Wystawa o Herbie Poznania na Wolnym Dziedzińcu

codziennypoznan.pl 3 miesięcy temu

Autorem i pomysłodawcą wystawy jest Aleksander Bąk, specjalista w dziedzinie heraldyki i weksylologii, syn Jerzego Bąka, artysty, który odpowiada za współczesną stylizację herbu Poznania. „Chcemy, aby mieszkańcy lepiej poznali znaczenie i historię herbu miasta” – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Wystawa odpowiada na pytania dotyczące symboliki herbu, m.in. dlaczego święty Paweł zajmuje ważniejsze miejsce na tarczy herbowej niż święty Piotr.

Wystawa będzie dostępna na Wolnym Dziedzińcu od 2 do 15 sierpnia. Plansze zostały podzielone na siedem sekcji, które obejmują takie zagadnienia jak historia herbu, jego budowa, symbolika muru miejskiego, kluczy św. Piotra oraz orła Królestwa Polskiego.

Aleksander Bąk podkreśla, iż choć współczesny wizerunek herbu jest dobrze znany, to wiele z jego średniowiecznych elementów symbolicznych przez cały czas budzi pytania. Wskazuje, iż herb Poznania jest manifestacją stołecznej rangi miasta, co wykracza poza tradycyjne interpretacje.

Wraz z wystawą ukazała się książka „Herbowny kleynot szlachetnego miasta. Z herbem Poznania przez wieki”, napisana przez prof. Pawła Stróżyka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, specjalistę w dziedzinie heraldyki. Książka, która będzie dostępna od 5 sierpnia, przedstawia bogatą historię herbu i różnych znaków używanych przez władze Poznania na przestrzeni wieków. Publikacja zawiera liczne ilustracje, w tym najstarsze pieczęcie miejskie, warianty herbu oraz insygnia władzy.

Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, podkreśla, iż książka jest skierowana do wszystkich mieszkańców, którzy chcą lepiej zrozumieć, jak herb Poznania ewoluował przez stulecia. Publikacja przybliża także, w jakich kontekstach historycznych pojawiał się herb miasta – od pieczęci przez monety aż po elementy architektoniczne.

Herb Poznania przedstawia mur obronny z trzema basztami i otwartą bramą, nad którą widnieje gotycka tarcza z piastowskim orłem, przypominając o czasach, gdy Poznań pełnił funkcję stołeczną. W bocznych wieżach znajdują się figury świętych Piotra i Pawła, patronów miasta. W bramie widnieją skrzyżowane klucze, symbolizujące samorządność, a nad tarczą umieszczona jest złota korona, podkreślająca historyczną rangę miasta.

Idź do oryginalnego materiału