Yale Linus Smart Lock L2 i Smart Keypad 2 jeszcze lepsze dzięki obsłudze Matter

dailyweb.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Yale


To wielkie wydarzenie w świecie urządzeń smart home. Yale, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek wprowadza dzięki darmowej aktualizacji obsługę protokołu Matter do swoich smart urządzeń. Teraz Yale Linus® Smart Lock L2 oraz Smart Keypad 2 z czytnikiem linii papilarnych tworzą idealną parę o niezrównanych możliwościach.

W tym artykule przybliżymy Ci markę Yale oraz to dlaczego warto skorzystać z jej produktów. Poznamy też zalety protokołu Matter i przyjrzymy się, jakie korzyści przynosi użytkownikom Yale Linus® Smart Lock L2 oraz Smart Keypad 2.

Yale — ponad 180 lat w branży

Yale to firma, której nie trzeba przedstawiać Polskiemu czytelnikowi. Produkty tej firmy towarzyszą nam przecież od lat, jako jednej z najpopularniejszych firm produkujących wkładki i kłódki na naszym rynku. Sam codziennie mam z nią styczność — w drzwiach zamek, w schowku przed domem kłódki, choćby w plecaku mam jeden zamek, którego używam do szafki na siłowni, a znajomy korzysta z elektronicznego zamka i automatycznej bramy wjazdowej opartej na rozwiązaniu Yale. Niewiele osób jednak wie, iż firma ta działa powstała w 1840 roku Gdy Linus Yale J. prowadził sklep z zabezpieczeniami i zamkami bankowymi w mieście Shelburne w USA. Już kilka lat później oferował zamki konstrukcji jego ojca (Linus Yale Senior), który sam je skonstruował i opatentował. Sam udoskonalał też konstrukcje jego ojca. W 1868 wraz z Henrym Towne założył w Stamford, w stanie Connecticut w USA firmę Yale Lock Manufacturing. W ciągu ponad 180 lat istnienia firma niesamowicie się rozrosła. Jej zamki i blokady były synonimem jakości i zaufania. Nic więc dziwnego, iż produkty tej firmy zamawiały hotele i wieżowce w tym tak monumentalne jak Chrysler Building. Yale budował też skarbce bankowe, a choćby dostarczał zamki do luksusowych pojazdów Rolls-Royce. W sierpniu 2000 roku Yale została kupiona przez ASSA ABLOY Group i odtąd stała się istotną częścią światowego lidera w dziedzinie zabezpieczeń. Dla nas najważniejszą datą będzie tu jednak rok 2016, gdy Yale pokazał system inteligentnych urządzeń zabezpieczających. Zaraz przyjrzymy się kilku z nim!

Yale od dzisiaj współpracuje z Matter

Matter to protokół obsługi stworzony dla sprzętu z dziedziny smart home. W zasadzie prace nad nim zaczęły się już 5 lat temu. Dwa lata temu opublikowano Matter 1.0 – bazową wersję technologii, która niedługo miała obsługiwać niemal każdy nowoczesny dom. Gdy po raz pierwszy pisaliśmy na łamach dailyweb o technologii Matter nie wiedzieliśmy, iż w niedługim czasie tak wielu producentów będzie go wspierać. w tej chwili to ponad 300 firm, które wspierają ten protokół. ASSA ABLOY, właściciel marki Yale jest jednym razem promotorami stowarzyszenia Matter i stoi obok takich firm jak Apple, Google czy Samsung. Wiele osób może stawiać tu pytanie: czym dokładnie jest jednak Matter? W prostych słowach to swobodnie dostępny standard łączności między urządzeniami z kategorii inteligentnego domu. Dzięki takiej inicjatywie różni producenci mogą tworzyć sprzęt, który będzie kompatybilny między sobą. Wszystko to za sprawą zestawu do tworzenia systemu i instrukcji zarządzającym sprzętem. Powstanie Matter było bardzo ważne dla nas klientów, dla producentów, ale również dla samych sprzedawców. Wszystko przez to, iż na rynku funkcjonowało naprawdę wiele firm, które produkowały najróżniejsze urządzenia. Każda z nich oferowała aplikacje do obsługi swojego sprzętu. Dochodziło do sytuacji, gdy do obsługi różnych produktów jednej firmy trzeba było mieć różne aplikacje, które – na domiar złego – potrzebowały specjalnego urządzenia koncentrującego ich działanie, nazywanego mostkiem. Sprytniejsi producenci zauważyli, iż konieczne jest opracowanie standardu, który połączy urządzenia najpopularniejszych firm w jedną sieć, którą będzie można gwałtownie i łatwo zarządzać. Niestety, takich standardów powstało kilka. Co więcej, na rynku przybyło przedsiębiorstw, które podzieliły rynek. Z pomocą przyszła organizacja i standard, o której wspomniałem wcześniej. To właśnie Matter.

Yale współpracuje z Matter!

Wreszcie chciałoby się krzyknąć! Wiedzieliśmy o tym, iż produkty Yale będą wspierały w przyszłości Matter. Chociaż czytacie ten tekst później, to ja pisze go w chwili gdy firma ogłasza ten fakt. Miło mi więc poinformować, iż na Wasze urządzenia czeka bardzo ważna, bezpłatna aktualizacja. Dzięki Matter jeszcze większa ilość urządzeń w naszych domach będzie działać w jednej kompatybilnej sieci. Oznacza to, iż będziemy mogli połączyć sprzęt Yale z naszymi ulubionymi systemami smart home jak Google Home, Apple Home, Samsung SmartThings lub Alexa. Otwiera to szereg dodatkowych możliwości, począwszy od obsługi głosem, poprzez tworzenie scen, a na zaawansowanej obsłudze wielu urządzeń kończąc. Wszystko to za pośrednictwem jednej aplikacji z wykorzystaniem najróżniejszego sprzętu wielu producentów.

Yale Linus® Smart Lock L2

Yale Linus® Smart Lock L2 to już druga generacja pionierskiego produktu firmy. Smart zamek pierwszej generacji, który debiutował kilka lat temu, zaprezentował technologię, która została bardzo dobrze odebrana na rynku dzięki wysokiej jakości, funkcjonalności i prostej, niezawodnej obsłudze. Yale Linus® Smart Lock L2 to jeszcze większa innowacja niż poprzednik. Nowa wersja flagowego zamka wprowadza jeszcze więcej możliwości, dodatkowe akcesoria ułatwiające obsługę i dostęp, jest również bezpieczniejsza i bardziej zaawansowana technologicznie. Kiedyś już to pisałem, ale muszę to powtórzyć — nowa wersja zamka jest kwintesencją postępu technologicznego, zmieniając nasze oczekiwania odnośnie tego, jak powinny działać i wyglądać nowoczesne zamki elektroniczne. Teraz moje słowa stają się bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej, wszystko dzięki aktualizacji wprowadzającej Matter.

Możliwości

Jakie możliwości ma taki zamek? Po pierwsze i najważniejsze, smart zamek pozwala wyeliminować, ze swojego życia klucz, który staje się archetypem dla przywiązania do jednego miejsca i domu. Zamiast klucza stosuje się tu telefon z aplikacją, Apple Watch, lub specjalną klawiaturę. O niej powiemy sobie nie, co więcej, poniżej, bo na rynek trafił całkiem nowy model klawiatury Smart Keypad 2. Dostęp bez klucza to nie jedyny atut. Yale oferuje szereg dodatkowych możliwości jak udostępnianie wirtualnych kluczy rodzinie i gościom, zdalne odryglowywanie zamka (po skonfigurowaniu zamka z siecią WiFi), a choćby automatyzacje, które dzięki dodatkowym elementom jak smart domofon pozwolą na sprawdzenie, kto stoi przed drzwiami. Dodatkowe akcesoria jak pastylka Yale Dot montowana na framudze, lub elewacji pozwolą na szybkie odryglowanie zamka po przyłożeniu telefona. Można ich stosować kilka — przy drzwiach, przy bramie czy garażu. Przydadzą się zwłaszcza gdy mamy zajęte ręce, przykładowo niosąc zakupy. Następna ciekawostka to DoorSense. To mały czujnik, który montujemy na wysokości zamka, na framudze. Podczas uchylania, czy też całkowitego otwarcia traci on kontakt z zamkiem. Dzięki temu znamy realny stan zamknięcia drzwi. Pozwoli to zapobiec sytuacjom, gdy ktoś (przykładowo dziecko) nie domknie drzwi. Informacja o tym pojawi się w aplikacji Yale Home. Razem smart zamek i dodatkowe akcesoria pozwalają zastąpić klucz bezpiecznym inteligentnym zamkiem z wieloma możliwościami. Nie trzeba będzie już chować klucza pod wycieraczką lub kamieniem w ogrodzie w oczekiwaniu na znajomych. Nie trzeba będzie też dorabiać drogich kluczy bliskim osobom. Zyskamy też kontrolę nad tym kto i kiedy odwiedza i opuszcza nasz dom i czy zamknął za sobą drzwi. To duża zaleta gdy posiadamy dzieci, mieszkają z nami osoby starsze lub opiekujemy się osobami przewlekle chorymi. jeżeli połączymy Yale Linus® Smart Lock L2 z innymi elementami systemu smart security jak alarmy Yale, wideo domofony czy kamery — zbudujemy system o niesamowitych możliwościach, który da nam bezpieczeństwo, ochronę i kontrolę.

Sposób instalacji

Wcześniej gdy miałem możliwość przeprowadzenia testu zamka, wspominałem, iż uwielbiam kiedy przychodzi do mnie sprzęt, a po jego zainstalowaniu, żona ma mnie za bohatera i budowlanego mistrza. Prosiłem też, żebyście nie wspominali o tym, iż sprzęt zainstalowałem z 4 minuty, przy czym połowę tego czasu zabrało połączenie się z apką, domowym WiFi i kalibracja zamka. Oczywiście to o żonie to tylko żart, to o łatwości instalacji to już szczera prawda. Nie jestem w jakiejś specjalnie uprzywilejowanej pozycji, a moje drzwi nie są nowe. Yale zadbał jednak o to, by sprzęt był kompatybilny ze standardowymi rozwiązaniami. Przy zamówieniu polecam sprawdzić, czy wkładka będzie odpowiedni dla Waszych drzwi. Powstała do tego specjalna strona. Mieszkając w Polsce, mogę z dużą pewnością powiedzieć, iż nie macie się tu o co martwić.

Aplikacja i działanie

Aplikacja Yale Home to, jak wspominałem w poprzednim tekście, agregator wszystkich kompatybilnych urządzeń Yale. Również w tym przypadku daje ona dostęp do wszelkich potrzebnych dodatków i funkcji. Mamy tu możliwość nie tylko podstawowej obsługi ryglowania i rozryglowania zamka, ale również zaawansowanych konfiguracji automatycznych, czy też obsługi WiFi, przeglądania historii zdarzeń czy obsługi DoorSense i Yale Pod. [gallery link="file" size="full" ids="232729,232732,232731,232728,232733,232730"] Więcej informacji można znaleźć na stronie Yale Home.

Yale Smart Keypad 2

Yale wprowadził na rynek Yale Smart Keypad 2 Fingerprint. To dodatkowe akcesorium do obsługi smart zamka które rozszerza jego możliwości o ryglowanie/odryglowywanie zamka dzięki kodów i klawiatury numerycznej oraz czytnika palców. Jest ona zgodna zarówno z nowym modelem Yale Linus® Smart Lock L2, jak i jego poprzednią wersją. Zasilana bateriami alkalicznymi klawiatura numeryczna pozwala wpisać kod i odryglować zamek. Sama klawiatura jest podświetlana, aby łatwiej było ją obsługiwać po zmierzchu. Co więcej, dostępna jest również funkcja One-Touch, która ułatwia ryglowanie zamka jednym dotknięciem podczas wychodzenia z domu Możliwe jest też ustawienie aż 10 różnych odcisków dla różnych osób. Dzięki aplikacji można w bardzo łatwy sposób przyznać kody dostępowe dla wielu osób, niezależnie czy to nasi domownicy, czy też potrzebujemy tymczasowo udostępnić lokum obcym lub dalszym znajomym. Tu automatycznie nasuwa się myśl o wykorzystaniu Yale Smart Keypad 2 Fingerprint przy udostępnianiu domu w usłudze Airbnb, z którą urządzenia Yale doskonale współpracują. Yale Smart Keypad 2 Fingerprint kosztuje 569 zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie Yale.

Wrażenia końcowe

Yale Linus® Smart Lock L2 to sprzęt, który nie tylko nie oddaje pola rywalom, ale jest w tej chwili najbardziej zaawansowanym systemem, jaki znajdziecie na polskim rynku. Dzięki niemu wyeliminujecie ze swojego życia klucze do drzwi. Ich miejsce zajmie telefon lub Apple Watch. Dodatkowe klucze nie będą potrzebne już naszym bliskim, dzięki możliwości udostępniania klucza. Aplikacja i dodatkowe akcesoria jak wspomniany wyżej Door Sense pozwolą sprawdzić kto i kiedy wchodził i wychodził oraz czy na pewno zamknął za sobą drzwi. Pozwoli też odryglować smart zamek z dowolnego miejsca na ziemi — co przyda się gdy my będziemy na wakacjach, a znajomi wpadną nakarmić kota i podlać kwiaty. Ważną nowością jest wsparcie dla Matter. Yale Linus® Smart Lock L2 dzięki darmowej aktualizacji zyskał obsługę protokołu, który integruje obsługę zamka z siecią produktów innych firm, która może być teraz obsługiwana przez Google Home, Apple Home, Samsung SmartThings lub Alexa. Yale Linus® Smart Lock L2 kosztuje 899 zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie Yale.
Idź do oryginalnego materiału