„Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”. To stare przysłowie mówi o przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego. Wielowiekowa zażyłość sprawia, iż również na polu kulinarnym doskonale się dogadujemy i cenimy. Kuchnia węgierska jest przez nas bardzo lubiana. Może nie należy ona do najzdrowszych, ale jest naprawdę smaczna, kolorowa i aromatyczna. Czym się ona charakteryzuje i jakie są najpopularniejsze węgierskie potrawy?
Kuchnia węgierska – co o niej wiemy?
Kuchnia węgierska jest zarówno wyjątkowa i unikalna, jak i swojska oraz bliska. Zawiera duże ilości warzyw, szczególnie papryki, cebuli i pomidorów. Bogata jest także w mięso, przede wszystkim w wieprzowinę. Nieodłącznymi elementami kuchni węgierskiej jest również pieczywo i śmietana.
Popularność wieprzowiny na Węgrzech ma historyczne podłoże. Mianowicie, podczas tureckiej okupacji mieszkańcy musieli wszystkie zwierzęta domowe oddawać najeźdźcom. Jedynie wieprzowina nie interesowała Turków ze względu na obostrzenia religijne. Z tego też względu Węgrzy postawili na potrawy powstające właśnie na bazie mięsa wieprzowego. W ich tradycyjnych produktach spożywczych bez trudu znajdziemy słoninę, kiełbasę i kaszankę, a także flaki i inne podroby.
Nie oznacza to, iż na Węgrzech nie znajdziemy innych rodzajów mięsa. Popularna jest również dziczyzna, wołowina, kurczak oraz ryby – szczególnie słodkowodne, takie jak szczupak, sandacz, sum, karp, jesiotr.
Kuchnia wegierska – dania jednogarnkowe
Charakterystyczne dla kuchni węgierskiej jest to, iż obfituje ona w dania jednogarnkowe, takie jak gulasz, paprykarz, zupa gulaszowa, zupa rybna, leczo. Historia większości z nich ma swój początek w pasterskim gotowaniu w kociołkach nad ogniskiem. Potrawy są proste w przygotowaniu, doprawione wyrazistymi przyprawami, takimi jak ostra i słodka papryka, pieprz, kminek, tymianek, oregano, szafran, majeranek.
Węgrzy uwielbiają panierowanie, dlatego wiele dań ma na sobie ten chrupiący element. Madziarzy panierują nie tylko mięso i ryby, ale także grzyby, chleb i warzywa. Panierka najczęściej przygotowana jest na bazie mąki, jajka i bułki tartej, a smażenie odbywa się na głębokim tłuszczu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się panierowane nóżki lub skrzydełka kurczaka, ale oczywiście nie może też zabraknąć kotletów schabowych. Często można też spotkać panierowane plastry kalafiora podawane z ryżem oraz sosem tatarskim lub pomidorowym.
Jak widać, Węgrzy jadają dosyć tłusto. Już śniadanie to połączenie jaja, serów, salami, chleba. Na obiad najczęściej podaje się gulasz albo inne danie jednogarnkowe. Kolacja to z kolei najczęściej jedna z dostępnych ryb.
Najpopularniejsze potrawy kuchni węgierskiej
Będąc na Węgrzech, nie można odmówić sobie spróbowania najbardziej charakterystycznych dla tego kraju dań.
W pierwszej kolejności warto więc sięgnąć po gulasze. Występuje ich kilka rodzajów, np.:
- pörkölt – składa się z mięsa, papryki, cebuli i pomidorów,
- tokany – powstały w wyniku duszenia jarzyn z grzybami oraz doprawiony majerankiem i pieprzem,
- paprikas – gulasz zaprawiony na końcu gotowania słodką albo kwaśną śmietaną.
Kolejną węgierską propozycją kulinarną jest bogracz, czyli gulaszowa zupa. Jest ona gęsta, zawiera dużo kawałków mięsa wołowego, a jej wyjątkowy smak uzyskiwany jest w wyniku przygotowywania w kociołku na świeżym powietrzu.
Bardzo charakterystyczną potrawą węgierską jest także zupa rybna, czyli halászlé. Ją również gotuje się w specjalnym kociołku. Jej podstawowe składniki to ryba, papryka oraz cebula.
Następnym jednogarnkowym daniem pochodzącym z Węgier jest oczywiście leczo, które składa się z pomidorów, papryki i cebuli. W wersji mięsnej dodaje się do niego kiełbasę.
Charakterystyczne dla kuchni węgierskiej są kiszonki i warzywa marynowane. Papryka faszerowana kiszoną kapustą, arbuz po węgiersku, papryka, kalafiory i buraki w occie to produkty, które można kupić prawie na każdy targu czy bazarze.
Pyszności – Fot. Pixabay
Langosz – węgierski fast food
Ciekawą propozycją kulinarną dostępną na Węgrzech jest także langosz, czyli węgierski fast food. Jest to placek drożdżowy na wytrawnie, który smaży się na oleju, a podaje się z masłem czosnkowym, żółtym serem oraz śmietaną.
Jeśli chodzi o desery, to do najpopularniejszych należy oczywiście tort Dobosa, który składa się z kilku warstw cienkiego ciasta biszkoptowego. Przekładany jest on kremem czekoladowym i polewamy karmelem. Warto spróbować także struclę, która może być nadziewana farszem makowym, owocowym lub serowym. Bardzo popularne na Węgrzech jest również pureé z kasztanów, które podaje się z bitą śmietaną.
Jeśli mówimy o kuchni węgierskiej, nie możemy pominąć alkoholu, a w szczególności win, które produkowane są w licznych winiarniach. Najpopularniejszy jest oczywiście tokaj, czyli białe, słodkie wino deserowe. Kadarka to z kolei ciemnoczerwone wino owocowe, a törley jest winem musującym.
Kuchnia węgierska jest znana z wyrazistych smaków i bogatej palety składników. Jest to kuchnia kulturowo zróżnicowana, która silnie inspiruje się tureckimi, austriackimi, słowiańskimi i chorwackimi tradycjami. Nic więc dziwnego, iż jest ona niezwykle smaczna, mimo iż dosyć ciężka i kaloryczna. Każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.
Autor: Halina Basek
<strong>A na drugie danie przygotuj roladki z kurczaka w masie jajecznej. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:</strong>