Zdarza się, iż nasze potrzeby seksualne przeszkadzają nam w codziennym funkcjonobwaniu. Tyczy się to zwłaszcza zbyt wysokiego poziomu libido. Jak sobie z nim radzić? Jak pohamować swoje pragnienia?
Libido – co to takiego?
Libido to inaczej mówiąc popęd seksualny lub pożądanie aktywności seksualnej danej osoby. Poziom libido nie jest stały i ulega mniejszym lub większym wahaniom. Wpływ na popęd seksualny może mieć wiele czynników, jak chociażby codzienny tryb życia, choroby, stres, rutyna w związku, zmęczenie, a choćby stosowana na co dzień dieta.Nie bez znaczenia jest także wiek (poziom popędu może nieco zmaleć wraz z wiekiem), płeć czy sama psychika. Zły wpływ na nas i nasza relację z drugą osobą może mieć zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom libido.
![](https://images2.polskie.ai/images/1657/460453/b7daa3e47aac609b6f4bdb99fc9cade7.jpg)
Podwyższony poziom libido
Dokładne przyczyny nadmiernego poziomu libido prawdę mówiąc nie są znane. Nie mniej jednak istnieją badania, które pokazują, iż może istnieć zależność pomiędzy problemami zdrowia psychicznego, fizycznego, a hiperseksualnością. Warto również zaznaczyć, iż poziom nadmiernego popędu seksualnego jest trudny do zidentyfikowania z prostego powodu: wszystko zależy od podstawowego poziomu libido danej osoby. Są jednak skrajne sytuacje, które jednoznacznie na to wskazują, jak chociażby niekontrolowany przymus aktywności seksualnej czy sytuacje, w których popęd seksualny utrudnia nam normalne funkcjonowanie.
![](https://images.pexels.com/photos/415322/pexels-photo-415322.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&h=750&w=1260)
Jak poradzić sobie ze zbyt wysokim libido?
Jeśli zaczynamy przymus aktywności seksualnej, a nasze pożądanie nieustannie rośnie do tego stopnia, iż seks staje się ważniejszy od życia codziennego, to bezwzględny sygnał do tego, iż powinniśmy zacząć szukać pomocy u specjalisty seksuologa. Niewykluczone, iż w takiej sytuacji przyszło nam się zmierzyć z seksoholizmem, czyli uzależnieniem od seksu. Specjalista pomoże nam zdiagnozować problem i zaleci terapię.
![](https://images.pexels.com/photos/597200/pexels-photo-597200.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&h=750&w=1260)
W przypadku obaw nieco mniej nasilających się objawów, warto wypróbować kilka metod, które skutecznie zmniejszają poziom popędu seksualnego. Do tych najbardziej powszechnych i skutecznych zalicza się medytację, jogę, odpowiednio zbilansowaną dietę czy chociażby aktywność fizyczną, jak np. bieganie. Dłuższy trucht powinien świetnie się tutaj sprawdzić.
Może zdarzyć się również sytuacja, w której nasz wygórowany poziom libido jest efektem traumy z przeszłości lub zaburzeń na tle psychicznym. W takim przypadku należy skorzystać z konsultacji z psychoterapeutą, który wskaże nam adekwatny kierunek. Niewykluczone także, iż niezbędne okaże się w tym przypadku leczenie farmakologiczne, którego w żaden sposób nie należy się obawiać. W końcu chodzi o nasze zdrowie, odpowiednie samopoczucie i zadowolenie z życia.