasze włosy będą bardziej elastycznie, mniej łamliwe i nie będziemy mieć problemu z rozdwajającymi się końcówkami.
Dieta a problemy z włosami
Osoby odwiedzające trychologa i skarżące się na problemy z włosami, często w wywiadzie deklarują niezbyt prawidłowe odżywianie się. Wszelkie niedobory witamin, składników mineralnych czy białka sprawiają, iż w strukturze włosów dochodzi do zmian. Zmiany zachodzą także w pigmentacji włosa. Dłutotrwałe nieprawidłowe odżywianie się może prowadzić do wypadania włosów, a w rezultacie choćby do łysienia. Zarówno nieświadome odżywianie się w sposób niewłaściwy jak i narzucanie sobie wszelkich restrykcji żywieniowych i diet, wpływa na włosy w większości przypadków destrukcyjnie. Wszelkie niedobory upośledzają wzrost włosa, a czasem mogą go zatrzymać. Chcąc utrzymać skórę głowy i włosy w dobrej kondycji, unikaj nadmiaru niezdrowych tłuszczów, soli i cukru. Badania pokazują, iż spożywanie tych składników w nadmiarze prowadzić może do różnych rodzajów łysienia, w tym do łysienia androgenowego.
Dieta a jakość włosów
Dzięki zdrowej, zbilansowanej diecie można stale cieszyć się pięknymi i elastycznymi włosami, jak również dzięki odpowiedniej diecie można przywrócić ten stan. Odżywianie włosów od środka to podstawa – by włos był gęsty, pełen blasku i witalności nie wystarczą jedynie drogie kosmetyki i najlepsze zabiegi fryzjerskie. Włosom każdego dnia potrzeba witamin, minerałów i składników odżywczych, by były mocne i pobudzone do prawidłowego wzrostu. By cieszyć się zdrowymi włosami i skórą głowy, unikaj także innych szkodliwych dla nich czynników jak palenie papierosów, picie alkoholu w większych ilościach, długa ekspozycja na promienie UV czy działanie słonej wody.
Zdrowa dieta a pielęgnacja włosów
Chcąc mieć piękne i pełne życia włosy trzeba działać od wewnątrz, czyli zdrowym sposobem odżywiania się, i uzupełnić to dobrą pielęgnacją. Na rynku jest wiele kosmetyków, ale by szybciej poprawić kondycję fryzury warto sięgnąć po takie rekomendowane w gabinetach trychologicznych. Tak, jak codziennie należy się zdrowo odżywiać, tak też systematycznie trzeba podejść do pielęgnacji włosów. Ważna jest też różnorodność substancji jakimi działamy na włosy – muszą to być proteiny, emolienty oraz humenktanty – dobrze jest włączyć do nich również witaminy i ekstrakty roślinne. Bardzo ważnym jest także dbanie o włosy w delikatny sposób, używaj więc łagodnych kosmetyków i staraj się chronić włosy przed zniszczeniami, do jakich prowadzić mogą mocne koloryzacje, używanie prostownicy czy suszarek, etc.
Podsumowując, bez zbilansowanej i zdrowej diety nie ma mowy o pięknych i mocnych włosach. Podstawą jest spożycie wysokowartościowych białek, picie dużej ilości wody oraz jedzenie warzyw i owoców. W diecie dla zdrowych włosów nie może zabraknąć tłuszczy omega 3 i omega 6 oraz takich produktów jak chude mięso, zielone warzywa, rośliny strączkowe, produkty mleczne, kiełki, etc. Zakwaszenie organizmu jest dla organizmu i włosów bardzo niekorzystne, a można do niego doprowadzić pijąc małe ilości wody oraz stosując dietę ubogą w warzywa.