Wymienia trzy najczęstsze błędy przy segregacji śmieci. "Może powodować skazy na gotowych produktach"

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: archiwum redakcji


Segregacja śmieci w naszym kraju jest od kilku lat obowiązkowa. Jednak mimo to wiele osób przez cały czas popełnia błędy. Jakie są najczęstsze z nich? Zapytałyśmy o to ekspertkę związaną z branżą śmieciową.
Odpowiednia segregacja śmieci oraz zarządzanie nimi pozwala na sprawny i skuteczny recykling. przez cały czas jednak zdarza nam się popełniać błędy, które utrudniają pracę na dalszych etapach. Zdaniem ekspertki Moniki Michalskiej, znanej w mediach społecznościowych jako @pani_od_odpadów, jednym z najczęstszych z nich jest wyrzucanie ręczników papierowych do papieru, zamiast do odpadów zmieszanych. - A przecież zwykle są one mokre i brudne - przypomina w rozmowie z nami.


REKLAMA


Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami?


Segregacja śmieci. Jakie jeszcze błędy Polacy popełniają najczęściej?
Kolejny powszechny błąd to wyrzucanie bio odpadów w woreczkach, a nie luzem. - Potem fragmenty tworzyw sztucznych znajdują się w kompoście - mówi Michalska. Trzeci najważniejszy błąd, który przez cały czas popełnia wiele osób, to wyrzucanie naczyń stołowych i ceramiki do szkła opakowaniowego, zamiast do odpadów zmieszanych. - A jest to zupełnie inne szkło pod kątem fizyko-chemicznym i może powodować powstawanie skaz na gotowych produktach - informuje ekspertka.


Dlaczego segregacja śmieci jest taka ważna?
Każdego dnia generujemy olbrzymie ilości odpadów. O tym problemie w ostatnich latach na szczęście mówi się coraz więcej, dzięki czemu rośnie nasza świadomość dotycząca tej kwestii. Segregując śmieci w domu, sprawiamy, iż masa odpadów przesortowanych i poddanych recyklingowi będzie większa. Poza tym pamiętając o najważniejszych zasadach, w znaczącym stopniu ułatwiamy pracę sortowni. O czym przede wszystkim warto pamiętać? Najważniejsze zasady dotyczące segregacji śmieci znajdziecie TUTAJ >>


Sortowanie odpadów zaczyna się już w naszych mieszkaniach. Następnie odpady trafiają do odpowiednich pojemników, skąd odbiera je wyspecjalizowana firma i zawozi je do zakładu gospodarowania odpadami. Tam wszystkie są poddawane procesowi oczyszczania i trafiają do sortowni, gdzie zostają wyodrębnione te nadające się do dalszego odzysku. Po całym procesie odpady są przekazywane do recyklerów, którzy zajmują się ich przetwarzaniem.
Idź do oryginalnego materiału