Zakaz noszenia burek i do 4,5 tys. zł kary. To kolejny kraj, który zdecydował się na ten krok

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Czy burka jest legalna w Szwajcarii? Fot. pexels.com / suissounet


Czy burka jest legalna? Szwajcarski rząd postanowił wprowadzić zmiany w prawie i już niebawem za jej noszenie nakładane będą wysokie kary. Mowa o grzywnie w wysokości ponad 4,5 tys. złotych. Czy będą jakieś wyjątki?
6 listopada rząd Szwajcarii podjął decyzję o wprowadzeniu nowego przepisu, który wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. Dotyczy on zakazu noszenia burki, a za jego złamanie przewidziane są kosztowne grzywny. Warto jednak wiedzieć, iż niektórych sytuacjach wciąż będą dozwolone. Jakich dokładnie? Oto co wiemy na ten temat.


REKLAMA


Zobacz wideo Na desce, na nartach, na rowerze - choćby w sierpniu! Do tego raju dojedziesz z Polski samochodem [TRIP WE DWOJE]


Po co jest burka? Ma jedynie otwór lub siatkę na oczy
Burka to rodzaj pełnego, nieprzeźroczystego i zakrywającego całe ciało stroju, razem przykryciem głowy, z wyłączeniem niewielkiego otworu z siateczką na oczy (bez siateczki mowa o nikabie). Noszą je muzułmanki przestrzegające purdah (zwyczaj uniemożliwiający publiczną obserwację kobiet poprzez zakrycie ich ciała od stóp do głów) oraz niektóre żydówki. Uważane są za najbardziej restrykcyjny strój kobiecy. W Afganistanie są obowiązkowe, zaś w niektórych europejskich krajach wprowadzono zakazy ich noszenia. Tak jest między innymi w szkołach w Holandii czy Francji oraz ogólnie we Włoszech, gdzie grożą za to grzywny. Podobny krok podjął kilka dni temu szwajcarski rząd.


Po co jest burka? Zdj. ilustracyjne Po co jest burka? Zdj. ilustracyjne. Fot. pexels.com / nadimmahamud


Gdzie jest zakaz noszenia burki? Kolejny kraj wprowadza zmiany
Kolejnym krajem, w którym za noszenie burek nakładane będą kary, jest Szwajcaria. Nowy zapis zostanie wdrożony w ustawę o zakazie zakrywania twarzy i zacznie obowiązywać już od nowego roku. Nieprzestrzeganie go będzie wiązać się z możliwością otrzymania mandatu w wysokości od 100 do 1000 CHF, co w przeliczeniu daje choćby 4,5 tys. złotych.
Co istotne, jak informuje swissinfo.ch, naruszenia będą rozpatrywane w formie procedur grzywny administracyjnej, co znacznie zminimalizuje biurokrację i sprawi, iż mandat (100 CHF) będzie można zapłacić na miejscu. Natomiast jeżeli osoba łamiąca prawo go nie przyjmie, będzie podlegała zwykłej procedurze, w której kara może wynieść do 1000 CHF. Pomysł wprowadzenia zakazu, nazywany potocznie "inicjatywą antyburki", został poruszony już w marcu 2021 roku i poparło go wtedy 51,2 proc. wyborców.


Kiedy można nosić burkę w Szwajcarii? W tych sytuacjach będzie to możliwe
Warto jednak wiedzieć, iż w niektórych sytuacjach noszenie burki wciąż będzie możliwe. Mowa przede wszystkim o miejscach kultu religijnego i im podobnych, a także podróżach samolotem czy wizytach w placówkach dyplomatycznych i konsularnych. Ponadto zakrywanie twarzy nie będzie karane mandatem, jeżeli wystąpią względy zdrowotne, dotyczące bezpieczeństwa, warunków pogodowych czy lokalnych zwyczajów szwajcarskich. To samo dotyczy występów artystycznych, rozrywkowych i organizowanych w celach reklamowych.
Zainteresuje cię też: Nagrała zachowanie turystki w górach. Internauci grzmią w komentarzach. "Mandat z najwyższej półki".
Władze mogą zezwolić na zakrywanie twarzy (w tym noszenie burki) w miejscach publicznych, kiedy będzie to potrzebne do korzystania z wolności wypowiedzi i zgromadzeń. Jednak w tym przypadku konieczne będzie zatwierdzenie tego z wyprzedzeniem przez odpowiedni organ. Dodatkowo zezwolenie nie może wpływać negatywnie na porządek publiczny i bezpieczeństwo. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału