Zakwaszanie włosów – czym jest, kiedy stosować i jakie ma zalety?

trena.pl 1 rok temu

Zakwaszanie włosów to niezwykle popularny zabieg, po który równie chętnie sięgają osoby, które chcą cieszyć się doskonałą kondycją i wyglądem kosmyków, jak również eksperci w salonach fryzjerskich pragnący zapewnić klientom spektakularne efekty koloryzacji. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się zarówno produkty naturalne, jak i profesjonalne kosmetyki wiodących, światowych marek. Czym jest zakwaszanie włosów, kiedy należy je stosować, a także jakie ma zalety? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Co to jest zakwaszanie włosów?

Zakwaszanie włosów polega na przywróceniu puklom, a także skórze głowy naturalnego – czyli kwaśnego – poziomu pH. Większość kosmetyków pielęgnacyjnych do kosmyków ma odczyn zasadowy. Zabieg zakwaszania ma więc na celu przywrócenie włosom równowagi. Stosuje się go dla zachowania doskonałej kondycji zarówno naturalnych, jak farbowanych pukli, przy czym jest on polecany szczególnie po koloryzacji z kilku powodów. Farbowanie mocno rozchyla łuski włosów, co zwiększa porowatość pasm. Zakwaszanie pozwala je ponownie zamknąć. Umożliwia także zatrzymanie pigmentu w strukturze włosów, dzięki czemu kolor dłużej się utrzymuje i zachowuje swoją głębię.

Zakwaszanie włosów – zalety

Zalet zakwaszania włosów jest bardzo wiele. Należą do nich:

  • przywrócenie równowagi pH,
  • wygładzanie włosów,
  • zamknięcie łusek,
  • nadanie miękkości,
  • dodanie blasku,
  • przedłużenie trwałości koloru,
  • nawilżenie pukli,
  • redukcja łupieżu,
  • wzmocnienie włosów,
  • ułatwienie rozczesywania,
  • przeciwdziałanie uszkodzeniom chemicznym,
  • przeciwdziałanie elektryzowaniu,
  • zmniejszenie puszenia,
  • ujarzmienie kosmyków,
  • zwiększenie objętości pukli.

Zakwaszanie włosów po koloryzacji – obowiązkowy element pielęgnacji

Zakwaszanie włosów tuż po ich pofarbowaniu jest niezwykle popularnym zabiegiem. Wykorzystuje się do niego dedykowane produkty, jak: szampony, odżywki i maski. Po te kosmetyki chętnie sięgają fryzjerzy przeprowadzający koloryzację, jak również osoby, którym zależy na przedłużeniu trwałości odcienia. Jest to doskonały zabieg do wykorzystania między farbowaniami, a przystępne ceny i szeroka oferta profesjonalnych produktów zakwaszających sprawia, iż chętnie sięga po nie coraz więcej osób.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak odbudować zniszczone włosy?

Jak często wykonuje się zakwaszanie włosów?

Częstotliwość zakwaszania pukli uzależniona jest od rodzaju włosów, a także efektu, jaki chcemy uzyskać. Powinno się je wykonywać ok. raz w tygodniu, a czasami dwa razy – o ile kosmyki są w dobrej kondycji.
Częste zakwaszanie nie jest polecane puklom, które w wyniku przeprowadzania zabiegu stały się suche. Wówczas należy zaprzestać sięgania po produkty obniżające poziom pH na rzecz kosmetyków nawilżających, regenerujących i odżywczych o odczynie zasadowym.

Zakwaszanie włosów – jakie produkty wybrać?

Sposób zakwaszania pukli warto dopasować do indywidualnych potrzeb, a także efektów, jakie chcemy uzyskać. Możemy sięgać zarówno po produkty światowych, renomowanych marek, jak i po te, które stoją zwykle w… kuchennej szafce. jeżeli zależy ci na czasie, dodatkowej pielęgnacji, a także otuleniu włosów kuszącymi nutami zapachowymi – sięgnij po profesjonalne kosmetyki. Przynoszą one pożądane efekty nie pozostawiając po sobie zapachu, który nie wszystkim przypadnie do gustu. Niezbyt przyjemny aromat pozostawia po sobie bowiem m.in. ocet jabłkowy, który wykorzystuje się do wykonania zabiegu domowymi sposobami.

Dodatkowym atutem profesjonalnych kosmetyków jest fakt, iż zawierają one także składniki pielęgnacyjne, które dodatkowo wzmacniają, odżywiają i regenerują pukle.

Każde włosy są inne i wymagają indywidualnego podejścia, dlatego warto sprawdzić, co zadziała w naszym przypadku.

Po jakich zabiegach zakwaszamy włosy?

Zakwaszanie może okazać się niezbędne po wszystkich zabiegach, w których ingeruje się w strukturę, a także naturalną równowagę włosów. Zaliczyć tutaj można każdy rodzaj farbowania, w tym rozjaśnianie, a także dekoloryzację. Przywracanie równowagi kwasowo-zasadowej może okazać się pomocne także na kosmykach poddawanych często zabiegom stylizacyjnym z wykorzystaniem wysokich temperatur.

Zakwaszanie dla gwałtownie przetłuszczających się włosów

Zabieg zakwaszania pukli może być także doskonałym rozwiązaniem dla gwałtownie przetłuszczających się włosów. jeżeli borykamy się z tym problemem, warto połączyć zabieg obniżania poziomu pH z oczyszczaniem kosmyków szamponem zawierającym silniejsze detergenty. Dzięki kosmetykowi oczyszczającemu pozbędziemy się z powierzchni pasm nagromadzonych kosmetyków, osadu i brudu, a także rozchylimy łuski włosów. Z kolei za sprawą zastosowania produktów zakwaszających zamkniemy łuski i uzyskamy efekt kuszącego wygładzenia, a także zatrzymania drogocennych składników aktywnych w kosmykach.

Zakwaszanie włosów – domowe sposoby

Sposobów na zakwaszanie włosów w domowym zaciszu jest bardzo wiele. Jednym z nich jest przygotowanie specjalnej płukanki octowej, która jest niezwykle łatwa w zastosowaniu. Aby ją sporządzić potrzebujesz:

  • 1 część octu jabłkowego, cytrynowego bądź mleczka kokosowego,
  • 3 części wody.

Oba składniki należy ze sobą wymieszać. Roztwór nanosi się tuż po umyciu włosów szamponem. Mieszanką należy polać pukle i pozostawić na kosmykach na kilka minut, po czym spłukać dokładnie wodą.

W zakwaszaniu włosów sprawdzają się także:

  • Sok z cytryny,
  • Sok z malin,
  • Ekstrakt z aloesu,
  • A nawet… piwo.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czym jest koszulkowanie włosów?

Zakwaszanie włosów – dlaczego adekwatne pH skóry i włosów jest istotne?

Ze względu na to, iż większość kosmetyków do pielęgnacji włosów ma odczyn zasadowy, bardzo łatwo jest naruszyć naturalne pH kosmyków. A o równowagę kwasowo-zasadową warto dbać z kilku powodów, do których należą:

  • Utrzymanie wilgoci we włosach – przy zaburzonym pH bardzo łatwo o przesuszenie pukli. Dzięki utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej kosmyki nie ulegają gwałtownie przesuszeniu. Zatrzymanie wilgoci odbywa się przez domknięcie łusek, bez tworzenia nadbudowy na włosach. Pozwala to także na zachowanie doskonałego wyglądu kosmyków, nadanie im blasku, elastyczności i miękkości.
  • Odpowiednie pH zapewnia ochronę przed grzybami, bakteriami i zarazkami, co zmniejsza ryzyko chorób skóry, a także sprzyja utrzymaniu równowagi i dbaniu o naturalną florę.
  • Włosy są zdrowsze, ponieważ bardziej kwaśne pH nie niszczy keratyny – czyli naturalnego budulca włosów. Pukle są w efekcie bardziej chronione i zdrowsze.

Szampony zakwaszające do włosów – obniżanie poziomu pH

Oferta profesjonalnych szamponów, które mają za zadanie zakwasić pukle, jest bardzo szeroka. Spośród profesjonalnych produktów w sklepie fryzjerskim Trena.pl warto sięgnąć m.in. po szampon do włosów farbowanych Schwarzkopf Professional BC Color Freeze. Kosmetyk ten przywraca włosom naturalny poziom pH, zapobiega także blaknięciu koloru, puszeniu, a także uelastycznia kosmyki. Dzięki zawartości wegańskiej keratyny odbudowuje strukturę pasm i zmniejsza ich łamliwość.

Kolejnym wartym wypróbowania kosmetykiem jest szampon do włosów farbowanych Revlon Professional Magnet zapewniający puklom porządną dawkę regeneracji i wzmocnienia. Kosmetyk ten przywraca kosmykom naturalny poziom pH, dodaje im blasku, odżywia i wygładza. Wzmacnia także efekty koloryzacji, dzięki czemu odcień nie blaknie tak szybko. Szampon idealnie nadaje się do stosowania w salonie fryzjerskim, jak i między farbowaniami w doowym zaciszu.

Odżywka zakwaszająca włosy – jaką wybrać?

Jeśli szukasz odżywki zakwaszającej włosy, to sięgnij po Joanna Professional Acidpro Complex. Można jej używać po koloryzacji włosów, jak również, aby przywrócić naturalną równowagę tym nie poddawanym koloryzacji. Kosmetyk przywraca puklom kwaśne pH, ułatwia rozczesywanie i układanie, a także nadaje gładkość. Zawiera kompleks AcidPro – czyli skuteczną kombinację składników zakwaszających,

Wśród odżywek zakwaszających znajduje się także Revlon RE/START Color, która zapewnia intensywną pielęgnację i ochronę koloru. Kosmetyk przywraca równowagę pH włosów, a dzięki bogactwu składników odżywczych doskonale je pielęgnuje, regeneruje i odżywia. Zastosowanie technologii Kerabiotic Oxi Guard sprawia, iż pukle zyskują nawilżenie, wygładzenie i blask.

Zakwaszanie włosów – jaką maskę wybrać?

Jeśli szukasz kosmetyku, który przywróci włosom równowagę, to sięgnij po neutralizującą maskę od Matrix, przeznaczoną do włosów farbowanych. Produkt ten zapewnia kosmykom chłodny odcień, neutralizując niechciane tony. Zapewnia równowagę pH, a także gwarantuje głębokie nawilżenie bez obciążania, pielęgnuje, chroni i zabezpiecza przed przesuszeniem.

L’Oreal Professionnel Vitamino Color to maska do włosów farbowanych, która przedłuża trwałość koloru do 8 tygodni. Kosmetyk przywraca puklom równowagę pH, odżywia, regeneruje, zapewnia miękkość i elastyczność. Ułatwia także rozczesywanie i kondycjonuje włosy. W swoim składzie ma resweratrol – czyli polifenol pozyskiwany z winogron i nawilżający d-panthenol.

Zakwaszanie włosów – metoda dla wszystkich

Zakwaszanie włosów to naturalny sposób na zdrowe i piękne włosy, który może także pozytywnie wpłynąć na stan skóry głowy. Dzięki licznym zaletom, jak: przywrócenie równowagi pH, domknięcie łusek pukli, dające efekt wygładzenia czy wzmocnienie włosów, sprawia, iż staje się on coraz bardziej popularny wśród osób dbających o nienaganny wygląd i doskonałą kondycję kosmyków. Zdecydowanie warto chociaż raz wypróbować tę metodę, żeby sprawdzić, jak zadziała w naszym przypadku.

Idź do oryginalnego materiału