Wystawa o polskim mężczyźnie i wytopki ołowiu wśród nagrodzonych

radiokielce.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Wystawa o polskim mężczyźnie i wytopki ołowiu wśród nagrodzonych


Doceniono wystawę, publikację, ale także pracę konserwatorów oraz edukację muzealną. Po raz piąty zostały wręczone Świętokrzyskie Nagrody Muzealne im. Tadeusza Włoszka. Uroczysta gala odbyła się w piątek, 13 września, w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

W kategorii „Wystawa” nagrodzona została Iwona Rajkowska, kurator wystawy „Polski mężczyzna 1910-2010”, która była prezentowana w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Ekspozycja była poświęcona postaci męskiej, jako motywowi głównemu w malarstwie i rzeźbie, w średnim i dużym formacie, w oryginalnych ujęciach polskich artystów. Wśród znanych postaci znalazły się interesujące portrety, m.in. aktora Aleksandra Bardiniego, kolekcjonera Feliksa Jasieńskiego, tyczkarza Władysława Kozakiewicza, aktora kultowego serialu „Wojna domowa” Kazimierza Rudzkiego czy też pisarza Emila Zegadłowicza.

Iwona Rajkowska w rozmowie z Radiem Kielce mówiła, iż skupiła się na sylwecie mężczyzny, pokazaniu go przede wszystkim jako osoby: w swoich zajęciach, pracy i pasjach.

– Jest kilkanaście prac, na których bohaterowie są w otoczeniu kolegów, ale nie ma kobiet i nie ma dzieci, poza dwoma czy trzema wyjątkami. Chciałam nawiązać do przedstawień ze starożytnej Grecji, które nigdy nie wychodzą z mody, które zawsze są aktualne, i porównać, jak artyści pokazywali panów na przestrzeni ostatniego stulecia, w którym wiele się działo – tłumaczyła.

W kategorii „Publikacja” nagrodę otrzymał zespół w składzie: dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dr hab. Tomisław Giergiel, Karolina Gara, Łukasz Piotr Młynarski, prof. dr hab. Leszek Andrzej Wierzbicki za wydawnictwo „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”. Katalog został wydany jako publikacja towarzysząca wystawie w Muzeum Zamkowym, zawierał opis różnorodnych aspektów działalności politycznej „magnata z Sandomierza” oraz związki rodu Ossolińskich z regionem sandomierskim.


W dziedzinie „Edukacja Muzealna” kapituła nagrody uhonorowała Muzeum Wsi Kieleckiej, w tym szczególnie mgr. Leszka Gawlika i dr. Krzysztofa Karbownika za „Piknik etnograficzno-historyczny, pt. „Wytopki ołowiu”. W 2023 roku Muzeum Wsi Kieleckiej po raz 31. zaprosiło na Wytopki Ołowiu. To piknik naukowo-etnograficzny, nawiązujący do słynnych Dymarek Świętokrzyskich i imprezy Żelazne Korzenie. Jednym z pomysłodawców, uczestników i prowadzących był prof. Wacław Różański, zasłużony dla Kielc i regionu metalurg z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który postulował o organizację podobnej imprezy, ale poświęconej otrzymywaniu metali nieżelaznych. Inspiracją były tradycje górnictwa i hutnictwa kruszcowego, które rozwijały się w okolicach Chęcin.

W kategorii „Konserwacja zbiorów” nagrodę otrzymał Paweł Kołodziejski za konserwację Stara 28 Osinobusa. W 2021 roku Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum Jana Pazdura w Starachowicach, które zgodnie ze swoim statutem, gromadzi wszystkie modele ciężarówek Star, wyprodukowanych przez Fabrykę Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, zakupiło Stara 28 z 1988 roku. Jego nazwa osinobus nawiązuje do nazwy wsi Osiny koło Częstochowy, gdzie niegdyś znajdowała się siedziba Zakładu Budowy Maszyn. Dzięki staraniom Pawła Kołodziejskiego dokonano konserwacji pojazdu, który poza ekspozycją będzie wyruszał na trasy zwiedzania szlakiem ciężarówki Star po Starachowicach.

Podczas gali wręczono także nagrodę honorową „Za działalność muzealną”. Trafiła do Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, jak czytamy w uzasadnieniu: „za wieloletnią, konsekwentną ochronę unikatowego dziedzictwa przemysłowego w części materialnej, jak i zachowania i wykorzystywania dawnych technologii przemysłowych stworzonych i stosowanych w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu”.

Świętokrzyskie Nagrody Muzealne im. Tadeusza Włoszka zostały przyznane po raz piąty. Mają na celu wyróżnienie oraz docenienie pracy muzealników, jak również upamiętnienie patrona – Tadeusza Włoszka (1843-1933), zasłużonego dla ziemi świętokrzyskiej kustosza i regionalisty.

Wręczenie nagród było połączone z wojewódzką inauguracją Europejskich Dni Dziedzictwa. Wieczór uświetnił koncert zespołu Strauss Ensemble pod artystycznym kierownictwem Artura Jaronia.


Idź do oryginalnego materiału