Wyniki śledztwa w sprawie „afery wizowej” przyniosły szokujące wyniki. Komisja śledcza ds. „afery wizowej” skierowała do Prokuratury Krajowej zawiadomienia dotyczące 11 osób, w tym byłego premiera Mateusza Morawieckiego, byłych szefów MSZ i MSWiA Zbigniewa Raua i Mariusza Kamińskiego.
Komisja śledcza przyjęła raport końcowy ze swoich prac i zdecydowała, iż zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez 11 osób. Na liście znalazły się nazwiska osób, które miały nadużyć swoich uprawnień, podejmować decyzje bez żadnej podstawy prawnej, a także wywierać presję na konsulach.
W raporcie końcowym komisji stwierdzono, iż Polska była wykorzystywana w procedurze „visa shopping”, polegającej na wyszukiwaniu najłatwiejszych sposobów dotarcia do państw strefy Schengen. Brak strategii migracyjnej, wydawanie przez wysokich urzędników MSZ poleceń ograniczających rolę konsulów, wsparcie dla konkretnych firm i osób ubiegających się o wizy, stosowanie pozaprawnych „szybkich ścieżek” stały się codzienną praktyką.
Wśród osób, które znalazły się na liście, jest b. premier Mateusz Morawiecki, który według komisji nadużył swoich uprawnień i nie dopełnił ciążących na nim obowiązków, dopuszczając do ogłoszenia, natychmiastowego wdrożenia w życie i realizacji – bez jakiejkolwiek podstawy prawnej, nieopisanego w żadnym dokumencie – programu Poland.Business Harbour. Program zakładał uproszczoną procedurę wizową dla firm, startupów i specjalistów IT.
Zbigniew Rau, b. szef MSZ, również znalazł się na liście osób, które miały nadużyć swoich uprawnień. Według komisji, Rau podejmował decyzje o przyjęciu koncepcji rozwoju Centrum Decyzji Wizowych i Centrum Informacji Konsularnej, mimo braku uzasadnienia merytorycznego, organizacyjnego i ekonomicznego takiej decyzji.
Mariusz Kamiński, b. szef MSWiA, również znalazł się na liście osób, które miały niedopełnić swoich obowiązków po uzyskaniu informacji o procederze przestępczym przy legalizacji pobytu cudzoziemców w MSZ.
Wyniki śledztwa w sprawie „afery wizowej” są szokujące i pokazują, iż w Polsce istnieją osoby, które nadużywają swoich uprawnień i wykorzystują swoje stanowiska do osiągnięcia korzyści. Komisja śledcza dokonała ogromnej pracy, by wykazać, iż w Polsce istnieją osoby, które dopuściły się przestępstw i nadużyć.
Dane liczbowe:
* 11 osób skierowanych do Prokuratury Krajowej
* 607 osób, które uzyskały wizy, pomimo niespełnienia warunków do uzyskania wizy pozwalającej na wjazd na terytorium RP
* 9 osób, które postawiono zarzuty w prowadzonym przez PK w Lublinie śledztwie
* 358 osób, które uzyskały wizy, pomimo niespełnienia warunków do uzyskania wizy pozwalającej na wjazd na terytorium RP
Źródła:
* Komisja śledcza ds. „afery wizowej”
* Prokuratura Krajowa
* PK w Lublinie
* Ministerstwo Spraw Zagranicznych
* Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji