Polska może poszczycić się wieloma miejscami, które przyciągają coraz większe rzesze turystów. W zagranicznych mediach z kolei regularnie pojawiają się informacje na temat tego, co warto u nas zobaczyć. Zwykle są to popularne miejscowości, jak Warszawa, Kraków, Zakopane czy Gdańsk. Jednak tym razem portal irishmirror.ie w jednym z ostatnich artykułów zachęca czytelników do odwiedzenia... Gniezna.
REKLAMA
Chociaż może nie znajduje się na szczycie list kierunków na city breaki, pierwsza historyczna stolica Polski jest warta odwiedzenia
- czytamy w tekście.
Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]
Gniezno. Miasto królewskie na siedmiu wzgórzach
Ten nieodkryty klejnot zaledwie 50 km od Poznania. Tętni historią i kulturą. To miasto zadowoli zarówno miłośnika historii, jak i po prostu ciekawskiego obserwatora
- zachęca portal.
Zgodnie z legendą Gniezno zostało założone przez Lecha, jednego z trzech braci, którzy mieli osiedlić się na zachodzie, południu i wschodzie oraz zapoczątkować istnienie państw zachodniosłowiańskich: Polski, Czech i wschodniosłowiańskiej Rusi. Polacy przez lata byli nazywani przez swoich sąsiadów Lechitami, właśnie na cześć legendarnego Lecha.
Miasto mieści się we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Powstało na siedmiu wzgórzach: Lecha, św. Piotra, św. Wawrzyńca, św. Michała, Panieńskim, Krzyżackim i Żnińskim. Największym wzniesieniem jest to pierwsze - właśnie tam wybudowano katedrę gnieźnieńską, która była świadkiem koronacji kilku polskich monarchów sprzed 1000 lat. Pochowany jest w niej główny patron Polski, św. Wojciech. Można tu podziwiać sławne Drzwi Gnieźnieńskie, jeden z najważniejszych zabytków plastyki romańskiej w Europie, na których ukazane są płaskorzeźbione sceny przedstawiające życie św. Wojciecha.
Miłośnicy kolekcji sztuki średniowiecznej mogą odwiedzić Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Znajduje się tam imponująca kolekcja sztuki średniowiecznej. Zobaczysz m.in. przybory kościelne, portrety trumienne, rzeźby i tkaniny. Jednym z najważniejszych elementów jest kielich św. Wojciecha.
Gniezno, miasto, które warto odwiedzićShutterstock, autor: DirkVG
Warto też odwiedzić koszary wojskowe przy ul. Wrzesińskiej i J. Sobieskiego, dworzec kolejowy na Winiarach z lat 1887-1894 i Stary Ratusz, który wybudowano w 1830 r. wraz z urokliwym Rynkiem, na którym warto chwilę odpocząć i przyjrzeć się z boku, jak wygląda codzienne życie. W południowej części Wzgórza Lecha znajduje się Rezydencja Metropolitów Gnieźnieńskich i Prymasów Polski oraz Rezydencja sufraganów gnieźnieńskich z początków XIX wieku. Nieopodal można też odwiedzić imponujące Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne z 1782 r.
Smaki Gniezna. Pierogi i rogale świętomarcińskie
Trudno wyobrazić sobie wizytę w Gnieźnie bez spróbowania tradycyjnej polskiej kuchni. Pierogi, bigos, gulasz myśliwski z leśnymi grzybami to ulubione specjały wielu smakoszy. Do tego obowiązkowo trzeba skosztować gnieźnieńskich lokalnych wypieków, takich jak rogal świętomarciński z migdałami, miodem, mielonymi orzechami i owocami.
Na Starym Rynku ceny nie są niskie, jednak wystarczy poszukać w bocznych uliczkach barów z polskim jedzeniem, by znaleźć smaczne, tradycyjne dania w przystępnych cenach. A wszystko z pewnością smakuje wyśmienicie w akompaniamencie muzyki ulicznych grajków, których w Gnieźnie nie brakuje, szczególnie latem.
Gdy słońce zachodzi nad tym pięknym miejscem, może nie jest Amsterdamem ani Berlinem, jeżeli chodzi o życie nocne, ale z drugiej strony, czy nie o to właśnie chodzi? Zamiast tego odpręż się, zrelaksuj i napij zimnego polskiego piwa, słuchając lokalnej muzyki
- zachęca www.irishmirror.ie.