Remont łazienki może być stresujący, w końcu od jego wyników zależeć będzie nasz codzienny komfort użytkowania, a wpływa na niego nie tylko funkcjonalność wnętrza, ale także efekt wizualny. Dlatego warto dokładnie przemyśleć każdy szczegół wyposażenia łazienki i zaplanować go jeszcze przed remontem, na etapie projektowania. Podczas remontu łazienki nie powinno być miejsca na improwizacje, tylko w ten sposób zniwelujemy możliwość wystąpienia nieprzyjemnych niespodzianek. Co powinno znaleźć się w nowoczesnej łazience? Nie wyobrażamy sobie współczesnej łazienki bez prysznica, który podnosi poziom komfortu, higieny oraz zadowolenia domowników. w tej chwili producenci mają do zaoferowania modele kabin i baterii prysznicowych, które swoim designem upiększą każdą łazienkę i sprawią, iż będzie wyglądać naprawdę wyjątkowo. Na jaką baterię łazienkową się zdecydować? A przede wszystkim jaką ją zamontować, aby korzystanie z prysznica było czystą przyjemnością. Jaka wysokość baterii prysznicowej będzie odpowiednia? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższych akapitach, koniecznie czytaj dalej!
Rodzaje baterii prysznicowych
Zacznijmy od tego, jakie baterie prysznicowe są dostępne na rynku. W pierwszej kolejności rozróżniamy baterie prysznicowe ze względu na sposób ich montażu. Producenci armatury łazienkowe przede wszystkim oferują baterie prysznicowe natynkowe oraz podtynkowe.
Baterie prysznicowe natynkowe to tradycyjne i wciąż popularne rozwiązanie w wielu łazienkach. Ich główną zaletą jest łatwość montażu, która nie wymaga dużej ingerencji w konstrukcję ścian, wszystkie elementy baterii są montowane bezpośrednio na ścianie. Minusem dla wielu może być wyeksponowanie elementów baterii, z kolei dla wielu zaletą jest łatwy dostęp do baterii w razie konieczności usunięcia usterki.
Przejdźmy teraz do baterii prysznicowych podtynkowych, które biją rekordy popularności. Baterie podtynkowe stały się synonimem designu i nowoczesności w łazience. Dzięki temu, iż wszystkie elementy baterii są montowane podtynkowo, instalacja prezentuję się minimalistycznie. Jest to rodzaj baterii, który należy dobrze zaplanować i uzgodnić z fachowcem.
Ponadto spośród rodzajów baterii prysznicowych możemy wyróżnić jeszcze podział na baterie jedno oraz dwuuchwytowe, od których zależeć będzie komfort użytkowania związany z ustawianiem temperatury, a także prysznice wyposażone w dodatkowe funkcje, jak panele prysznicowe z hydromasażem, baterie prysznicowe wyposażone w termostat czy systemy oszczędzania wody.
Więcej o rodzajach baterii prysznicowych przeczytasz w naszym artykule >>>>> Rodzaje baterii prysznicowych
Montaż baterii
Montaż baterii prysznicowych może wydawać się skomplikowanym zadaniem, szczególnie jeżeli nie jesteśmy doświadczonymi hydraulikami. Co należy wiedzieć o montażu baterii, aby samodzielnie móc poradzić sobie z tym wyzwaniem. Przyjrzyjmy się krok po kroku procesowi montażu baterii prysznicowych, aby pomóc Ci zainstalować ją samodzielnie w Twojej łazience.
Krok 1: Przygotowanie narzędzi i materiałów
Przed przystąpieniem do montażu baterii prysznicowej należy przygotować niezbędne narzędzia i materiały. Będą one różnić się w zależności od rodzaju baterii i sposobu jej montażu. W przypadku baterii natynkowych będą to najczęściej klucz do baterii, wiertarka, wkręty i uszczelki.
Krok 2: Demontaż starej baterii
Jeśli w łazience znajduje się stara bateria prysznicowa, należy ją najpierw zdemontować. Aby to zrobić, należy wyłączyć zasilanie wody i odkręcić śruby mocujące baterię do ściany. Następnie należy usunąć stare uszczelki i przystąpić do oczyszczenia miejsca montażu.
Krok 3: Montaż baterii
Po przygotowaniu narzędzi i demontażu starej baterii, można w końcu przystąpić do montażu nowej baterii. W przypadku baterii natynkowych, należy najpierw umieścić ją na ścianie, zaznaczając miejsca, w których będą wkręcone śruby mocujące. Następnie należy wywiercić otwory i wkręcić śruby, a następnie podłączyć kable do sieci wodociągowej. Po podłączeniu baterii, należy przetestować ją pod kątem wycieków i sprawdzić, czy działa prawidłowo. Montaż baterii podtynkowej wymaga więcej doświadczenia i zalecane jest korzystanie z usług profesjonalistów. Niepoprawnie zamontowana bateria podtynkowa może przysporzyć wielu problemów, a naprawa usterek w modelach podtynkowych jest bardziej skomplikowana niż w przypadki baterii natynkowych.
Krok 4: Wykończenie
Ostatnim etapem montażu baterii prysznicowej jest jej wykończenie. W zależności od modelu baterii na jaki się zdecydujemy, może to oznaczać zamontowanie głowicy prysznicowej, uchwytu prysznicowego i węża. Po zamontowaniu tych elementów, należy przetestować baterię jeszcze raz, aby upewnić się, iż wszystko działa prawidłowo.
Jak widać montaż baterii prysznicowych natynkowych nie jest trudnym zadaniem, z odpowiednim przygotowaniem, większość amatorów majsterkowania jest w stanie dokonać tego samodzielnie. jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, aby zainstalować baterię samodzielnie, zawsze możesz skorzystać z pomocy sprawdzonych profesjonalistów i zyskać dzięki temu pewność, iż armatura została poprawnie zainstalowana.
Na jakiej wysokości zamontować baterie prysznicową?
Jeśli planujesz zainstalować nową baterię prysznicową, to jednym z ważnych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, jest jej wysokość. Wysokość montażu baterii prysznicowej ma wpływ na wygodę korzystania z prysznica, a także na estetykę całego wnętrza łazienki. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać odpowiednie miejsce na jej umieszczenie.
Zacznijmy od tego, iż istnieją pewne standardy, którymi warto się kierować. Przede wszystkim bateria powinna znajdować się na wysokości od 110 do 130 cm od podłogi. Taka wysokość jest wygodna dla większości osób i umożliwia swobodne korzystanie z prysznica. Jednakże, warto pamiętać, iż to tylko zalecenia, a ostateczna decyzja powinna być uzależniona od indywidualnych preferencji użytkownika. Jednakże, jeżeli masz wysokie sufity lub prysznic jest przeznaczony dla osób o większym wzroście, warto rozważyć umieszczenie baterii nieco wyżej, aby umożliwić łatwe korzystanie z prysznica, jednak nie na tyle wysoko, by strumień wody wykraczał poza strefę prysznica.
Oprócz wysokości, ważne jest także miejsce, w którym bateria prysznicowa zostanie zamontowana. W przypadku prysznica z panelem, bateria powinna być umieszczona na jego górnej części, natomiast w przypadku tradycyjnych pryszniców, bateria powinna znajdować się na ścianie lub w narożniku, w zależności od układu prysznica, tak aby korzystanie z prysznica było wygodne. Warto również zwrócić uwagę na kierunek przepływu wody z baterii, aby umieścić ją w taki sposób, aby strumień wody kierował się we właściwym kierunku i nie miał wpływu na pozostałe elementy łazienki.
Planując wymianę baterii prysznicowej należy rozważyć kilka elementów. Przede wszystkim efekt wizualny na jakim nam zależy. Tutaj musimy rozważyć w jakim stylu chcemy zamontować nową baterię. Następnie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy są jakieś udogodnienia i funkcjonalności, na których szczególnie nam zależy, takich jak system oszczędzania wody, termostat, panel natryskowy czy chociażby deszczownica. Następnym ważnym aspektem do rozważenia jest sposób montażu, aktualnie wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem są baterie prysznicowe natynkowe, ale baterie podtynkowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem i są bardzo stylowym rozwiązaniem do każdej łazienki. Rozważając sposób montażu należy także rozważyć umiejscowienie baterii, należy zrobić to w taki sposób, aby zażywanie prysznica było proste, najczęściej montuje się baterie prysznicowe na wysokości od 110 do 130, jednak jest to kwestia indywidualna zależna od prywatnych preferencji i wnętrza.
Masz wątpliwości na jaką baterię prysznicową się zdecydować, a może nie wiesz jaka wysokość będzie odpowiednia? W sklepie in360.pl zespół wykwalifikowanych specjalistów odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i rozwieją Twoje wątpliwości. Doradzimy Ci w wyborze idealnego wyposażenia łazienki.